“Google” alus glāzes izmēra ierīcei izdevies iemācīt plašā “Google” meklētāja gudrības. Un to visu izteikt vārdos.
“Google” alus glāzes izmēra ierīcei izdevies iemācīt plašā “Google” meklētāja gudrības. Un to visu izteikt vārdos.
Foto: Raivis Šveicars

Google Home gudrais mājas asistents. Kā tas spēj palīdzēt? 0

Gudrais mājas asistents – skan glauni. Kā jau parasti, kad runa ir par kādu palīgu – tātad esi priekšnieks. Tomēr šoreiz jārunā nevis par fizisku un emocionālu asistentu, bet gan par mākslīgā intelekta darbinātu robotu. Uz kuru vari arī dusmoties, tam neiesniedzot atlūgumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“LA” rīcībā nonācis ASV jau diezgan bieži izplatītais “Google Home” gudrais palīgs. Latvijā oficiāli šādus aparātus ar “Google” vārdu neviens vēl neizplata, tomēr izrādās, ka tos var izīrēt pie “Tele2”. Nopirkt gan ne. Turklāt “Tele2” tos izīrē ar nosaukumu “Gudrās mājas asistents” – tikai aprakstā par preci var atrast, kura kompānija to izstrādājusi. Otra iespēja – internetveikali. “LA” rīcībā nonākušo eksemplāru var nopirkt par apmēram 100 eiro, taču “Google” izstrādājis arī “Google Mini”, ko var atrast arī līdz 50 eiro un lielo “Google Home Max”, kura cena tuvojas 400 eiro.

“OK, Google”

“Google Home” ir neliela, patīkami veidota ierīce – apmēram 10 centimetrus augsta, samērā lielas kafijas krūzes diametrā. Interjerā noteikti neizcelsies, bet rāmi iederēsies. Gudrais mājas asistents pamatā domāts darbību veikšanai, kuras citādi būtu jādara, izmantojot datoru vai viedtālruni. Līdz ar to arī ierīces uzstādīšanai jāņem talkā viedtālrunis.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Google Play” veikalā jālejupielādē “Google Home” lietotne, kura izveidota tik vienkārši, ka jau pēc pāris ātrām darbībām tālrunis ir saslēdzies ar ierīci. Ja jūsu rīcībā ir arī “Google Chromecast” straumētājs, arī to var savienot ar “Google Home”. Tas nodrošinās “Youtube”, “Netflix”, “Shortcut” vai citu pakalpojumu automātisku straumēšanu TV, to tikai pasakot “Google Home”. Tas izslēgs satura meklēšanu viedtālrunī vai datorā. Arī mūzikas straumēšanas “Spotify” profilu “Google” bez problēmām atpazīs, atskaņojot vēlamo izpildītāju vai dziesmu.

Bet kā tad saturs “Google Home” jāpalūdz? Protams, vismaz pagaidām saziņa ar ierīci notiek tikai angļu valodā. Labā ziņa – var runāt arī ar diezgan pabriesmīgu akcentu, ierīcei tevi saprotot gandrīz vienmēr. Vispirms jāpasaka “OK, Google”. Tad ierīce saprot, ka mani jāuzklausa. Ērti vai neērti, bet ar šo sakāmo jāsāk jebkurš jautājums, arī pateicība par labi padarītu darbu. Citādi atbilde – “nav par ko” – ­neatskanēs.

Minēju, ka ierīce uzdoto saprot gandrīz vienmēr. Ar “gandrīz” domāju informāciju, kas angļu valodā ir atrodama “Google” milzīgajā datubāzē. Piemēram, uz jautājumu, lai “Google Home” man pastāsta, ko zina par “Latvijas Avīzi”, atdūros pret “Google” meitenes teikto – “piedod, nevaru tev palīdzēt”. Arī cita informācija, kas saistīta ar faktiem par Latviju, “Google” nāk ar grūtībām. Esošo un pirmo prezidentu “Google” zina, arī par Vairu Vīķi-Freibergu sniedz padziļinātu informāciju, bet atbildi par to, kurš bija Latvijas otrais, trešais utt. prezidents, “Google” nezina.

Bet kopumā – “Google” nodarbināšana ar tik samērā bezjēdzīgiem jautājumiem ir pavisam otršķirīga vajadzība. Daudz svarīgāka ir “Google Home” spēja tev atgādināt “Google” kalendārā vai plānotājā ievietoto informāciju, spēja precīzi ziņot par gaidāmo satiksmes intensitāti līdz darbam, pasakot arī, cik ilgi līdz darbam nāksies braukt. “Google” bez problēmām arī nodeklamē dažādu ēdienu receptes un spēj arī tavā vietā nopirkt aviobiļeti uz vēlamo galamērķi.

“Google Home” lietotnē jānorāda sava dzīvesvieta un ierīce uzreiz spēj precīzi pateikt, kur ir tuvākā pasta nodaļa, aptieka, veikals u. c. noderīgas lietas. Vairs nekādas došanās “Google” meklētājā. It kā sīkumi, bet jau krietni noderīgāki. Skaļumu, kādā runā “Google” meitene, var regulēt, gan to palūdzot pašai ierīcei, gan arī to izdarot fiziski ar skārienjutīgu paliktni ierīces augšpusē.

Reklāma
Reklāma

Jau divreiz esmu minējis, ka ar mani sarunājas meitenes balss. Tomēr uz jautājumu, vai ar mums tiešām sarunājas sieviešu dzimuma pārstāve, saņemu atbildi, ka “Google” šajā jautājumā ir neitrāla, dzimumos sevi neiedalot.

Apvērsums vēl tikai sekos

Vai ir vērts pirkt šādu viedpalīgu? Drīzāk ne, taču lētāko “Google Mini” pirkumu es pat apsvērtu. Nē, jo vēl neredzu lielu atdevi no šāda asistenta. Kad es to redzēšu? Kad būsim attīstījušies tiktāl, ka mūsu mājas būs gudras – kad “Google Home” varēs savienot ar gaismas spožuma kontroli, ar siltuma kontroli, ar mājas vārtu automātisku atvēršanu, ar cepeškrāsns ieslēgšanu, lai, atbraucot mājās, mani jau sagaidītu skaisti cepta gaļa, ar automātisku gaisa mitrinātāju, kondicionētāju darbību u. c. vērtīgām nodarbēm. “Google Home” un citus līdzīgos – “Amazon Echo”, “Apple Siri” – es redzu kā īstenus mājas ģenerāļus, kuri ir atbildīgi par mājas darbību.

Viss augstāk minētais nav atkarīgs tikai no “Google”, bet gan jebkuru tehnisku un elektrisku ierīču ražotāju tuvākās nākotnes attīstības, strādājot pie šādu iespēju apvienošanas. Šobrīd “Google Home” ir patiesi interesanta spēļmantiņa, kurai var uzdot dažādus jēdzīgākus un bezjēdzīgākus jautājumus, uz kuriem ierīce bezkaislīgi arī atbildēs. Tomēr tikai pāris funkcijas redzu kā patiesi noderīgas. Turklāt vēl jāpiemin privātums – ierīcei ar vienas pogas spiedienu var aizliegt noklausīties sarunas, taču vai tā patiesi līdz galam izslēdzas? Ja nu sanāk “Rīdzenes sarunas 2”? Viss atkarīgs no jūsu ticības tehnoloģijām un “Google”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.