Foto: Sandra Ruska

Graudzāles lieliski izskatīsies jebkurā dārzā – skaistākās šķirnes 1

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Veselam
“Rīgā esot izoperēts dzimumloceklis un vajagot noņemt šuves…” Pārpratums slimnīcā licis medmāsai pietvīkt no apmulsuma
Kokteilis
Viņi to nevienam nesaka, bet… Kādi ir katras zodiaka zīmes pārstāvju lielākie noslēpumi?
Veselam
Nāvējošā svecīte: 7 šķietami nevainīgas lietas, kas var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Lasīt citas ziņas

Dekoratīvās graudzāles, kuras dēvē arī par zālveida ziemcietēm, ar savu daudzveidību, vieglumu un graciozitāti vizuāli labi izskatīsies jebkurā dārzā. Tās ir viegli audzējamas, izturīgas un mazprasīgas augšanas apstākļu ziņā. Katram ir iespēja atrast savam dārzam vispiemērotākās.

Pastaigājoties dabā, upmalā, jūras kāpās, meža pļavā vai ceļmalā – visur var redzēt graudzāles. Tās it kā ir neuzkrītošas, tomēr kā visu zaļo augu pamats – pat skaisti pļautais mauriņš mājas priekšā sastāv no graudzālēm. Tās veido lielu pārsvaru salīdzinājumā ar citiem augiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc Sanita Reinberga iesaka graudzāles droši izmantot jebkurā dārzā, tā pietuvinot cilvēka radīto vietu dabai. Graudzāļu izmantošanas iespējas ir ļoti plašas neatkarīgi no tā, vai dārzs ir vairākus hektārus vai dažus kvadrātmetrus liels. Iespējams atrast gan noēnotai vietai un mitrumam, gan spilgtai saulei un sausumam piemērotas sugas, kas atšķiras pēc augstuma, lapu krāsas un struktūras. Graudzāles var izmantot dažādiem mērķiem.

Sedzējaugi

Ēnainās vietās zem kokiem piemērots ir mazprasīgais un ilgmūžīgais ēnu grīslis ‘Carex umbrosa’, šķirne ‘The Beatles’, kas veido blīvus, pārkarenus, vasarzaļus, ap 15 cm augstus lapu pudurīšus. Maijā, jūnijā virs lapojuma parādās vienkāršas, neuzkrītošas ziedu skariņas.

Ēnā labi augs arī sniegbaltā zemzālīte (Luzula nivea), šķirne ‘Lucius’, kas veido tumši ziemzaļu, ap 20 cm augstu lapu puduru. Zied jūnijā–jūlijā baltiem ziedu pušķīšiem, kas arī pēc noziedēšanas ir dekoratīvi. Brīnišķīgi izskatās starp pavasara sīpolpuķēm un izceļ blakus augošas dažādās ziemcietes.

Šķirne ‘Igel’ īpaši piemērota nelieliem dārziem, jo aug kā perfektas formas kompakti, zemi pudurīši, kuri savu izskatu pilnībā saglabā visu gadu. Var stādīt kopā ar hostām, papardēm un sniegrozēm. Zemzālītes ļoti labi iztur lielo augu sakņu konkurenci.

No grīšļiem kā sedzējaugs labi izmantojams Morova grīslis (Carex morrowii). Tas ir nedaudz augstāks – 30–40 cm. Šķirnes ‘Ice Dance’ grīslim lapojums ir zaļš, ādains, ar dzeltenbaltas nokrāsas maliņu.

Rudens seslērija (Sesleria autumnalis) veido ap 30 cm augstu, kompaktu puslodes formas puduri. Lapojums viegli pārkarens, mūžzaļš. Labi iztur sausuma periodus.

Saulainās vietās kā sedzējaugu izmanto ziemzaļo zilgano seslēriju (Sesleria caerulea), tā ir ap 15 cm augsta, kompakta. Labi aug arī smilšainās augsnēs. Var kombinēt ar ziemcietēm, skujeņiem un dažādiem kokaugiem.

Reklāma
Reklāma

Saulē labi jūtas dažādas auzenes, piemēram, zilā pundurauzene (Festuca valesiaca) ar zilganzaļu lapu toni. Auzenes mīl saulainu, karstu, labi caurlaidīgu, sausu, smilšainu, akmeņainu un trūdvielām nabadzīgu augsni.

Piemērots arī palmu grīslis (Carex muskingumensis), šķirne ‘Little Midge’. Atšķirībā no augstāko šķirņu palmu grīšļiem labi jūtas arī sausākās un akmeņainākās vietās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.