Godīgajiem uzņēmējiem turpmāk būs priekšrocības 0
Finanšu ministrijā aizvadītajā nedēļā sveiktie pirmie septiņi Padziļinātās sadarbības programmas jeb tā sauktajā Baltajā sarakstā iekļautie komersanti turpmāk salīdzinājumā ar citiem uzņēmumiem baudīs vairākas priekšrocības. Piemēram, saņems agrāk PVN nodokļa atmaksu, varēs izmantot individuāla Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultanta padomus, agrāk saņems informāciju par nepilnībām VID iesniegtajos dokumentos un izmantos citas priekšrocības, kas uzlabos sadarbību starp uzņēmēju un VID, mazinās komersantam administratīvo slogu.
Patlaban no visiem Baltā saraksta uzņēmumiem viens pieder valstij (a/s “Latvenergo”), viens Rīgas pašvaldībai (SIA “Getliņi eko”), pa vienam nodarbojas ar ražošanu (SIA “Bio Venta”) un būvniecību SIA (“Arčers”), bet trīs pārstāv tirdzniecības nozari (SIA “Tikkurila”, SIA “Rimi Latvija” un SIA “‘Akvedukts”).
Darbs pie Baltajam sarakstam atbilstošu likumu un noteikumu izveides turpinājās divus gadus. “Likuma par nodokļiem un nodevām” labojumus, kas ļauj piemērot dažādus atvieglojumus godīgajiem uzņēmējiem, Saeima apstiprināja šā gada marta beigās. Ministru kabineta noteikumus, kuros noteikti nosacījumi, kādiem jāatbilst Baltā saraksta uzņēmumiem, – jūnija beigās, bet 1. jūlijā sākās uzņēmēju pieteikšanās Padziļinātās sadarbības programmai. Jāņem gan vērā, ka Baltais saraksts patlaban ir lielo uzņēmumu saraksts, mazos uzņēmumus tajā neiekļauj (sk. uzziņu).
Par uzņēmēju iekļaušanu šajā sarakstā lemj komisijā, kurā darbojas Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, VID, uzņēmēju, zvērinātu revidentu un darba ņēmēju organizāciju pārstāvji. Pieteikšanās iekļaušanai šajā sarakstā ir brīvprātīga. Tiek lēsts, ka Latvijā šā saraksta nosacījumiem atbilst aptuveni 300 uzņēmumu.
Finanšu ministrs Andris Vilks uzrunā uzņēmējiem uzsvēra – viņa vadītā ministrija šai programmai, kuru noteikti vēl pilnveidos, pievērsīs lielu uzmanību. Savukārt vairāki uzņēmēji aicina līdzīgu programmu veidot arī citām ministrijām. Pieteikšanās Padziļinātās sadarbības programmai aizvien turpinās.
Uzziņa
Daži nosacījumi uzņēmuma iekļaušanai Baltajā sarakstā:
* nedrīkst būt Valsts ieņēmumu dienesta administrētu nodokļu parādu, kuru kopsumma pārsniedz 100 latus,
* nodokļu maksātājs nedrīkst būt maksātnespējīgs un tam nedrīkst būt īstenots tiesiskās aizsardzības process,
* nodokļu maksātājs vai tā amatpersona nedrīkst būt sodīta par būtiskiem pārkāpumiem saistībā ar nodokļu maksātāja darbību,
* nodokļu maksātāja darba ņēmēju ienākumiem jābūt augstākiem par vidējiem attiecīgajā nozarē,
* 12 mēnešus no minēto noteikumu spēkā stāšanās nodokļu maksātājam, kas vēlēsies iegūt Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieka statusu, ir jāatbilst arī papildu nosacījumiem – darbinieku skaits ne mazāks par 25, naudas apgrozījums pārsniedz Ls 3 milj. gadā un valsts budžetā iemaksāto nodokļu kopsumma taksācijas gadā pārsniedz Ls 500 000.
Viedokļi
Āris Žīgurs, a/s “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs: “Varētu šķist, kas tur īpašs, ja liels uzņēmums maksā nodokļus un vēlas savu iekļaušanu Padziļinātās sadarbības programmā. Tomēr arī mums ikdienā ir jāveic dažādi darījumi, nevaram būt eksperti visās nozarēs, ir iespēja kļūdīties, tāpēc ir svarīgi saņemt nodokļu konsultanta padomu. “Latvenergo” ir pienākums, nevis gods atrasties šajā sarakstā.”
Inese Stunda, SIA “Rimi Latvija” galvenā grāmatvede: “Mūsu uzņēmumā nav kompromisa ar nodokļu maksāšanu, mūsu klientiem, likumu un ar mūsu darbiniekiem. Prieks par dialogu tāpēc, ka agrāk bija grūti darboties aizdomās turamā statusā.”
Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs: “Mēs noteikti vēlamies, lai Padziļinātās sadarbības programmas dalībniekiem būtu daudz vairāk priekšrocību, nekā patlaban noteikts noteikumos. Tam, ko programmas dalībnieki varēs izmantot patlaban, būtu jābūt pieejamam visiem uzņēmējiem. Ļoti ceram, ka šis Baltais saraksts ir izveidots kā pilotprojekts un nākotnē tam varēs pievienoties arī mazie uzņēmēji.”