Kā no mājas sienas vai žoga notīrīt “ielu mākslinieku” atstāto grafiti zīmējumu? 2
Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Viens no pretrunīgāk vērtētajiem mūsdienu mākslas veidiem ir grafiti. Vārds nāk no itāļu valodas un nozīmē “uzskrāpēts”. Grafiti dziļākās saknes ir senie alu cilvēku sienu gleznojumi.
Vecāko “huligānisko” grafiti pēdas ir atrastas teju no Ēģiptes faraonu laikiem. Savas teritorijas iezīmēšana ir pamatinstinkts. 80. gados ASV hiphopa piekritēji, pārsvarā afroamerikāņu izcelsmes, izmantoja grafiti, lai protestētu pret moderno “balto” civilizāciju.
Pilsētvide un grafiti
Mūsdienu versijā grafiti ir zīmējumi un uzraksti uz ēku ārējām sienām, žogiem, atkritumu konteineriem, saukti arī par ielu mākslu. Tehniski tos izpilda ar marķieriem un krāsas aerosoliem dažādos stilos, arī lietojot trafaretus.
Jāatgādina, ka patvaļīga, ar arhitektiem nesaskaņota pilsētvides apķēpāšana ir administratīvi sodāms pārkāpums. Grafiti aktivitātes pilsētu pašvaldības mēģina kontrolēt. Entuziasti apvienojas biedrībās. Notiek grafiti konkursi, atsevišķām ēkām izvēlas ielu stila zīmējumus. Privātpersonas tos var pasūtīt labākajiem profesionāļiem, kurus izvēlas internetā.
Dažs grafitists kļūst slavens. Piemēram, mistiskais Benksijs ir kļuvis par vienu no Anglijas ievērojamākajam personām un viņa viedoklī varbūt vērts ieklausīties. “Patiesībā pilsētvidi degradē reklāmas kompānijas, kuras visur izvieto savus gigantiskos plakātus, liekot mums justies neadekvātiem, ja neesam nopirkuši to produktu. Viņi uzskata, ka drīkst kliegt mums sejā no katras iespējamās virsmas, bet mums uz to atbildēt ir aizliegts. Viņi sāka šo karu, kurā mēs atbildam ar savu ieroci – sienām,” tā Benksijs.
Šoreiz nevis par to, kā šādus zīmējumus uzkrāsot, vairāk par to, kā tos dabūt nost no sienām.
Antigrafiti
Savā vietā grafiti ir mūsdienīga mākslas forma. Tā kā “meistari” ir ļoti jauni, šobrīd ar grafiti lielākoties tiek haotiski saķēpātas sienas un žogi sabiedriskos objektos un privātmājās, diemžēl netiek taupīti arī kultūras pieminekļi.
Necik sen atradāmies degradētā pilsētvidē, gribētos no tās izrauties, bet grafiti rada iespaidu, ka pilsēta ir joprojām nekopta.
Zīmējumu notīrīšanai jātērē lieli finansiāli līdzekļi, turklāt nav garantijas, ka jau pēc pāris dienām atkal sienas netiks apķēpātas. Savas neprognozējamības dēļ grafiti šobrīd ir viena no visgrūtāk risināmajām pilsētvides problēmām. Cīņa pret šo barbarismu tikai ar administratīviem līdzekļiem, iesaistot policiju vai pat sabiedrību, līdz šim nav bijusi efektīva.
Vislabāk to darīt uzreiz pēc pamanīšanas. Ja to laikus neizdara, grafiti zīmējumu zona turpinās izplesties, drīz tie izraibinās visu sienu un parādīsies arī uz citām tuvējām ēkām.
Vienkāršākais līdzeklis ir mazgāšana. Šim nolūkam var izmantot trauku tīrāmo līdzekli, kas izšķīdināts siltā ūdenī. Par tīrīšanas instrumentu kalpo dabiska vai neilona birste. Darba beigās virsmu noskalo ar siltu ūdeni. Tomēr šādā veidā var nomazgāt tikai svaigu un ūdenī šķīstošu krāsu.
