Foto no Memoriālo muzeju apvienības krājuma. Autors nezināms.

Godinot keramiķi Polikarpu Vilcānu, rīko cepļa kurināšanu un zinātniskos lasījumus 0

Šogad 125 gadu jubilejā pieminēsim vienu no slavenākajiem Latgales keramikas vecmeistariem Polikarpu Vilcānu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Silajāņu keramiķis Polikarps Vilcāns (1894–1969) amata prasmes apguvis pie sava tēva Joahima, piedalījies daudzās izstādēs Latvijā un ārzemēs.

1937. gadā Francijā Starptautiskajā mākslas un tehnikas izstādē viņam piešķirta zelta medaļa un diploms, bet 1938. gadā Starptautiskajā amatniecības izstādē Berlīnē podniekam piešķirts Goda diploms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Polikarpu Vilcānu var dēvēt par vienu no dekoratīvās keramikas aizsācējiem un izcilu grafiskā ornamenta meistaru. Viņš ieviesis dažādu toņu glazūru salikumus, bijis teicams kolorists.

No citu meistaru darbiem viņa vāžu, krūžu, servīžu raksti atšķiras ar īpašu precizitāti un smalkumu.

Tāpat nepārspēti un neatkārtojami ir P. Vilcāna sūnu zaļie toņi, kuri izmantoti vāžu, krūžu un alus kausu glazēšanai.

Viņi abi ar brālēnu Andreju Paulānu bija pirmie, kuri 20. gadsimta 30. gados sāka veidot sarežģītus vairākstāvu svečturus. Pie P. Vilcāna amata prasmes apguvuši daudzi Latgales podnieki, un viņa keramikas priekšmeti atrodas daudzu Latvijas un ārzemju muzeju krājumos, kā arī privātkolekcijās.

Raiņa muzejā “Jasmuiža” augustā notiks keramiķim veltīts pasākums divu dienu garumā. 9. augustā ap plkst. 14 TLMS “Rēzeknes apriņķa podnieki” iekurinās keramikas cepli A. Paulāna darbnīcā – ceplī.

Plkst. 16 atklās izstādi “Polikarpam Vilcānam – 125” un lasījumus, kuros ar referātiem aicināti piedalīties Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, gan “Jasmuižas”, Preiļu, Ludzas, Rēzeknes, Daugavpils un citu muzeju pārstāvji.

Plkst. 18 tiks demonstrēta dokumentālā filma “Dzīvais māls” (1965. g., režisors Rodrigo Rihards), kurā 20. gadsimta 60. gadu sākumā nofilmēti slavenie Latgales podnieki Polikarps Vilcāns, Andrejs Paulāns, Antons Šmulāns, Polikarps Čerņavskis, Antons Ušpelis un Julijans Zagorskis.

Reklāma
Reklāma

Plkst. 20 Andreja Paulāna darbnīcā – ceplī būs iespēja piedalīties keramikas meistarklasē/radošajā darbnīcā, kur kopā ar Latgales keramiķiem būs iespēja izveidot savu māla suvenīru.

10. augustā plkst. 11 notiks viktorīna “Ko tu zini par Polikarpu Vilcānu un Latgales keramiku?” un keramikas cepļa izņemšana.

9. augusta pasākumos ieeja brīva, 10. augusta pasākumā ieeja 1 eiro (skolēni, studenti, pensionāri), 2.0 eiro (pieaugušie), 3 eiro (ģimenes biļete).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.