RPIVA un LU doktora grādu lietā joprojām nav risinājuma 2
Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas (RPIVA) un Latvijas Universitātes (LU) apšaubīto doktora grādu lietā joprojām nav rasts risinājums; izskatās, ka vismaz LU visiem spēkiem cīnās, lai mākslas nozarē piešķirtie doktora grādi tomēr paliktu spēkā.
Pirmkārt, tā apstrīdējusi Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) Izglītības un kvalitātes valsts dienesta (IKVD) lēmumu, ka LU nebija tiesību piešķirt doktora grādu mākslā. Kā zināms, šādas tiesības LU nav piešķirtas ar valdības noteikumiem, kuros uzskaitītas visas augstskolas, kuras drīkst piešķirt doktora grādus un jomas, kurās katra augstskola tos var piešķirt. Turklāt LU studiju programmu akreditācijas dokumentos arī nav teikts, ka tā varētu piešķirt grādus mākslā. Atsaucoties uz tehnisku kļūdu, LU bija vērsusies IZM Studiju programmu akreditācijas komisijā, lūdzot, lai akreditācijas dokumentos ierakstītu arī doktora grādus mākslā. Avoti ziņo, ka pagājušajā nedēļā notikušajā komisijas sēdē LU zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks norādījis, ka mākslas doktora grāds tiek piešķirts filoloģijas doktora programmā un vēsturiski filoloģija saistīta arī ar kultūru un mākslām. Kad komisijas locekļi jautājuši, kāpēc tad visiem filoloģijas doktorantūras programmas absolventiem nevarēja piešķirt grādus filoloģijā, skaidras atbildes no LU pārstāvjiem nebijis.
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete jau izteikusies, ka apšaubīto grādu saņēmējiem būtu vēlreiz jāaizstāv savi promocijas darbi. I. Muižnieks uzskata, ka tas būtu netaisni pret studentiem. Arī LU rektors Mārcis Auziņš piektdien notikušajā konferencē par augstākās izglītības attīstību daļu savas runas laika izmantoja, lai sūrotos par doktora grādu problēmu. “Joprojām uzskatām, ka esam rīkojušies likumīgi,” viņš sacīja.
Akreditācijas komisijā LU gan neizdevās savu panākt, jo tā lēma, ka akreditācijas dokumentus nemainīs. “Akreditācija notika, pamatoties uz studiju programmu izvērtējumu, ko veica eksperti. Viņu ziņojumā nebija dots nekāds vērtējums par tieši mākslas virziena apguvi šajā studiju programmā. Mums lēmumi jāpieņem, balstoties uz ekspertu ziņojumiem,” skaidroja Akreditācijas komisijas priekšsēdētāja Inese Stūre.
Pagājušajā nedēļā IZM noslēdzās dienesta izmeklēšana doktora grādu lietā. Tās rezultāti gan pagaidām netiek izpausti. Izglītības un zinātnes ministra Vjačeslava Dombrovska padomniece Una Ahuna-Ozola teica, ka ziņojuma secinājumi plašākai publikai netiek darīti zināmi tāpēc, ka ziņojumā paustais viedoklis atšķiras no Latvijas Zinātnes padomes (LZP) domām par to, vai apšaubītie doktora grādi būtu jāanulē. Tā kā LZP priekšsēdētājs Andrejs Siliņš līdz šim nav teicis, ka kāds doktora grāds būtu anulējams, visticamāk, IZM ziņojumā gan ir runa par to anulēšanu. Turklāt LZP pagaidām izteikusi viedokli par RPIVA gadījumu. IZM grib sagaidīt arī LZP atzinumu par LU.
Tikmēr RPIVA mēģina panākt, lai tai vismaz turpmāk ļautu piešķirt doktora grādus. Nu tā saņēmusi LZP atzinumu, ka atbalsta promocijas tiesību piešķiršanu RPIVA. LZP gan pati tagad nonākusi interesantā situācijā – tās locekle ir arī Ingrīda Vilkārse, kuras 2008. gadā LU iegūtais mākslas zinātņu grāds arī apšaubīts…