Tas ir efektīvs līdzeklis, tomēr jārēķinās, ka tas reizē ar zīmējumu noņems arī krāsas slāni un virsma būs jāpārkrāso. Arī izmantot tīrītāju aerosola iepakojumā nav vēlams, jo uz sienas virsmas var veidoties notecējumi.
Efektīvas ir sārmu pastas, ko veido uz kālija vai nātrija hidroksīda bāzes. Tomēr tās ir bīstamas vielas, ar kurām jāapietas uzmanīgi. Ja tas nelīdz, lietā tiek likta smilšu strūkla vai mazgāšana ar augstspiediena ūdens strūklu. Tomēr spiediens var sabojāt vecus ķieģeļus, akmeņus un koku. Zīmējuma notīrīšanai izmanto arī sodu un sausā ledus granulas. Speciālie grafiti noņemšanas līdzekļi pret bāzes krāsu darbosies saudzīgāk.
Vakuumtehnoloģija
Grafiti var mehāniski notīrīt ar kādu abrazīvu materiālu vai smilšu strūklu. Nokasot grafiti, tiek bojāts arī materiāla virsmas augšējais slānis un plakne pēc tam tik un tā būs jāremontē. Nebojājot sienas virsmu, grafiti zīmējumus ļauj noņemt vācu fasāžu tīrāmā iekārta “Tornado ACS”.
Ar to var notīrīt arī sarežģītas konfigurācijas fasādes, uz kurām izvietotas daudz telpisku detaļu. Iekārta darbu paveic, izmantojot saudzīgu vakuuma strūklu, kas būtiski atšķiras no tradicionālās smilšu strūklas apstrādes.
Izmantojot smilšstrūklu, abrazīvs ar spiedienu tiek triekts pret apstrādājamo virsmu. Lietojot vakuuma strūklu, granulāts tiek izsūkts no ierīces ar vakuumu, kas veidojas darba telpā – nosūcējpiltuvē. Granulāta maisījuma ātrums, triecoties pret sienu, sasniedz 400 km/h, kas ļauj efektīvi no virsmas notīrīt krāsu un netīrumus. Strūkla ir maz abrazīva, tādēļ to sauc arī par saudzīgo vakuuma apstrādi.
Darba laikā nosūcējpiltuvi novieto uz apstrādājamās virsmas, kur tā pielīp, pateicoties iekšējam gaisa retinājumam. Piltuvē ievada vakuumstrūklas cauruli, no kuras retinājums izsūc un triec pret sienu granulātu.
Netīrumi tiek savākti, lielākās daļiņas tiek atsijātas, granulas atkārtoti izmantotas. Iekārta domāta profesionāļiem. Pateicoties tās noslēgtajam darba ciklam, ar to var strādāt arī dienas laikā uz ielas, netraucējot apkārtējos. To izmanto arī sienu tīrīšanai pārtikas uzņēmumos, medicīnas iestādēs, tirdzniecības centros un viesnīcās. Tāpat ar to tīra peldbaseinus un krāsu no kuģiem un lidmašīnām.
Plēve pret zīmējumiem
Lai nodrošinātos pret sienu noķēpāšanu, var profilaktiski izmantot antigrafiti pārklājumus, kas labi iederas uz visām virsmām un vizuāli nav pamanāmi. Līdzeklis aizsargā virsmu arī no pilsētas putekļiem un nosēdumiem, temperatūras svārstībām, ūdens un sāļiem.
Pārklājumi veido plānu plēvi, tie var būt matēti vai glancēti. Tie nemaina krāsu un caurspīdīgumu. Šā tipa pārklājumus, gan vienkomponenta, gan divkomponentu, tirgo vairāki uzņēmumi. Daži no tiem arī speciālos līdzekļus virsmas notīrīšanai.
Materiālu klāj uz sausas, notīrītas, stingras virsmas, izmantojot krāsotāja veltni un otas. Ja virsma jau ir bijusi krāsota, var izveidot testa laukumu un pārbaudīt, kā virsmas reaģē. Pēc aizsargpārklājuma uzklāšanas grafiti var notīrīt ar siltu ziepjūdeni vai vislabāk ar speciālo antigrafiti sastāvu.