Krievi izpērk dzīvokļus un mājas sabombardētajā Mariupolē: “Gribam dzīvot pie jūras vietā ar labu ekoloģiju” 138
Pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Krievijas armija faktiski pilnībā iznīcināja Mariupoli. Pēc tam to ieņēma un sāka uzreiz būvēt jaunas mājas, atjaunot atjaunojamās, infrastruktūru.
Kamēr federālie kanāli un citi propagandas mediji regulāri ziņoja, kā Mariupole “atgriežas dzīvē”, Krievijas sociālajos tīklos un tiešsaistes vietnēs parādījās sludinājumi par nekustamā īpašuma iegādi okupētajā pilsētā.
Sanktpēterburgas izdevums “Bumaga” runāja ar krieviem, kuri, neskatoties uz notiekošo karu, meklē mājas un dzīvokļus tieši Mariupolē, un Meduza ar redakcijas atļauju publicē šo materiālu pilnībā.
Nekustamo īpašumu Mariupolē meklē krievi, kurus interesē “pilsēta pie jūras” un ir gatavi uz turieni pārcelties paši.
Vienā no lielākajiem – “Mariupoles un Azovas apgabala nekustamie īpašumi” – ziņas no tiem, kas vēlas iegādāties māju vai dzīvokli, sāka parādīties jau 2022. gada 3. maijā, kad pilsētā vēl norisinājās kaujas.
Nekustamo īpašumu tur meklē krievi no dažādiem reģioniem – Maskavas, Sanktpēterburgas, Krasnodaras, Krasnojarskas, Ņižņijnovgorodas un citiem. Viņi izskata mājas un dzīvokļus “jebkurā stāvoklī” un ir gatavi tos atjaunot.
Visi Mariupoles nekustamā īpašuma pircēji, kuri atbildēja uz Bumaga jautājumiem, izvēlējās šo pilsētu jūras tuvuma dēļ. Viņi uzskata, ka tas padara to pievilcīgu tūristiem. Lielākā daļa krievu, kuri meklē dzīvokļus vai mājas Mariupolē, nebaidās no karadarbības atgriešanās pilsētā, neskatoties uz Ukrainas pretuzbrukumu šajā virzienā.
Daži pircēji laikrakstam Bumaga sacījuši, ka
“Es uzskatu, ka tas ir labs ieguldījums. Varbūt kādam tas liksies dīvaini, bet es ticu pilsētas attīstībai. Krievijas paspārnē to sagaida liela nākotne. Domāju, ka nākotnē tā kļūs par iecienītu atpūtas un tūrisma vietu. Mūsu valstij tas ir ļoti svarīgi. Pilsēta ir varonis. Sliktākais, kas tur varēja notikt, jau ir noticis,” tā izteicies kāds potenciālais jaunais mariupolietis.
Eldars: “Meklēju dzīvokli Mariupolē. Vēlos iegādāties nekustamo īpašumu Mariupolē, jo domāju, ka tuvākajā laikā pilsēta uzplauks un būs laba vieta atpūtai. Nebaidos, ka pilsēta vēl var ciest. Mūsu robežas droši sargā bruņotie spēki, karš tuvojas loģiskajam noslēgumam (vismaz šajā reģionā).”
Irina no Krasnojarskas: “Meklēju māju Mariupolē. Ar ģimeni sākām meklēt mājokli Mariupolē, jo vēlamies dzīvot pie jūras vietā ar labu ekoloģiju. Mariupolē joprojām ir diezgan lēti nekustamie īpašumi un pievilcīgāki atalgojuma piedāvājumi manam vīram – viņš strādā par elektriķi. Un ekoloģija pilsētā ir daudz labāka nekā Krasnojarskā. Briesmīgi, ka tur var atkal sākties karadarbība, bet karš neturpināsies mūžīgi.”
Vidēji dzīvokļi Mariupolē tiek pārdoti par trim miljoniem rubļu, bet mājas un zemesgabali par 4,8 miljoniem rubļu. Saimnieki cenšas no tiem steidzami atbrīvoties.
Piemēram, kāds cenšas par astoņiem miljoniem rubļu pārdot dārgāko dzīvokli Avito Mariupolē – tas ir divistabu dzīvoklis Mira avēnijā. Google Maps ir redzams, ka šai mājai piegulošās ēkas skārušas apšaudes vai tās pat ir nojauktas.
2022. gada jūnijā starptautiska organizācija varēja apstiprināt 1348 civiliedzīvotāju nāvi pilsētā, un pirms tam Mariupoles mērs Vadims Boičenko ziņoja par 10 000 bojāgājušajiem.
Pēc viena būvniecības nozares pasūtītāja datiem, līdz 2023. gada martam okupētajā Mariupolē tika atjaunotas 1829 ēkas, no jauna tika uzceltas 36 mājas un nojaukta 321 avārijas ēka.