Grezns svētku galds 10 minūtēs 0
Ikviena saimniece par cienastu svētku galdam domā jau laikus, bet kā ir ar tā noformējumu? Bieži laika atliek tik vien kā galdauta sagatavošanai un salvešu iegādei. Tomēr, ja, mīcot mīklu pīrāgiem vai cepot piparkūkas, domām ļauj nedaudz aizklīst arī pie dekorēšanas detaļām, svētku galds izdosies patiešām grezns arī bez īpašas piepūles, jo galvenais ir – idejas.
Vispirms jānolemj, kādu galda klājumu vēlamies – mūsdienīgu, romantisku, lauku stilā vai varbūt aristokrātiski izsmalcinātu, atturīgos toņos, košās krāsās vai mirdzoši baltu? Tad domās piemeklējam atbilstošus aksesuārus un izdomājam, kur un kā tos izvietot.
“Svētku reizē pusdienu galdu ieteicams pārvietot tā, lai lustra būtu centrā virs tā. Šāds izvietojums paver arī iespējas pie lustras piestiprināt papildu svētku dekorējumu – eglīšu mantiņas, krāšņu vainagu utt.,” iesaka dekoratore Inga Arba.
“Ja tomēr šāda mēbeļu pārvietošana nav iespējama, var izmantot stiepli vai parasto makšķerauklu, ko nostiepj pie griestiem virs galda visā tā garumā. Pie tās piestiprina vieglus dekorus – putnu spalvas, papīra sniegpārsliņas vai sirsniņas u. tml. Līdz ar to galdu ieskauj svētku dekori, bet tiek krietni ietaupīta vieta uz galda.”
Ja paredzēts mūsdienīgs galda klājums, var izvēlēties noformējumu vienā krāsā. Tas nekas, ka sākumā tas šķitīs mazliet vienmuļi vai neinteresanti – būs vieglāk saskaņot detaļas un galda klājums kalpos par lielisku fonu, uz kā labi izcelsies ēdienu dažādās krāsas. Šādu klājumu var papildināt, piemēram, ar krāsainām svecēm, košām salvetēm vai spilgtas krāsas šaurām lentītēm, ko apsien ap glāžu kājiņām.
Tiem, kam patīk nedaudz vecmodīga un romantiska noskaņa, ieteicams spēlēties ar dažādu galdautu faktūru – tamborējumiem, mežģīnēm, ko papildina ar skaistiem, veclaicīgiem traukiem (nav obligāti jābūt no vienas servīzes) un ažūriem rotājumiem – eņģelīšiem, kristāliņiem, caurspīdīgām figūrām. Derēs arī sudraba vai zelta krāsas svečturi un klasiskās garenās sveces.
Savukārt lauku stila piekritēji, kas pulcēsies pie pamatīga koka galda, var iztikt arī bez galdauta, izmantojot vien rupjas lina vai katūna salvetes un māla traukus. Te gluži vietā būs arī košas krāsas cepšanas formas, kurās ēdienu no krāsns pasniedz tieši uz galda. Jāpadomā tikai par drošiem paliktņiem. Lai galda virsmai tomēr piešķirtu dekoratīvāku izskatu, to starp salvetēm un traukiem var nobārstīt ar mākslīgo sniegu vai kokosa skaidiņām (vieglāk savākt). Labi saderēs egļu zaļais, spilgti sarkanais, koka dabiskais un sniega baltais tonis. Kā dekori iederēsies čiekuri, rieksti, sarkani āboli. Svecēm var izmantot koka svečturus vai metāla lukturīšus.