“Grāmatveži jau tagad skraida saķēruši galvas!” Liepiņa par jauno nodokļu reformu 46
Grāmatveži jau skraida galvas saķēruši, ar šādu novērojumu kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs”, komentējot jauno nodokļu reformu, kas spēkā stāsies 1.jūlijā, dalījās Baiba Liepiņa, Latvijas Reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja.
Viņa norādīja, ka ražojošos uzņēmumus, visticamāk, šī nodokļu reforma neskaršot pārāk sāpīgi, taču, piemēram, reklāmas un radošo autoru nozari tas ietekmēs pamatīgi.
“Ja autors nav beidzis 1.ģimnāziju vai vismaz ļoti labi pārzina visu šo sistēmu, tad viņam ir ļoti grūti orientēties. Ja grāmatvežiem jau ir grūti orientēties, tad autoriem, kas ir radošas personības, ir ļoti grūti saprast, tieši kas viņiem būs jāmaksā,” atzīmēja Liepiņa.
Viņa atklāja, ka reklāmas nozarē arī noteikti ir daudz nepilna darba laika darbinieku, bet industriju uztrauc tas, kā autoriem pareizi, plānoti un prognozēti samaksāt.
Pēc viņas teiktā, jāņem vērā, ka joprojām spēkā ir Autortiesību likums, saskaņā ar ko darba devējam automātiski nepāriet autora darba izmantošanas tiesības. Tāpat neviens nav atcēlis to, ka autors, kurš strādā un tiek algots kā darbinieks vai arī ar uzņēmuma līgumu, joprojām ir autors. Līdz ar to autortiesību izpratnē viņš ir autors.
Līdz šim tika slēgts viens autora līgums, bet turpmāk būs jāslēdz vai nu darba līgums un autorlīgums, vai nu uzņēmuma līgums un autorlīgums, skaidroja Liepiņa, piebilstot, ka patlaban nozarē ir diskusija par to – ja par katru darījumu jāslēdz uzņēmuma līgums un jāreģistrē EDS, bet pēc tam jāatreģistrē, “grāmatveži jau tagad skraida saķēruši galvas”, tā ir liela problēma.
Liepiņa arī norādīja, ka viņa nav pret sistēmas pārmaiņām, bet gan pret “šo te sarežģīto sistēmu, ārkārtīgi sarežģīto, detalizēto, neizprotamo.”
Pēc viņas teiktā, šobrīd būtiska lieta ir laiks, kas pieaugšot, lai varētu izpildīt visas darbības. “Ļoti būtisks šajā konkrētajā brīdī ir tieši laiks. Man preses izdevēji bija sarēķinājuši, ka viņiem kaut kādās pozīcijās pieaugums būtu līdz 30 vai 36%.”
Tas skaidrojams ar to, ka preses izdevējiem ir daudz autoru. Un lielākā neskaidrība esot tieši ar obligāto sociālo iemaksu.
“Tur tiešām nav skaidrs, kad precīzi man kā uzņēmējam ir jāaprēķina un kad nav, jo tur jānoprognozē tam autoram ir tas ceturkšņa ienākums, un tā iemaksa ir atkarīga no tā, tā likme arī faktiski,” skaidroja Liepiņa.
Saskaņā ar viņas sacīto šis aspekts rada lielu neskaidrību, jo uzņēmējam nav skaidrs, kā viņš var zināt, cik viņam ir jāaprēķina autoram. Tāpat šobrīd nav skaidrs, “kurš brīdis skaitīsies – tad, kad mēs noslēdzām līgumu, vai tad, kad mēs izmaksājām”.
Liepiņa uzsvēra, ka šobrīd vēl esot ļoti daudz neskaidru tehnisku jautājumu. “Es domāju, tur ir tehnisks brāķis! Ja sistēma būtu vienkārša un visiem saprotama, es domāju, mēs te nesēdētu.”
Iepriekš jau vēstīts, ka 1. jūlijā stāsties spēkā nodokļu reforma, kas īpaši skars radošos cilvēkus – autoratlīdzību saņēmējus. Turklāt no pirmā jūlija ikvienam jāmaksā arī minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.