Foto – Dainis Bušmanis

Godīgajiem piemaksās 100 eiro 2

Uzņēmējiem, kuri atvēruši maksājumu kontu bankā “Citadele” un maksā visus nodokļus, piemaksās 100 eiro.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Uzņēmējiem, kuri atvēruši maksājumu kontu bankā “Citadele”, pēc sešu mēnešu sadarbības piemaksās 100 eiro. Kopš novembra šādi paskubinot uzņēmējus godīgi maksāt valstij nodokļus, banka cer dot savu artavu ēnu ekonomikas mazināšanā.

Daži manis aptaujātie uzņēmēji, atzinīgi vērtēdami šo apdāvināšanu, gan šaubās, vai ar to būtiski samazināsies ēnu ekonomika, kuras kroplīgākās izpausmes joprojām ir peļņas slēpšana uzņēmumos un algu maksāšana aploksnēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pētnieka F. Šneidera atzinuma, 2015. gadā Latvijā ēnu ekonomikas īpatsvars bija 23,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet 28 ES dalībvalstu vidējais – 18,3%. Kaut arī šā gada oktobrī tirgus un sabiedrisko pētījumu centra SKDS aptaujātie 750 uzņēmumu vadītāji teikuši, ka nodokļu maksāšana esot mazliet labāka, nekā bija pagājušajā gadā, katrs ceturtais aptaujātais atzinis, ka ēnu ekonomikas īpatsvars viņu pārstāvētajās nozarēs joprojām esot liels. Būvniecības nozarē to atzinis pat katrs trešais aptaujātais uzņēmējs.

Kā zināms, Ministru prezidenta vadītā Ēnu ekonomikas apkarošanas padome apstiprinājusi vairāk nekā 50 dažādus ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumus. Uz jautājumu, kuru pasākumu ietekme līdz šim bijusi visvairāk jūtama, bankas valdes locekle Santa Purgaile atbild, ka, pirmkārt, Valsts Ieņēmumu dienesta stingrāka vēršanās pret nodokļu nemaksātājiem, bailes no soda. Otrkārt, daļai darba ņēmēju vairs nav vienalga, kā darba devēji viņiem maksā atalgojumu – aploksnē vai godīgi samaksājot par viņiem iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Pieminētā aptauja liecina, ka gandrīz puse uzņēmēju apšauba iespēju attīstīties, tāpat kritiski vērtē ekonomikas izaugsmes prognozes. Salīdzinājumā ar agrāk veiktajām “Citadele Index” ceturkšņa aptaujām uzņēmēju noskaņojums pasliktinās, ko veicinājis ienākumu samazinājums un rentabilitātes kritums. No aptaujātajiem 750 uzņēmējiem 14% atzinuši, ka plāno samazināt darbinieku skaitu. Un tikai 9% teikuši, ka varētu to palielināt. Vērtējot nākotnes izredzes attīstīties, labāks noskaņojums valda lielajos uzņēmumos, kuros strādā 250 un vairāk darbinieku, kā arī uzņēmumos ar ārvalstu kapitālu. Toties vidējos un mazajos necer, ka stāvoklis varētu būtiski uzlaboties.

SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš domā, ka eksportējošo uzņēmēju noskaņojums varētu uzlaboties, tiklīdz būs skaidrība, kādas sekas būs britu aiziešanai no Eiropas Savienības un kā uzvedīsies jaunievēlētais ASV prezidents ārpolitikas un ārējās tirdzniecības lietās.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš cer, ka vēl šogad politiķiem izdosies rast skaidrību ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālo apmēru. Uzņēmējos nekādu sajūsmu nerada arī mikrouzņēmumu nodokļa likmes palielinājums līdz 15%. Ar šo nodokļu pašreizējo regulējumu, viņaprāt, varot panākt vien to, ka pieaugs bezdarbs un ēnu ekonomika plauks vēl vairāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.