Daudziem iedzīvotājiem, kuri savu mājokļu apkurei izmanto granulas, pagājušais gads ievērojami “sita pa kabatu”, jo vairākkārt pieauga granulu cena un tā kļuva par deficīta preci. Vai šobrīd ir vērts veidot granulu uzkrājumus nākamajai ziemai? Vai varbūt ir vērts pagaidīt, lai cenas nokrīt zemāk?
Vai granulas paliks lētākas?
“Beidzamais gads ir mainījis situāciju un mainījis arī granulu tirgu. Ja iepriekš aprīlis bija tas gada mēnesis, kurā granulas kā ierasts bija nopērkamas par visizdevīgāko cenu, tad šogad viss ir nedaudz citādi. Kara radītās sekas ir pavērušas jaunus izaicinājumus, ietekmējušas arī izejvielu cenas. Celulozes šķeldas cenas ostās joprojām saglabājas augstas, kā rezultātā granulu ražošana ir nesalīdzināmi dārgāka, kā tas bija, piemēram, gadu iepriekš” saka Artūrs Bukšs, “Staļi” izpilddirektors.
Iepriekšējos gados granulas Aprīlī varēja nopirkt par aptuveni 140 eiro tonnā, taču šogad cena ir apstājusies nedaudz zem 300 eiro tonnā. Jā, aprīlī ražotāji joprojām piedāvā salīdzinoši zemākās cenas, taču tās vairs nav tik zemas, kā pircēji gribētu sagaidīt.
Aplūkojot 6mm granulu piedāvājumu internetā, aprīļa beigās ieraugām aptuveni šādu ainu:
– “Kurzemes granula” – 253,33 eiro bez PVN par tonnu;
– “Enefit” – 247 eiro, ieskaitot PVN, par paleti;
– “Scandbio” – 274,95 + PVN par paleti;
– “Biowood” – 295 eiro + PVN par tonnu;
– “Staļi” – 299,49 eiro + PVN par tonnu.
Saprotams, ka lielā mērā granulu cenas nosaka izejmateriālu izmaksas. Premium klases granulas tiek ražotas no tīras celulozes šķeldas, ko no Latvijas aktīvi iepērk arī Skandināvijas valstis. Ir tikai likumsakarīgi, ka arī vietējā tirgū kokmateriāli tiek pārdoti par tādu pašu cenu, par kādu tos gatavi pirkt ārvalstu uzpircēji, jo konkurējam brīvajā tirgū.
“Visticamāk, granulu cenu zem 200 eiro par tonnu mēs neredzēsim vēl ilgi. Visdrīzāk, tuvojoties nākamajai apkures sezonai, cenas tikai kāps, interesi par granulām šogad vērojam jau tagad pavasarī. Jau pērn aicinājām cilvēkus granulas iepirkt laikus, neatliekot to iegādi uz pēdējo brīdi, kad cenu prognoze apkures sezonai bija līdz šim neprognozēti augsta. Granulas ir plaši izplatīts apkures veids un, tuvojoties ziemas sezonai, tās ir plaši pieprasītas arī Rietumeiropā, kas nozīmē, ka var pienākt brīdis, kurā ir izpārdotas ražošanas jaudas un granulu piedāvājums var būt ierobežots, kā tas notika jau gadu iepriekš. Es varu vien atkal aicināt – neatlieciet granulu iegādi uz beidzamo brīdi”, aicina A.Bukšs.
Viņš atklāj, ka Itālijā pagājušā apkures sezonā granulu cena sasniegusi pat 700 eiro par tonnu, kamēr Latvijā – 570 eiro par tonnu.
“Šogad cilvēki ir kļuvuši piesardzīgāki, racionālāk izvērtē situāciju, bet visu nosaka pieprasījums un piedāvājums. Ja cilvēki par granulām sāks domāt tagad, tad rudenī neveidosies sprādziena efekts, kuru izmanto arī izejmateriālu piegādātāji. Domāju, ka cenas arī šī gada rudenī var sasniegt augstu līmeni, jo ražošanas izmaksas nepaliek lētākas un prognozes nav optimistiskas” komentē A.Bukšs.
Šobrīd granulas ir pieejamas
Vaicāts par granulu pieejamību, A Bukšs komentē, ka šobrīd tās ir brīvi pieejamas. Uzņēmuma e-veikalā pircējiem pēc pasūtījuma līdz piegādei esot jāgaida vien aptuveni nedēļa laika. Līdzīgu piegādes ātrumu sola arī citi granulu tirgotāji, kuru piedāvājums pieejams internetā.
Šobrīd salīdzinoši klusāks laiks esot eksporta tirgos, taču arī tur drīzumā gaidāms pieprasījuma pieaugums, jo cilvēki arvien vairāk jau sāk gatavoties nākamajai ziemai. Lielākoties pieprasījums un piedāvājums visā Eiropā darbojas vienā ritmā. “Staļi” eksportē aptuveni 70% saražoto granulu.
Kvalitātei ir nozīme
Kā jau tas ierasts, augsta pieprasījuma brīžos dažādās jomās uzdarbojas arī ātras peļņas tīkotāji, kuri piedāvā to pašu preci par zemāku cenu. Arī granulu tirgus nav izņēmums.
Jāatceras gan, ka, iegādājoties zemas kvalitātes granulas, tās var radīt pārāk daudz izdedžu, kas galu galā var pat sabojāt apkures katlu, tāpēc tam ir vērts pievērst uzmanību.
Sava veida kvalitātes apliecinājums ir sertifikāts ENplus A1, kas garantē noteiktu kvalitāti un norādei par to ir jāatrodas uz iepakojuma. Tā ir pasaulē atzīta, caurskatāma un neatkarīga koksnes granulu sertifikācijas sistēma, kas garantē kvalitāti un cīnās pret krāpniecību visā piegādes ķēdē no ražošanas līdz piegādei.
ENplus darbojas kā neatkarīga sertifikācijas sistēma, kas sevī ietver pilnu objektivitātes garantiju. Atbilstību novērtē akreditētas organizācijas, un tas nozīmē, ka ieviestie jauninājumi un atjauninājumi tiek izstrādāti pilnīgi neatkarīgi. Īsāk sakot – granulu kvalitāte ir vienīgais ārējais motīvs un vissvarīgākais.
Kvalitātes atšķirības būtībā var pamanīt arī tāpat – kvalitatīvas granulas parasti ir gaišas krāsas, tās izgatavotas no tīras celulozes šķeldas bez mizas un citiem piejaukumiem, bez līmes. Te gan jāatgādina, ka izšķir industriālās un premium granulas. Industriālās granulas paredzētas lielu angāru apsildei, speciāliem industriāliem apkures katliem, un tām pastāv citi kvalitātes nosacījumi.
Cik ilgi var glabāt granulas?
Iegādājoties granulas laikus – jau šobrīd – pamatoti rodas jautājums, vai un kā tās pareizi uzglabāt, piemēram, līdz nākamajam pavasarim.
A.Bukšs skaidro: “Glabāt vēlams sausā un tumšā vietā, lai granulas nezaudētu savu kvalitāti un tās netiktu bojātas mitruma iespaidā. Tāpat jāizvairās no uzglabāšanas tiešos saules staros un vietās, kur granulām varētu piekļūt grauzēji vai putni, jo tie var bojāt granulu iepakojumus. Neapkurināma garāža vai vēdināms šķūnis izpilda pamata prasības granulu uzglabāšanai. Ja šie pamata nosacījumi ir ievēroti, granulām nav precīzi noteikts derīguma termiņš.”