Ministru prezidenta amata kandidāts Aldis Gobzems (no kreisās), partijas “KPV LV” valdes loceklis Atis Zakatistovs un Saeimas deputāts Tālis Linkaits valdības veidošanas sarunu gaitā vakar piedalījās politisko spēku pārrunās par administratīvi teritoriālo reformu.
Ministru prezidenta amata kandidāts Aldis Gobzems (no kreisās), partijas “KPV LV” valdes loceklis Atis Zakatistovs un Saeimas deputāts Tālis Linkaits valdības veidošanas sarunu gaitā vakar piedalījās politisko spēku pārrunās par administratīvi teritoriālo reformu.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Gobzems glauda pa spalvai 2

“Gobzema kungs pulksten deviņos Jutai Strīķei uzsita pa plecu manā klātbūtnē Juridiskajā komisijā un teica, ka viņa būtu laba iekšlietu ministre. Nupat mēs uzzinājām, ka par iekšlietu ministru ir iezīmēts Saeimas deputāts jurists Ralfs Nemiro,” sacīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns, cenšoties pārliecināt, ka pirms valdības veidošanas kārtējām sarunām nekāda iepriekšēja vienošanās par ministru amatiem neesot bijusi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Valdības vadītāja amatam nominētais Aldis Gob­zems partijām vakar izsniedza potenciālo ministru sarakstu, un izrādās, ka JKP tiek piedāvāts lielākais ministru skaits – veseli četri – gan satiksmes un tieslietu, gan arī problemātiskās izglītības un veselības jomas.

JKP vairs nerunā par “sarkanajām līnijām” un kategoriski nepieprasa Gobzemam izslēgt no valdības veidošanas sarunām Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), jo vēlas noskaidrot Gobzema skaidrojumu, kāpēc ministru amatiem izvirzītas tieši šīs konkrētās personas.

CITI ŠOBRĪD LASA

J. Bordāns: “Tieši tagad sākas īstās sarunas par valdības veidošanu. Mums šobrīd ir jārunā par to valdību, kādu piedāvā Gobzema kungs, un mēs gribam dzirdēt no viņa atbildes, kad kopā ar viņu apsēdīsimies pie viena galda. Svarīgāk par galējiem apgalvojumiem ir iet pa to ceļa karti, pa kuru piedāvājis vest Gobzema kungs. Gobzema kungam ir jādod tiesības atbildēt, un Latvijas sabiedrībai ir jāzina, ko par to saka katra partija, kas piedalās valdības veidošanā. Arī mums ir sava ceļa karte, un arī mēs sarunās gribam iziet tai cauri.”

Latvijas Radio Gobzems skaidroja, ka, ņemot vērā partijas “KPV LV” pausto atbalstu JKP politiķim Jānim Bordānam, kad viņš tika nominēts kā Ministru prezidenta amata kandidāts, tagad JKP būtu jāļauj veidot Alda Gobzema valdību, nevis jāizvirza ultimāti.

Aldis Gobzems arī uzsvēra, ka JKP tuvākais sadarbības partneris ir tieši “KPV LV”, savukārt cits premjera amata kandidāts no citas partijas nebūtu vēlamākais scenārijs JKP.

Bordāns atgādināja, ka bija gatavojies veidot “pārmaiņu valdību” un tagad to pašu dzirdējis no pašreizējās valdības veidotājas partijas “KPV LV”. Viņaprāt, tikai dažas nianses liecinot, ka tā nevarētu būt gluži “pārmaiņu valdība”, jo, iepazīstoties ar Gob­zema piedāvāto ministru kandidātu sarakstu, vairākas pozīcijas esot atstātas partijām, kas iepriekš tās vadījušas.

Savukārt Gobzems norādīja, ka esot ņemti vērā iepriekšējo sarunu vai interešu uzsvari, kuras personas kuros posteņos varētu vislabāk īstenot nepieciešamās reformas.

ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze uzskata, ka izveidotais ministru saraksts esot visnotaļ labs piedāvājums, kas parāda, ka Gobzems un “KPV LV” vēloties izveidot valdību. “Mēs to apspriedīsim partijā un tad arī sniegsim komentārus,” sacīja Krauze. ZZS esot gatava strādāt Gobzema valdībā, jo redz, ka šai valdībai ir būtisks vairākums un nav iemesla neturpināt darbu pie valstiski nozīmīgiem jautājumiem. “Mēs neesam vilkuši “sarkanās līnijas” attiecībā uz JKP. Visā sarunu laikā, kas notika līdz šim, redzējām, ka mums nav būtisku domstarpību, sēžot pie viena galda, diskutējot par dažādiem jautājumiem. No ZZS puses neredzam nekādus argumentus, lai mēs nestrādātu kopā. Turpmākais ir atkarīgs no JKP – vai tai ir valstisks skats vai palikušas “sarkanās līnijas”,” norādīja Krauze.

