Gredzena palielināšana 0
“Ko lai iesāk, ja laulības gredzens kļuvis par mazu, bet vēlos to nēsāt? Vai gredzenu var paplest par izmēru lielāku?” Ārija L. Cēsis
Daudzās juvelieru darbnīcās iespējams ne vien pasūtīt jaunu gredzenu, bet arī nodot jau esošo, ja to nepieciešams nopietni restaurēt, novērst kādu nelielu bojājumu, palielināt vai samazināt.
Juvelieris Modris Elziņš no Valmieras skaidro, ka gredzenu var palielināt, izmantojot vienu no divām metodēm – pastiepjot vai arī ielodējot ieliktni.
– Lai noteiktu, kuru metode piemērotākā, speciālistam jāapskata un jāizvērtē gredzena stāvoklis – tā platums, biezums, nodiluma pakāpe. Vienu laulības riņķi būs iespējams dabūt par izmēru lielāku, to pastiepjot, citu varēs palielināt, ielodējot tādas pašas proves zelta gabaliņu, bet vēl citu varbūt vajadzēs pārkausēt, – uzskaita speciālists. – Ja izstrādājums ir nēsāts ilgi, tādēļ paguvis nodilt un kļuvis ļoti plāns, tas jāizkausē un jātapina jauns gredzens. Jārēķinās, ka kausējot var būt 10 % materiāla zuduma, tāpēc klientam jāatnes ķēdīte, auskars vai cits zelta izstrādājums, ko piekausēt klāt. Šim papildinājumam nedrīkst būt zemāka prove kā gredzenam, augstāka gan drīkst būt.
Izmēra mainīšanai vislabāk pakļaujoties klasiskie laulības riņķi – paplatos gredzenus bez dārgakmeņiem esot iespējams palielināt par izmēru, diviem vai pat par trim izmēriem. Ja juvelierizstrādājums ir blīvi pārklāts ar dārgakmeņiem, to samazināt vai palielināt būšot grūti vai tas izdosies tikai par pusizmēru.
Laulības riņķa pastiepšana, palielinot par vienu izmēru, vidēji var izmaksāt Ls 2 – 3, bet ielodējot ieliktni sudraba izstrādājumam – no Ls 5, zeltam – no Ls 9.