Šādas rindas pie grāmatnīcām ir vērojamas vien tad, kad grāmatas dod par velti…
Šādas rindas pie grāmatnīcām ir vērojamas vien tad, kad grāmatas dod par velti…
Foto – Ieva Čīka/LETA

Vajag valsts ieinteresētību 14


Otrs risinājums, kas ļautu stabilāk justies izdevējiem un, iespējams, mazliet samazinātu grāmatu cenu, prasa valsts ieinteresētību un līdzekļus. Proti, līdz finanšu krīzei Latvijā jau bija attīstījies visai vērā ņemams valsts iepirkums publiskajām bibliotēkām. Piemēram, 2012. gadā bibliotēkas saņēma grāmatas kopumā par 200 000 latiem, kur puse nāca no Kultūras ministrijas, bet puse – no Sabiedrības integrācijas fonda, kam gada nogalē bija radies līdzekļu pārpalikums. Ja izdevēji varētu rēķināties, ka vismaz sabiedrībai vērtīgākos izdevumus valsts iepirktu kaut pa vienam eksemplāram katrai no vairāk nekā 800 publiskajām bibliotēkām, tādējādi nosedzot pamatizmaksas, izdevēji varētu uzelpot vieglāk un nekarsēt grāmatu tirgu, izmisīgi meklējot kārtējo bestselleru, uzskata AS “Lauku Avīze” valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis, kā piemēru minot Igauniju, kur krīze nelika pārtraukt bibliotēku iepirkuma programmu, no kuras ieguvēji ir gan izdevēji, gan lasītāji. Katru gadu Igaunijas publiskās bibliotēkas saņem grāmatas aptuveni 1,69 miljonu eiro vērtībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Kultūras ministre Dace Melbārde atgādina, ka diezgan ievērojamus līdzekļus grāmatu iegādei publiskajām bibliotēkām atvēl pašvaldības – pērn, piemēram, iegādāti 657 000 grāmatu kopumā par 1 635 130 eiro. Neatbildētais jautājums: cik liela daļa no šā iepirkuma atvēlēta grāmatām latviešu valodā…

Tomēr kultūras ministre izteica arī cerību, ka jau tuvākajos gados būs iespēja īstenot VKKF stratēģiju un pilnveidot finansēšanas modeli, ļaujot būtiski palielināt kultūras budžetu un paverot iespēju atjaunot mērķprogrammu “Jaunu un augstvērtīgu izdevumu iepirkums pašvaldību publiskajās bibliotēkās”. “Tas būtībā būs atbalsts ne tikai kvalitatīvas Latvijas literatūras pieejamībai bibliotēkās, bet kultūras procesa, aktualitāšu un vēsturiskā mantojuma pieejamības nodrošināšanai visās kultūras un tautsaimniecības nozarēs, jo grāmata ir kultūras resurss, kas producē un dara pieejamu auditorijai ikvienas nozares zināšanas – gan vēstures, gan aktuālo procesu un attīstības kontekstā,” pabeidz ministre.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.