Grib aktivizēt ASV ārpolitiku 0
Republikāņu senators Marko Rubio, kuru uzskata par iespējamu kandidātu uz ASV viceprezidenta amatu, programmatiskā runā Brūkingsa institūtā Vašingtonā par ASV ārpolitikas nākotni paziņojis, ka uzskata Krievijas jaunievēlēto prezidentu Vladimiru Putinu par “vāju” un aicinājis ASV pievērsties “mūsdienu Ķīnai”.
40 gadus veco Rubio, kurš tikai gadu pārstāv ASV Kongresa senātā Floridas štatu, analītiķi uzskata par uzlecošu zvaigzni, kas varētu kļūt par republikāņu priekšvēlēšanu kampaņas favorīta un prezidenta kandidāta Mita Romnija partneri un kandidātu viceprezidenta amatam.
Plašajā runā Brūkingsa institūtā Rubio atkārtoti uzsvēra, ka “Amerikas iesaistīšanās ir padarījusi pasauli labāku, brīvāku un bagātāku”, aicinot aktivizēt un enerģiskāk īstenot ASV ārpolitiku gan kā brīvības eksportētāju, gan kā kapitālisma veicinātāju ārzemēs, raksta republikāņu konservatīvā spārna izdevums “Human Events”. ASV izvēršoties diskusijām par Amerikas lomu starptautiskajā politikā 21. gadsimtā, ASV senāta ārlietu komitejas loceklis un senāta izlūkošanas komitejas dalībnieks Rubio bez aplinkiem uzsvēra aktīvākas un enerģiskākas ārpolitikas īstenošanas nepieciešamību, nekā to gatava atzīt prezidenta Baraka Obamas administrācija. Pēc viņa vārdiem, pasaulē ir daudz valstu, kas var dot pienesumu mūsdienu izaicinājumu risināšanā, “taču joprojām ir tikai viena valsts, kas spēj vadīt”. Savā runā Rubio centās izvairīties no tiešiem uzbrukumiem Obamas administrācijai, atzīmējot liberālo demokrātu un konservatīvo republikāņu sadarbību, kopīgi izstrādājot plānu ASV spēku izvešanai no Afganistānas un neiesaistīšanās operācijās Lībijā. Viņaprāt, Baltais nams pārāk paļaujas uz starptautiskajām organizācijām globālo problēmu risināšanā, neuzsākot patstāvīgu izlēmīgu rīcību.
Runājot par notikumiem Krievijā, Rubio atzīmēja, ka prezidents Putins “var lietot skarbu valodu, taču viņš zina, ka ir vājš”. “Lai uz kuru pusi viņš pavērstos, visur viņš redz draudus savai varai, gan reālus, gan iedomātus. Un tāpēc viņš izmanto valsts kontrolē esošos plašsaziņas līdzekļus, lai sludinātu paranoju un pretrietumniecisku jūtu uzplūdus krieviem.”
Rubio neskopojās ar kritiku Ķīnai, apsūdzot Pekinu “slepenības aizkara” veidošanā, vienlaikus paužot cerību, ka nākotnes Ķīna ieturēs citu politiku, taču “pagaidām mums ir jākārto lietas ar šodienas Ķīnu”. ASV senators pauda viedokli, ka būtu “muļķīgi” paļauties, ka Ķīna aizsargās un atbalstīs ekonomisko un politisko brīvību pasaulē vai iestāsies par cilvēktiesībām. Rubio nepārprotami paziņoja, ka nedrīkst pieļaut Irānas piekļūšanu kodolieročiem, šo draudu novēršanai neizslēdzot jebkuru līdzekļu izmantošanu, atzīmē “Human Events”.
“Man bieži jautā: kāpēc ASV vienmēr jāuzņemas globālo problēmu risināšana?” teica Rubio, atbildot uz to ar pretjautājumu: “Ja mēs sāksim darīt mazāk, kas sāks darīt vairāk? Vai Ķīna, kas pārņemta ar sava ekonomiskā un militārā spēka vairošanu?”
Floridas senatora stingrā nostāja tika atzinīgi uzņemta konservatīvi noskaņotajā Brūkingsa institūta auditorijā, taču izraisījusi bažas daļā analītiķu, kas uzskata Rubio izteikumus par ASV republikāņu neokonservatīvā spārna pieteikumu, lai valdītu pasauli, atzīmē britu laikraksts “The Daily Telegraph”, ko uzskata par britu konservatīvo aprindu ideju paudēju.