Kādā vecumā pirmoreiz sēklo govis? Atbild eksperts 0
Kādā vecumā pirmoreiz sēklo govis? Cik sēklošanas reižu vajag, lai iestātos grūsnība? INA MADONAS NOVADĀ
Svarīga dzīvmasa, ne vecums
Agrāk uzskatīja, ka piena šķirņu liellopus vajag sēklot ne agrāk par 16 mēnešiem, bet gaļas liellopus – pat no divu gadu vecuma. Pēc jaunākajiem atzinumiem, dzīvnieka vecums vairs nav tik svarīgs. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns uzskata, ka būtiskāka ir dzīvnieka dzīvmasa. Ja 12 mēnešu vecumā tā ir ap 55% no pieauguša lopa dzīvmasas, to var apsēklot. Piemēram, pieaugusi Holšteinas melnraibās šķirnes govs sver vidēji 700 kg, tas nozīmē, ka gada vecumā tai būtu jāsver 385 kg vai 13 mēnešos 400 kg – šāds dzīvnieks ir pieaudzis, nobriedis, sasniedzis īsto dzimumgatavību, tam izveidojies pietiekami liels augums ar platām gūžām. Līdzīga formula jāievēro, dabīgi lecinot gaļas šķirņu liellopus. Pirmoreiz atnesoties, pirmpienei jāsasniedz 80–85% no pieaugušas govs dzīvmasas, jo sievišķie dzīvnieki līdz trešajai laktācijai turpina pieaugt, tiem nobriest kauli un palielinās muskuļu masa.
Diemžēl Latvijā saimniecībās govju atnešanās joprojām notiek vēlu – tikai 27,1. mēnesī, tikmēr citviet pasaulē lopkopji pirmo atnešanos plāno līdz 24 mēnešu vecumam, lai dzīvnieki agrāk sāktu ražot, nestu peļņu. Gaļas liellopu sektorā situācija ir vēl dramatiskāka, jo sievišķo dzīvnieku dabīgā lecināšana vidēji tiek uzsākta 22,1 mēneša vecumā, tas nozīmē, ka liellopu gaļas audzētājiem lielāka uzmanība jāvelta pareizākai dzīvnieku ēdināšanai un izaudzēšanai. Protams, nedrīkst apsēklot dzīvniekus, kuri nav sasnieguši pareizus ķermeņa auguma izmērus, jo tādiem arvien būs apgrūtināta atnešanās.
Apsēklo mākslīgi vai lecina
Gaļas lopu saimniecībās pamatā izmanto dabīgo lecināšanu, noteiktam govju skaitam pievienojot vienu vaislinieku, t.i., 4–5 gadus veci buļļi parasti apkalpo 30–40 zīdītājgovis, bet jaunāki (2,5–3 gadus veci) – 15–20 teles.
!!! Nekādā gadījumā zīdītājgovju harēmam nedrīkst pievienot neizaugušu jaunu vaislinieku. Vaisliniekam vienmēr jābūt 4–6 mēnešus vecākam par sievišķā dzimuma dzīvniekiem un vismaz par 15% lielākam un smagākam.
Piensaimniecībās izmanto mākslīgo lecināšanu, iepriekš veicot vaislas teļu novērošanu ganībās vai kūtī.
Lai biežāk iestātos grūsnība, dzīvniekus vajag novērot vismaz 2–3 reizes diennaktī uz meklēšanās pazīmēm, nodrošinot katrai govju grupai atbilstīgus ēdināšanas, kopšanas un turēšanas apstākļus. Ja ievēroti visi šie nosacījumi un šajā laikā neiestājas grūsnība, jāveic dzīvniekam veselības pārbaude.
Apsēklojot mākslīgi ganāmpulkā ar vidējo ražību 7000–12 000 kg, vidējais mākslīgās apsēklošanas reižu skaits slaucamajām govīm nedrīkst būt lielāks par 1,6–2 reizēm, vaislas telēm 1,2–1,4 reizēm. Palielinoties apsēklošanas reižu skaitam slaucamo govju ganāmpulkā, jāievieš korekcijas slaucamo govju apsaimniekošanā, kas ietver pareizu slaucamo govju ēdināšanu, turēšanu, kopšanu, dzīvnieku novērošanu, pareizu un savlaicīgu mākslīgo apsēklošanu.