Grādīgo iegāde internetā. Kā pārdevējs var pārbaudīt, vai pircējs nav nepilngadīgs? 1
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Dzirdēju, ka tagad drīkstot tirgot alkoholu internetā. Kā pārdevējs var pārbaudīt, vai pircējs nav nepilngadīgs? Aija R.
Finanšu ministrijā (FM) informē, ka Saeimā 5. jūnijā pieņemts Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likums. Atbilstīgi tā 11. pantam patlaban ir atļauts realizēt alkoholiskos dzērienus, izmantojot distances līgumu (internetā), taču joprojām aizliegts pārdot alkoholu nepilngadīgajiem un laikā no pulksten 22 līdz 8.
Pamato ar ekonomisku labumu
Atbilstīgi likuma pārejas noteikumiem šā likuma 11. pants ir spēkā līdz dienai, kad stāsies spēkā grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā, saskaņā ar kuriem atļauta alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība internetā, bet ne ilgāk kā līdz šā gada beigām.
Ekonomikas ministrija (EM) jau pērn sāka diskusiju par grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā, lai atļautu alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā.
“Mazo ražotāju produkcija netiek bieži pārstāvēta mazumtirdzniecības veikalos, kas nozīmē, ka to grūti iegādāties un tiek apgrūtināta šādas komercdarbības attīstība.
Likumprojekta mērķis nav sekmēt alkohola patēriņu. Diskusiju par šiem grozījumiem bijis daudz un visai smagas, taču 14. aprīļa sēdē Ministru kabinets tos apstiprināja, un šobrīd tie tiek skatīti Saeimā,” skaidro EM pārstāve Evita Urpena.
Vecuma pārbaude – divreiz
“Mazumtirgotāja pienākums ir pieprasīt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Par pircēja vecumu jāpārliecinās alkoholisko dzērienu piegādes brīdī,” uzsver FM runasvīrs Aleksis Jarockis.Grozījumi likumā paredz noteikt kārtību, kādā atļauts veikt alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā, kā arī nosacījumus, kas alkoholisko dzērienu mazumtirgotājam un piegādātajam jāievēro, pārdodot un piegādājot šos dzērienus.
Iegādājoties dzērienus, pircēja vecuma pārbaude būs jānodrošina pārdevējam, kas varēs izmantot kvalificētu vai kvalificētas paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas līdzekli (personas apliecība jeb ID karte, eParaksts Mobile vai cits kvalificēts elektroniskās identifikācijas līdzeklis, drošs elektroniskais paraksts) vai arī banku piedāvātos maksājumu rīkus, kas ar tehnoloģiskā risinājuma, piemēram, Contumatic, Veriff vai līdzvērtīga, starpniecību ļauj noteikt fiziskās personas identitāti un vecumu.
Savukārt par pircēja vecuma atbilstības pārbaudi, piegādājot alkoholiskos dzērienus, būs atbildīgs piegādātājs, piemēram, kurjers, ja piegādei tiks izmantoti kurjera pakalpojumi.