Gribēja sievu stjuarti redzēt deputātes krēslā: Olaines vēlētājus uzpirka ar degvīnu un cigaretēm 1
Rīgas rajona tiesa vakar, 19.decembrī, par vēlētāju uzpirkšanu 2017. gada pašvaldību vēlēšanās trijiem Olaines novada iedzīvotājiem – Darjai Kisļickai un brāļiem Imantam un Dzintaram Zeizam – piesprieda piespiedu darbu sabiedrības labā. Imantam tika arī sods par nereģistrēta ieroča un patronu glabāšanu.
Stāsts sākās pagājušā gada maija beigās, kad 1988. gadā dzimušais, Jaunolainē dzīvojošais un par urbēju-zāģētāju strādājošais Imants nolēmis palīdzēt savai sievai Kristīnei Freimanei (1989) tikt Olaines novada deputātos. Viņa strādā par stjuarti. Līdz 3. jūnija pašvaldību vēlēšanām bija atlicis maz laika, tāpēc vajadzējis rīkoties.
Sievai nezinot (vismaz policijai to neizdevās konstatēt, un arī pati kundze to noliedz), Imants turpat Jaunolainē 31. maijā uzmeklējis Kristīnes draudzeni Darju Kisļicku, lai viņa savukārt atrod kādus, kas būtu gatavi par atlīdzību nobalsot par Kristīni un viņas sarakstu “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK””. Atlīdzība vēlētājiem – degvīna pudele un cigarešu paciņa.
Darja sameklējusi savus paziņas Alekseju un Ruslanu, kurus abi ar Imantu aizveduši uz balsošanas iecirkni Jaunolainē. Tur iepriekšējo vēlēšanu kārtībā arī abi savaņģotie nobalsojuši. Amats bijis rokā, un abi lūguši nopirktajiem balsotājiem atrast vēl kādu, ko nopirkt. Tie atraduši Dmitriju, kurš arī tādā pašā kārtā nobalsojis.
2. jūnijā Darja zvanījusi Imantam, ka atradies vēl kāds balsotājs. Imants nevarējis braukt, tāpēc svarīgo uzdevumu uzticējis jaunākajam brālim autoevakuatoram Dzintaram (1990), iedodot viņam kasti ar degvīnu “Stolichnaya russian vodka” un cigaretes. Dzintars un Darja satikuši Vladislavu, kuru aizveduši uz balsošanas iecirkni Olainē.
Kad Vladislavs izpildījis pienākumu pret valsti (bez ironijas, jo izrādās, ka Vladislavs jau bija nolīgts Drošības policijas aģents) un saņēmis solīto pudeli un cigaretes, Dzintaru un Darju aizturēja Drošības policija.
Nepatikšanas trijotnei ar to nebeidzās. Degvīns “Stolichnaya russian vodka” izrādījās kontrabandas, un Dzintars par to vēlāk bija spiests samaksāt 400 eiro administratīvo sodu, savukārt viņa brāļa dzīves vietā vēl atrada nelikumīgi glabātu lielas enerģijas pneimatisko šauteni un trīs patronas.
Vainu atzīst un nožēlo
Visi trīs tiesā savu vainu atzina, dziļi nožēloja izdarīto, lūdza tiesu neveikt pierādījumu pārbaudi un uz tiesas sola jutās acīmredzami neomulīgi. Dzintars gan jau bijis iepriekš sodīts par zādzību. Imants arī taisnojās par trijām patronām, kas nav bijušas speciāli iegādātas, bet palikušas no laika, kad bijis mednieks, un ka vēlētājus uzpircis neapzināti.
Prokurors Jegors Čekanovskis par to gan bija izbrīnīts: kā kaut ko tādu var izdarīt neapzināti? “Bija doma, ka sieva var kļūt par deputāti. Bet manas darbības pilnīgi nepareizas. No tā tikai viss sliktāk palika,” atbildēja Imants.
Bet Darja (1991) man pēc tiesas sēdes sacīja, ka esot ļoti nobijusies par notiekošo un nekad mūžā uz neko tādu neparakstīšoties. “Ne man šnabi, ne cigaretes vajadzēja, vienkārši piekritu palīdzēt draudzenei un draugiem,” teica Darja. Tagad gan draudzība esot vējā, un viņai to nemaz vairs nevajagot. Starp citu, pati jaunā sieviete ir nepilsone un vēlēšanās nepiedalījās.
Prokurors nebija bargs. Viņš cerot, ka apsūdzētie novērtēs viņa pretimnākšanu – Imantam lūdza noteikt 200 piespiedu darba stundas sabiedrības labā par vēlētāju uzpirkšanu, 180 – par šauteni un 180 – par patronām, kopumā sodu noteikt, daļēji saskaitot kā 400 stundu lielu; Dzintaram un Darjai – pa 200 stundām katram. Par šādiem sodiem tiesnese Ilona Ozoliņa-Kļaviņa arī nolēma. Notiesātie spriedumu nepārsūdzēšot.