Reklāma
Reklāma

Arī Nacionālās apvienības (NA) līderim Raivim Dzintaram nav nekas iebilstams pret Gobzema izsniegto potenciālās valdības ministru sarak­stu, jo atbildības sfēru sadalījums esot labs pamats tālākām sarunām. Gan NA, gan “Jaunā Vienotība” apspriedīšot uz galda uzlikto ministru kandidātu piedāvājumu.

Vakar Gobzems no valdības veidošanas sarunām izslēdza “Attīstībai/Par!”, un tas, visticamāk, mudināja atlikušo piecu partiju pārstāvjus netaisīt liekus savstarpējos konfliktus, lai saglabātu 64 balsis parlamentā. Gobzems pārmet, ka jau no paša sākuma “Attīstībai/Par!” esot bijusi vēlme spēlēt tikai Edgaram Jaunupam un tā sponsoriem saprotamu spēli. Gobzems apgalvoja, ka Jaunups mēģinot izveidot koalīciju, kurā strādātu “Attīstībai/Par!”, JKP, “Jaunā Vienotība” un Nacionālā apvienība. Savukārt “Attīstībai/Par!” savā paziņojumā ir norādījusi, ka Gobzems pieņēmis šādu lēmumu, jo sapratis, ka “Attīstībai/Par!” nepieļaušot viņa izlolotos plānus par “Saskaņas” ievilkšanu valdībā pa sētas durvīm, ka partija kategoriski iebilstot bezprecedenta slepenības un mediju ierobežošanas idejām, ka Gobzema valdības sarunās neesot piedāvāts neviens reformu plāns.

R. Dzintars norādīja, ka Gobzema paziņojums par “Attīstībai/Par!” izslēgšanu no sarunām sarežģī situāciju, jo būs lielākas grūtības nodrošināt nepieciešamo balsu skaitu. “Šajā brīdī ļoti daudz kas būs atkarīgs no JKP, vai tā paturēs spēkā savu prasību, ka ZZS nevar būt koalīcijā. Ja būs šāds ultimāts, tā būs ļoti nopietna izšķiršanās Aldim Gobzemam, jo piekāpties tam būtu visnotaļ pazemojoši. Arī JKP nebūs viegli atkāpties no šīs savas pēcvēlēšanu periodā izvirzītās vēlmes. Mūsu partijas valde ir lēmusi, ka 53 balsu koalīcija bez “Attīstībai/Par!” ir tikpat kā mazākuma koalīcija un ka arī Saeimas komisijās nebūs iespējams nodrošināt koalīcijas vairākumu,” skaidroja Dzintars.

Vai Gobzems ir gatavs komunicēt arī ar “Saskaņu”? Valdības veidotājs sacīja, ka neatbildēšot uz provokatīvu jautājumu situācijā, kura nenotiek.

Premjerministra kandidāta Alda Gobzema piedāvātais Ministru kabinets

* Finanšu ministrs Roberts Spručs (“KPV LV”)

* Iekšlietu ministrs Ralfs Nemiro (“KPV LV”)

* Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP)

* Veselības ministrs Juris Jurašs (JKP)

* Izglītības un zinātnes ministre Dagmāra Beitnere-La Galla (JKP)

* Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) vai Juta Strīķe (JKP)

* Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raivis Dzintars (NA) vai Rihards Kols (NA)

* Labklājības ministrs Imants Parādnieks (NA)

* Kultūras ministre Dace Melbārde (NA),

* Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) vai Edgars Tavars (ZZS)

* Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS)

* Ekonomikas ministrs Jānis Reirs (“JV”)

* Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“JV”)

Plānots nomainīt Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadību, šo amatu atņemot “Attīstības/Par!” pārstāvim Mārtiņam Bondaram un uzticot Saeimas deputātam Atim Zakatistovam (“KPV LV”).

Izmaiņas paredzētas arī Saeimas prezidijā, no tā izslēdzot “Attīstībai/Par!” pārstāvi Mariju Golubevu un ieceļot par Saeimas priekšsēdētājas biedru Artusu Kaimiņu (“KPV LV”). Inese Lībiņa-Egnere (“JV”) attiecīgi mainītu savu pozīciju un kļūtu par Saeimas sekretāra biedru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.