Grantsceļš, kas neput. Kādus līdzekļus jāizmanto? 0
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Šopavasar iegādājos īpašumu laukos. Netālu no mājas un pagalma ir grantsceļš. Tagad vasarā tas pamatīgi put. Vai ir kādi līdzekļi, kā pasargāt māju un pagalmu no putekļiem?” – jautā Juris Aizkraukles novadā.
Ceļu apstrādei pret putekļiem visbiežāk izmanto kalcija hlorīdu, ko uzkaisa ceļam vai vēl labāk – iestrādā ar greideri ceļa virskārtā pavasarī, kad tas ir mitrs dziļākos slāņos. Šāda apstrāde nostiprina ceļa virskārtu kopumā. Materiālu var iestrādāt arī vasarā pēc spēcīgāka lietus, taču apstrādājamo ceļa posmu var vienkārši nolaistīt vai darbu paveikt agri no rīta vai vēlu vakarā.
Ir pašvaldības, kas šādi grantsceļus apstrādā regulāri, jo tad ceļš neput un vējš no tā nenopūš virskārtu, ļaujot līdzekļus ietaupīt ilgtermiņā. Taču pie sava īpašuma apstrādi var veikt arī paša spēkiem, ja pašvaldībai tam nepietiek līdzekļu, un iztikt bez greiderēšanas. Mitrā laikā reaģents viegli iesūksies ceļa virskārtā.
Kalcija hlorīds piesaista mitrumu no gaisa naktī, un dienā ceļa virskārta neizžūst tik daudz, lai sāktu putēt. Ceļu uzturētāji iesaka uz kvadrātmetru grantsceļa izlietot 250–270 gramu kalcija hlorīda. Tādējādi 100 m2 ceļa apstrādei vajadzēs 25 kilogramus, kas maksā ap 20 eiro.
Kaisīšanai var izmantot sāls vai minerālmēslu kaisītāju, nelielās platībās to izdarīt ar rokām.
Kalcija hlorīds nav kaitīgs ne augiem, ne cilvēkiem, īpaši tik nelielā koncentrācijā, ko nevar teikt par ieelpotajiem ceļa putekļiem. Kalcija hlorīdu, kas attīrīts no piemaisījumiem, izmanto, piemēram, siera cietināšanai, pārtikas rūpniecībā. Savukārt ceļa apstrādei izmantoto kalcija hlorīdu ar laiku uzsūks augi un izmantos savos vielmaiņas procesos. Kalcijs nodrošina spēju pretoties slimībām.
Protams, var iet arī vieglāko ceļu – paciest putekļus vai lūgt autobraucējus samazināt braukšanas ātrumu, izvietojot, piemēram, ceļa zīmes (attēlā). Tomēr – vai vērts paļauties uz braucēju godaprātu un riskēt ar savu vai savu tuvinieku veselību?
Uzziņa!
Kalcija hlorīds ir balta, kristāliska, higroskopiska viela. To lielākoties iegūst kā blakusproduktu nātrija karbonāta ražošanā, lai arī to var iegūt, sālsskābei reaģējot ar kalcija karbonātu vai kādu citu kalcija savienojumu.