Grib rosināt Porošenko impīčmentu 0
Populistiskās Radikālās partijas līderis Oļehs Ļaško pirmdien paziņojis, ka gatavojas ierosināt Ukrainas prezidenta Petro Porošenko impīčmenta procedūru, jo, kā liecina tā dēvētie “Panamas dokumenti”, viņš izmantojis ārzonas kontus.
Taču prezidents noliedzis, ka viņš būtu piekļāvis kādus likumpārkāpumus.
Maz ticams, ka Ļaško iniciatīva būs veiksmīga, taču tā noteikti vairos spiedienu uz Porošenko, kurš jau vairākus mēnešus cenšas pārvarēt politisko krīzi.
Kā ziņots, no Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” datu centra nopludināti 11,5 miljoni nodokļu dokumentu, kuros redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm.
Cita starpā dokumenti liecina, ka Porošenko ir reģistrējis uzņēmumu Britu Virdžīnās, kuru viņš nekad nav minējis savās ienākumu deklarācijās.
Nevienā no kontiem, kas tiek saistīti ar Porošenko ārzonas uzņēmumu, nav vairāk kā 2000 eiro, taču žurnālisti, kas gadu pētījuši “Panamas dokumentus”, apgalvo, ka tie tikuši izmantoti, lai izvairītos no nodokļu maksāšanas par prezidentam piederošās saldumu ražošanas impērijas gūto peļņu.
Starptautiskā Izmeklējošo žurnālistu konsorcija (ICIJ) pētnieki norāda, ka “Porošenko darbības varētu būt nelikumīgas divējādā ziņā – viņš reģistrējis jaunu uzņēmumu, atrodoties prezidenta amatā, un nav paziņojis par šo uzņēmumu ienākumu deklarācijās”.
ICIJ ziņojumā, atsaucoties uz Porošenko finanšu konsultantiem, teikts, ka ārvalstu konti izveidoti, lai pēc ievēlēšanas prezidenta amatā Porošenko varētu vieglāk pārdot savu šokolādes uzņēmumu “Roshen”.
Ļaško, kura vadītā partija kontrolē 21 no 250 parlamenta vietām, paziņojis, ka “iniciējis impīčmenta procedūras uzsākšanu”.
“Mēs prasām īpašas pagaidu izmeklēšanas komisijas izveidi parlamentā, kas pārbaudītu Ukrainas prezidenta Petro Porošenko ārzonas uzņēmumus un īpašumus,” savā “Facebook” lapā raksta Ļaško.
Tikmēr Augstākās radas deputāts Mustafa Naijems, kurš pārstāv Porošenko bloku un pazīstams kā aktīvs korupcijas apkarotājs, paziņojis, ka īpašumu neuzrādīšana ienākuma deklarācijās, ko pieļāvis prezidents, neesot “krimināli sodāms nodarījums”.
“Tas nozīmē, ka impīčmenta procedūru, par ko jau tik daudz rakstīts, vienkārši nebūs iespējams uzsākt,” savā “Facebook” lapā norādījis Naijems.
Arī pats Porošenko pirmdien paziņojis, ka nav izdarījis nekādus pārkāpumus.
Viņš nenoliedza ārvalstu kontu esamību, taču uzsvēra, ka tie neesot pretrunā nedz ar Ukrainas likumiem, nedz starptautiskajām tiesībām.
“Es, iespējams, esmu pirmā augstākā Ukrainas amatpersona, kas pret īpašumu deklarēšanas, nodokļu maksāšanas un interešu konflikta jautājumiem izturas pamatīgi un nopietni, pilnīgā atbilstībā Ukrainas un starptautiskajām civiltiesībām,” teikts Porošenko paziņojumā, kas publicēts viņa “Facebook” lapā.
“Kļūstot par prezidentu, es pārstāju piedalīties savu īpašumu pārvaldīšanā, deleģējot šo atbildību attiecīgām konsultāciju un juridiskajām firmām,” piebildis prezidents.