Kā pareizi cīnīties ar rudzusmilgu laukos? 1
“Kā pareizi cīnīties ar rudzusmilgu? Vasaras otrajā pusē visi lauki apkārt pārklājas ar šo nezāli.” ANTONIJA
Parastās rudzusmilgas (Apera spica-venti) izplatība Latvijā pēdējos gados ir palielinājusies. Tā ir visvairāk sastopamā nezāle graudaugu sējumos.
Parastā rudzusmilga ir 30–100 cm augsts graudzāļu dzimtas lakstaugs, kas veido skraju ceru. Stiebrs ir kails. Lapas – plakanas un raupjas. Ziedkopa – liela skara ar daudzām šaurām, sīkām, spīdīgām, nereti violetas nokrāsas vārpiņām. Zied no jūnija līdz augustam. Veido sīkas sēklas.
Rudzusmilga ir viendīgļlapju īsmūža nezāle ar spēcīgu bārkšsakņu sistēmu, kas apgrūtina nezāļu mehānisko apkarošanu vēlākās attīstības fāzēs. Vairojas ar sīkajām sēklām, ko izplata vējš; pēc sadīgšanas cero. Ja rudenī sadīgst graudaugu sējumos, tā pārziemo un aug tālāk pavasarī. Ražo līdz 16 000 plēksneņu, kas dīgtspēju augsnē saglabā līdz pat septiņiem gadiem. Dīgst jau +4…+6 °C, bet optimāla ir +10…+12 °C temperatūra.
Mazdārzos parasti audzē daudz dažādu kultūraugu, tāpēc Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Nezāļu pētniecības grupas vadītāja Zane Mintāle neiesaka rudzusmilgas apkarošanā izmantot herbicīdus. Nelielās platībās ieteicams regulāri irdināt un ravēt augsnes virskārtu, uzrakt augsni 20 cm dziļumā, lai sēklas nonāktu dziļāk zemē un nedīgtu.
Ja rudzusmilga savairojas kāpostaugu laukā, var izvēlēties kādu no speciālajiem līdzekļiem, piemēram, Butisan 400. Ķiploku stādījumos pret īsmūža viendīgļlapju nezālēm der Stompa. Apsmidzina, kad kultūraugam ir attīstījusies viena lapa. Tas ir selektīvs sistēmas iedarbības preparāts, ko augi uzņem caur lapām un saknēm.
Visi parastās rudzusmilgas ierobežošanai paredzētie preparāti ir otrās klases augu aizsardzības līdzekļi, kurus atļauts iegādāties tikai profesionāliem lietotājiem. Lai tos izmantotu, nepieciešams nokārtot augu aizsardzības līdzekļu lietotāju pārbaudījumu un iegūt apliecību.