Kas palīdz gremošanas sistēmai – padoms no fitoterapeita Artūra Tereško 1
“Jau vairākus mēnešus mani moka skābas atraugas. Ģimenes ārsts izrakstījis tabletes kuņģa skābes mazināšanai, bet vēlētos paralēli vai to vietā lietot zāļu tējas vai uzlējumus. Kādi augi derētu šim nolūkam?” Ārija K. no Saldus novada
Atbild ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško: “Skābās atraugas veidojas tad, ja kuņģī un arī zarnu traktā ir ačgārna kustība – nevis no augšas uz leju, bet otrādi. Ja tas turpinās ilgstoši, veidojas barības vada iekaisums, ko sauc par atviļņa slimību (gastroezofageālā atviļņa slimība). Kuņģa skābes mazināšana ar antacīdiem līdzekļiem var dot tikai īslaicīgu atvieglojumu, jo nenovērš traucējumu būtību. Turklāt, ilgstoši lietojot skābi mazinošus līdzekļus, organismā iekļūst baktērijas un vīrusi, arī sēnītes, ko kuņģa skābe iznīcinātu dabiskā veidā, ja vien netiktu neitralizēta.
Pats galvenais ir novērst traucējumus, kas kavē normālu zarnu peristaltiku (zarnu sieniņu ritmisku viļņveida saraušanās, kas virza uz priekšu to saturu). Tautas medicīnas novērojumi liecina, ka gremošanas traktam darboties pareizā virzienā liek rūgtvielas – vielas ar rūgtu garšu, kas uzlabo gremošanas orgānu darbību. Tās satur vērmeles, vībotnes, bārbeles, puplakša, pienenes laksti, kalmes, cigoriņa un ālantes saknes.
Šīs zālītes gremošanas traktam palīdz dažādos veidos, jo ne tikai stimulē peristaltiku pareizā virzienā, bet arī veicina aknu, aizkuņģa dziedzera un zarnu sekrēciju. Ja radies iekaisums, katram gadījumam šīm zālītēm var pievienot arī ceļtekas lapas un pelašķa lakstus. Jākoriģē diēta, lai nebūtu vēdera uzpūšanās, aizcietējumu vai vēdergraižu. Nedrīkst arī pārēsties un dzert ūdeni ēšanas laikā.”