Foto – Timurs Subhankulovs

– Tad sanāk, ka kopš neatkarības atgūšanas visu laiku runājam tikai par upuriem, kamēr darītāji palikuši ēnā. 22


– Es uzskatu, ka kopš 1994. gada likuma ir pagājuši 20 gadi un viņu vārdi ir jāpublicē. Daudzi, ar kuriem esmu runājis, beidzot vēlas pielikt šai lietai punktu. Arī tie 4800 ziņotāji – vai viņi ir īsti vai neīsti, tas ir cits jautājums –, taču viņiem bija 20 gadu laiks visu pārdomāt, izstāstīt saviem bērniem, mazbērniem un radiem par pagātni. Nevajag jau aizmirst, ka viņi izdarījuši kaitējumu citiem! Man arī čekā bija uzskaites kartīte, ka esmu izsekots un iedalīts II kategorijā kā tāds, ko perspektīvā varētu savervēt. Tur klāt minēti trīs aģentu vārdi. Vienu es pazīstu. Tas cilvēks pēc 1990. gada taisīja lielu karjeru. Tagad viņš ir miris, bet viņš ne vārda netika teicis par nožēlu, lai arī VDK strādāja kopš 60. gadiem. Nu nezinu, kāpēc mums tādi cilvēki vēl būtu jāslēpj.

Reklāma
Reklāma

– Kādā jomā viņš strādāja?

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

– Negribu te tagad teikt… Zinātnē. Cilvēks bija centīgs, gribēja taisīt karjeru gan padomju laikā, gan arī pēc tam. Kā gribēja, tā izdarīja. Nevar jau arī visiem pārmest, jo katram jāpelna maizīte. Re, VDK štata darbinieks Savickis sēž ložā. No kolēģiem arī dzirdēts, ka tas strādā tur, tas tur. Dzīve rit tālāk. Bet viņiem vajadzētu padomāt, ka pēc 20 gadiem var arī runāt. Spriež, ka tas izraisīšot negatīvas reakcijas, ka cilvēki izdarīšot pašnāvības. Nezinu. Viens tāds gadījums bija. Bet cik tad no tiem 4800 vēl ir dzīvi? Vēl pārmet, ka tā čekas kartotēka neesot pilnīga. Nu un tad? Tas ir svešas varas saraksts, un mēs neesam atbildīgi par tā pareizību vai nepareizību. Mēs varam saskaitīt tikai to, kas mums ir. Ja tā ir tikai trešā daļa, kā teicis pēdējais VDK vadītājs Johansons, un tur dokumentēti tikai VDK darbības pēdējie 10 – 15 gadi, tad parādīsim kaut vai to. Visi štata darbinieku vārdi, ja nemaldos, 90. gados jau tika presē publicēti. Bet galvenais jau ir jautājums par informatoriem, par aģentiem. Ir jau arī tāpat arguments, ka tos nevar publicēt, vadoties no slepeno dienestu ētikas principa. Mans pretarguments ir: bet tas jau nebija Latvijas slepenais dienests, ka mums būtu uz to tā jāskatās! Bija jau tādi, kuri pēc 1991. gada pārgāja Drošības policijā vai citur. Runā, ka tos publicēšanas gadījumā “atlasīšot”. Varbūt jau ir “atlasīti”. Nezinu. Komisijai vēl trīs gadi darba priekšā. Punkts ir jāpieliek, un ceru, ka pieliksim.

– Vai jūs komisijā kaut kā šķirosiet tos čekistus? Nu, tajos, par kuriem teica, ka viņi ķerot kontrabandu, un tādā garā?

CITI ŠOBRĪD LASA
– Tas izriet no VDK darbības. Bija 1. daļa, kas nodarbojās ar ārējo izlūkošanu, un 80. gados lielu daļu VDK darbības aizņēma organizētās noziedzības apkarošana. Mums Latvijā svarīgākā ir VDK 5. daļa, kas nodarbojās ar “ideoloģisko diversiju” jautājumu. Ja runā par aģentu kartotēku, tad tur lielākā daļa ir saistīta ar 5. daļu. Ja skatās operatīvās lietas, kādu arhīvā palicis ap 500, tad, kā man teica, liela daļa ir saistīta tieši ar organizētās noziedzības apkarošanu. Vēl nav izvērtēta viesnīcās novēroto ārzemnieku kartotēka apmēram ar 5000 vārdiem. TSDC to neskatīja, jo viņus tas neinteresēja, bet varbūt arī tur kādi ar organizēto noziedzību saistīti vārdi parādās.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.