Vai tu zini, kas ir “Māršala plāns”? Godmanis izskaidro tā būtību un vai tas atkārtosies pēc kara arī ar Ukrainu 54
“Ja tagad izietu uz ielas un paprasītu, “Kas ir Māršala plāns”, tad 99,999% nezinātu, kas tas bija. Man izdevās tomēr mazliet iepazīties ar to.” Šādu viedokli TV24 raidījumam “Preses klubs” izteica Ivars Godmanis, bijušais Latvijas ministru prezidents.
“Tur, īsumā runājot, kad amerikāņi īstenoja lendlīzi, kas tagad arī notiek ar ukraiņiem, toreiz, 1945.gadā kad lendlīze beidzās un Trūmens paziņoja angļiem, ka lendlīze beidzas un mēs tagad aizdosim jums naudu konkrētām vajadzībām, viņi bija aizdevuši Anglijai, Francijai un vēl pāris valstīm apmēram 13 miljardus – tā nebija dotācija, tas bija plāns, ka naudu atdos atpakaļ.”
Godmanis skaidro tālāk: “Kas notika? ASV tā laika ārlietu ministrs Māršals pirmajā sarunā Maskavā piedāvāja ideju, kā savādāk veikt pēckara atjaunošanu. Krievijai bijis skaidrs, ka tā nepiedalīsies (Staļins neļāva piedalīties), bet piedāvājums bija vēl 22 valstīm, arī Čehijai, Polijai u. t. t.”
To, ko amerikāņi izdarīja, vispār ir tāds nopietns pasākums, saka Godmanis, “viņi nevis aizdeva naudu, bet 200 miljardus (mūsdienu naudā rēķinot) novirzīja, vienkārši deva valdībām – Francijas, Lielbritānijas u. t. t. Viņi varēja paņemt to nevis naudas veidā, bet visu nepieciešamo preču formā, ko piegādātu Amerika. Valstis šīs preces varēja paņemt, notirgot un naudu investēt tur, kur paši gribēja. Kāda ir uz šo visu atbilde?!”
“Atbilde ir tāda. To arī teica A. Pabrika kungs. Un es šaubos, ka vēsture būs savādāka,