Greizsirdība attiecībās. Kad tā ir pamatota un kad – lieka? 0
Lai gan greizsirdība nepieder pie patīkamākajām emocijām, laiku pa laikam to tomēr ir nepieciešams izjust ikvienās attiecībās. Lai gan greizsirdība ir gluži dabiska emociju izpausme, to tomēr nav iespējams kontrolēt, taču šai sakarā jāizvērtē, cik pamatota tā ir. Visticamāk, greizsirdības cēloņi būs gluži nenozīmīgi un nenopietni, tev pārprotot mīļotā uzvedību un rīcību, taču atsevišķos gadījumos tā tomēr var būt pamatota. Lai uzzinātu, kā cīnīties ar greizsirdību un tās izpausmēm, kā arī atpazītu situācijas, kad patiesi ir vērts kļūt modrākai, iepazīsties ar psihoterapeites Benitas Griškevičas un psiholoģes Ivetas Gēbeles ieteikumiem, kā arī interneta veselības žurnāla psychologytoday.com aptaujāto ekspertu vērtējumu par situācijām, kad greizsirdībai no tiesas var būt pamats.
Komentējot greizsirdības jēdzienu, psihoterapeite Benita Griškeviča skaidro, ka katrs no mums ar to saskaras jau bērnībā, kad jādala mātes vai tēva mīlestība ar otru vecāku un pārējiem bērniem. Savukārt pieaugušā vecumā greizsirdību nereti veido kāda konkrēta situācija kopā ar grūtībām uzticēties un ideju, ka kāds varētu mums piederēt pilnībā.
“Kā rīkoties ar savu greizsirdību, tā ir mūsu izvēle. Ja ir sajūta, ka nav iespējams izvēlēties, jo šīs emocijas valda pār mums, kā arī, ja ir grūtības uzticēties, ir vērts domāt par psihoterapiju. Psihiatra apmeklējums ir lietderīgs, ja cilvēks ir pārņemts ar idejām par neuzticību un turas pie savas pārliecības, par spīti veselajam saprātam,” skaidro psihoterapeite.
“Protams, aizdomīgums var saasināties arī tad, ja krāpšana patiešām notiek, bet krāpējs to ilgstoši noliedz. Jebkurā gadījumā ir jāatceras, ka mūsu partnerim ir pagātne, kura no viņa puses netiek noniecināta vai noliegta, turklāt konkurence greizsirdībai ir gana laba degviela.
Tomēr vien mūsu ziņā ir izvēle, vai šai enerģijai ļaut graut attiecības, vai pārvērst to aktīvā mīlestībā. Gadījumā, ja sēžam un fantazējam par to, kā būtu, ja būtu, vairojas tikai bezspēcība un pieaug neadekvātas rīcības risks,” brīdina Griškeviča, uzsverot, ka problēmas attiecībās rada nevis mūsu izjūtas, proti, greizsirdība, bet gan nespēja tikt ar tām galā un aplamības, ko darām greizsirdības ietekmē.
Līdzīgu viedokli pauž arī psiholoģe Iveta Gēbele, skaidrojot, ka greizsirdība ir pietiekoši nopietna lieta, lai par to runātu.
“Bieži vien greizsirdības cēlonis ir zems pašvērtējums un nepilnvērtības izjūta: “Es esmu nepietiekoši laba sieva, lai viņš ar mani pavadītu laiku kopā…” Lai mazinātu savas greizsirdības izpausmes, sievietei ir lietderīgi sākt ar savas pašvērtības celšanu, vispirms savās acis, un tad arī tas kā sniega bumba pāries uz pārējiem. Tiesa, tai pat laikā ir jāizvērtē, kas ir radījis iemeslu greizsirdībai, un jāizdara vajadzīgie secinājumi,” uzskata psiholoģe.
Turpinājumā piedāvājam iepazīties ar izplatītākajām situācijām partnerattiecībās, kad greizsirdībai var būt visai pamatots iemesls un šāda mīļotā cilvēka rīcība nav pieņemama.
Netverama sajūta par pārmērīgu partnera flirtēšanu
Lai gan vairums cilvēku nereti pat neapzinās, ka flirtē, sarunai gluži dabiski laiku pa laikam tuvojoties smalkajai robežai, kas vienkāršu komunikāciju nošķir no koķetēšanas, apzinātu flirtu tomēr ir iespējams pamanīt. Ja jūti, ka tavs vīrietis saskarsmē ar citām sievietēm izrāda pārmērīgu interesi un ar prieku atbild uz koķetējošām piezīmēm, dari partnerim zināmu, ka tev šāda rīcība nav pieņemama.
Šai sakarā ļoti ieteicams izvairīties no asām vārdu pārmaiņām un strīdiem, vien informē mīļoto, ka jūsu attiecībās ir robežas, ko pārkāpt nevajadzētu. Nekādā gadījumā neļauj vaļu dusmu izpausmēm vai asarām – ļoti iespējams, savu flirtēšanu vīrietis pat nav piefiksējis un, ja vien nevēlas tevi sāpināt, vairāk šādu situāciju viņš neatkārtos.
Svarīgu informāciju par mīļoto tu uzzini no trešās personas
Veselīgās attiecībās būtiskākie notikumi, kas skar to dalībniekus, vispirms tiek pārrunāti savstarpēji. Bet, ja tu uzzini būtiskus faktus par mīļotā darbu, notikumiem ģimenē vai citām delikātām tēmām no kādas trešās personas, greizsirdība uzplaiksnīs gluži dabiski. Šādā gadījumā izklāsti partnerim savas izjūtas, kā arī dari zināmu, ka vienmēr būsi gatava mīļoto atbalstīt un uzklausīt.
Vai darbs ir viņa otras attiecības?
Ja tavs vīrietis darbā pavada vairāk laika nekā mājās, greizsirdībai ir gluži pamatots iemesls. Iespējams, šai gadījumā tā netiks vērsta pret kādu trešo personu (ja vien vīrietim, protams, nav kāda īpaši draudzīga un uzmanīga kolēģe), tomēr arī konkrētajā situācijā tavām izjūtām ir gluži pamatots iemesls, un tās ir nepieciešams pārrunāt.
Novērtējuma un atbalsta trūkums
Ja brīdī, kad cīnies ar grūtībām ģimenē vai darbā, tavs mīļotais priecājas par paša panākumiem, nepievēršot uzmanību tavām problēmām, jutīsi gan dusmas un aizvainojumu, gan greizsirdību par viņa sasniegumiem. Šīs sajūtas ir gluži normālas un dabiskas, taču partnera izturēšanās nav pieļaujam veselīgās un mīlošās attiecībās, tāpēc izvērtē, vai patiesi esi kopā ar tādu cilvēku, kādu esi iztēlojusies!
Viņš pavada vairāk laika ar draugiem, nevis tevi
Ja tavs mīļotais pavada vairāk laika ar draugiem nekā ar tevi, dari partnerim zināmu, ka šāds attiecību modelis tev nav piemērots – mīļotais cilvēks taču vienmēr ir mūsu prioritāte, vai ne? Tiesa, tai pat laikā neļauj sev ieslīgt grūtsirdībā un koncentrēties vien uz vīrieša klātbūtni savā dzīvē. Atrodi nodarbes un vaļaspriekus, kas tevi aizrauj un ļauj kvalitatīvi pavadīt laiku, tiecies ar draudzenēm, sporto un attīsti savu personību un spēju just pašpietiekamību!