Kandidātei pietrūka 70 balsu
Pašai deputāta kandidātei K. Freimanei kriminālprocesā nebija nekāda statusa, kaut gan bija persona, kuras dēļ tika pārkāpts likums. Viņas rezultāts vēlēšanās arī nav anulēts. Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā redzams, ka no Nacionālās apvienības (NA) saraksta Olaines novada domē ievēlēti divi, bet Kristīne sarakstā palika 7. vietā. Sākotnēji viņa sarakstā bija ar 4. kārtas numuru, bet pēc 40 plusiem un 26 svītrojumiem noslīdēja zemāk. Līdz ievēlēšanai viņa pietrūka 70 balsu. Par NA sarakstu pašvaldības vēlēšanās Olainē nobalsoja 422 vēlētāji (8%).
Aizdomās turamā statusu iepriekš esot “izbaudījis” Olaines domē no NA saraksta pirmais ievēlētais – Māris Vanags, saraksta praktiskais sastādītājs.
“Policija man pēc tam atvainojās, jo mani nebija par ko turēt aizdomās. Vienam otram no konkurentu partijām rēgojās, ka esmu iesaistīts. Savām acīm redzēju no saraksta “Gods kalpot mūsu Latvijai!” deputāta kandidāta rakstītus iesniegumus policijai. Mana vaina bija tikai tā, ka Kristīni pazinu un uzaicināju kandidēt no mūsu saraksta. Olaine nav Rīga, mums cilvēki no gaisa nekrīt, pašiem jāmeklē. Tagad būs mums mācība priekšdienām, ka ar kandidātiem rūpīgi jāstrādā, tos rūpīgi jāizraugās, jāmāca un jābrīdina nedarīt muļķības: vēlēšanu sakarā pat maza dropīte vai polša uzlikšana var beigties ar iešanu uz Drošības policiju un tiesu,” man sacīja M. Vanags.
Viena persona jau svītrota no Olaines saraksta pirms vēlēšanām, jo bijusi aizdomās turamā kādā kriminālprocesā. No 19 cilvēkiem, kas bijuši sarakstā, pēc tam nogrēkojies vēl viens, tiesa, jau pēc vēlēšanām, – vīrietis nejauši internetā noplūdināja video ar savu vizīti pie prostitūtas ārzemēs.
Saraksti jāgatavo rūpīgāk
“Šie gadījumi pierāda, ka nedrīkst tik pavirši izturēties pret deputātu kandidātiem. Jau pirms vēlēšanām, kad vienu reizi visi satikāmies, jutu, ka nav labi,” man saka Sandris Kalniņš – otrs no NA saraksta Olaines novada domē iekļuvušais. Viņš ir vienīgais no saraksta, kas ir arī partiju apvienības biedrs. “Uzskatu, ka turpmāk visiem kandidātiem jābūt apvienības biedriem,” komentē S. Kalniņš, kurš par konkrēto lietu uzzināja no manis. Bija gan dzirdējis pēc vēlēšanām nekonkrētas runas, bet uztvēris tās kā jokus.
Arī NA valdes loceklis un atbildīgais par Vidzemes vēlēšanu sarakstiem Jānis Dombrava bija dzirdējis tikai baumas, neko konkrētu: “Ļoti slikti, ka notiek balsu pirkšana. Mums pa visu Latviju bija vairāk nekā 1000 deputātu kandidātu, par katru godaprātu grūti pārliecināties. Olaines saraksts nebija labs. Arī citu novadu sarakstos bija nebiedri, bet tikai Olainē tā: no 19 kandidātiem tikai viens apvienības biedrs. Turpmāk uzstāšu, ka par deputātu kandidātiem var būt tikai apvienības biedri vai nebiedri ar stingrām biedru rekomendācijām un atbildību.”
“Ja izdzirdēšu, ka kāds apvienības biedrs iesaistīts šādā balsu pirkšanas nelietībā, viņš no apvienības izlidos kā bulta!” lakonisks bija Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Par Olaines gadījumu viņš neesot zinājis.
Septiņi kriminālprocesi par balsu pirkšanu
Drošības policija (DP) informē, ka pērn saņēma vairāk nekā 100 signālus par iespējamiem tādiem pārkāpumiem 2017. gada 3. jūnija pašvaldību vēlēšanās, kas ir DP kompetencē. Vairākums no šiem signāliem neesot apstiprinājušies, taču septiņos gadījumos tika uzsākts kriminālprocess.
No minētajiem sāktajiem kriminālprocesiem: Drošības policijas lietvedībā palikuši divi kriminālprocesi, kuros izmeklēšana turpinās; trīs kriminālprocesus Drošības policija izbeidza noziedzīga nodarījuma sastāva neesamības dēļ; divus procesus Drošības policija nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.