Aldis Gobzems.
Aldis Gobzems.
Foto: LETA/Ieva Leiniša

Gobzems: pārbaude par pielaidi valsts noslēpumam būtu jāveic trīs nedēļās 0

Likumā jānosaka, ka pārbaude par pielaidi valsts noslēpumam jāveic trīs nedēļās, uzskata Ministru prezidenta amatam nominētais Aldis Gobzems (“KPV LV”).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Pašlaik likumā ir noteikts, ka personas pārbaudes termiņš ir trīs mēneši, ko objektīvu iemeslu dēļ var pagarināt vēl par trīs mēnešiem.

Gobzems aģentūrai LETA teica, ka politiķa pārstāvētā partija “KPV LV” varētu rosināt attiecīgo grozījumu veikšanu likumā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Politiskajam spēkam vēl gan šajā jautājumā jāpieņem oficiāls lēmums, viņš piebilda.

Savukārt pēc tikšanās ar potenciālajiem valdības partneriem Gobzems žurnālistiem pauda, ka “KPV LV” iesniegs šos grozījumus izskatīšanai Saeimā. No pārējām partijām “KPV LV” neesot sadzirdējusi konceptuālus iebildumus, taču šodien arī nebija mērķa vienoties par grozījumiem, bet gan informēt par tiem partnerus, viņš teica.

Ieceri par automātisku pielaidi valsts noslēpumam visiem deputātiem un ministriem “KPV LV” gan šajos grozījumos vēl neiekļaus, norādīja Gobzems, argumentējot, ka operatīvi par šādām izmaiņām nevar nevienoties.

Vaicāts, vai tik kardināla pārbaudes termiņa samazināšana attiecībā uz visām personām neatstās negatīvas sekas uz valsts drošību, piemēram, ļaujot piekļuvi valsts noslēpumam saņemt pietiekami neizvētītiem cilvēkiem, Gobzems atbildēja noraidoši. Politiķis akcentēja, ka efekts būs tieši pretējs un nodrošinās valsts drošību, jo “specdienestam ir jāspēj reaģēt ātri”.

Politiķa skatījumā viņa priekšlikums samazināt pielaides piešķiršanas izvērtēšanai atvēlēto laiku neprasīšot papildu līdzekļus Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbībai.

Taujāts par valdības veidošanas partneru lielākoties noraidošo nostāju par reformām valsts noslēpuma pielaižu sistēmā, premjera kandidāts norādīja, ka tā nav reforma, bet virzība uz to, lai atbildīgā iestāde strādā ātrāk.

Viņš arī norādīja, ka saistībā ar veikto pārbaudi par pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu politiķim viņš līdz šim nav aicināts uz SAB kādas informācijas sniegšanai, lai gan būtu gatavs atbildēt uz jautājumiem.

Kā ziņots, Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu nolēmis uzticēt “KPV LV” politiķim Gobzemam.

“KPV LV” parlamenta vēlēšanās ieguva otro vietu ar 14,25% vēlētāju atbalstu un 16 deputātu vietas 13. Saeimā.

Reklāma
Reklāma

Kopumā parlamentā darbojas septiņas frakcijas. Vislielākā frakcija – 23 deputāti – ir “Saskaņai”, JKP un “KPV LV” pārstāv pa 16 deputātiem, “AP” un nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – pa 13, Zaļo un zemnieku savienību – 11, bet “Jauno Vienotību” – astoņi.

Uz tikšanos ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, kurā iecerēts pārrunāt jautājumu arī par premjera kandidāta Alda Gobzema (“KPV LV”) pielaidi valsts noslēpumam, tiks aicināts arī Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Maizītis.

Gobzems pēc tikšanās ar potenciālajiem valdības partneriem žurnālistiem sacīja, ka “KPV LV” ir sazinājusies ar prezidenta kanceleju, bet precīzs tikšanās laiks vēl nav noteikts.

Uz šo tikšanos tiks aicināts arī Maizītis, teica premjera amata kandidāts.

Gobzems izteicās, ka “KPV LV” vēlētos Maizītim vaicāt, kāpēc “specdienesta vadītājs nedara tiešos pienākumus”, bet “publiski komentē informāciju, kas var kaitēt valsts reputācijai”.

Kā ziņots, sešas tā dēvētās labēji centriskās partijas, kas piedalās sarunās par valdības veidošanu, vakar vienojās lūgt audienci pie Valsts prezidenta, lai rastu risinājumu situācijai, ņemot vērā, ka Gobzemam nav pielaides valsts noslēpumam, bet tās piešķiršana varētu prasīt laiku.

Pats Gobzems uzskata, ka tai vajadzētu būt plašākai sarunai par jauno politiķu iespējām saņemt pielaidi valsts noslēpumam, savukārt citi valdības veidošanas sarunās iesaistītie politiskie spēki norāda, ka iebilst pret pašreizējās pielaižu sistēmas reformu, jo uzskata to par samērīgu. Politisko spēku pārstāvji pirms tikšanās ar Valsts prezidentu atturējās prognozēt, kāds risinājums varētu iezīmēties sarunā.

Intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” SAB direktors paudis, ka Gobzema vētīšana, lai saņemtu pielaidi valsts noslēpumam, varētu ilgt pat pusgadu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.