Foto – Artūrs Polis, Ilze Mežniece

Kā izveidot pavisam atšķirīgu dobi no dārzā atrodamiem materiāliem? 0

Dobēm un to konstrukcijām permakultūrā iesaka izmantot dārzā atrodamos materiālus. Ar radošu skatu novērtē gadiem neizlietoto ķieģeļu vai akmeņu kaudzīti, dažāda resnuma malkas bluķīšus un žagaru kaudzi.

Reklāma
Reklāma

Spirālveida dobe

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Šādas dobes ir gan skaistas, gan praktiskas, tās izmanto galvenokārt garšaugu stādīšanai, turklāt mēdz ierīkot tuvu virtuves durvīm, lai saimniecei vienmēr būtu pa rokai zaļumi. Starp garšaugiem var iedēstīt arī kādu puķi, dekoratīvo bieti, redīsu. Augus stāda atkarībā no to prasībām pēc augsnes irdenuma, dziļuma, gaismas.

Dobei noskatītajā vietā ieteicams noklāt mitrus kartonus. Uz tiem spirāles veidā (kā gliemeža mājiņu) krauj ķieģeļus, akmeņus, klucīšus u.c. Augstākā vieta dobes centrā atrodas apmēram 60 cm virs zemes. Konstrukcijas spirāle kā panduss nolaižas līdz zemes līmenim. Dobi veido apmēram 2 m diametrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izveidotajā konstrukcijā ieber augsni. Apakšā der grants, mazāk auglīga augsne, nesadalījies komposts. Virsējam slānim apmēram 20 cm biezumā ber melnzemi. Spirāles sākumā, kur auglīgais slānis ir plāns, stāda mazprasīgākos augus, kam sekla sakņu sistēma.

Augi ātri modīsies un augs, jo spirālveida dobe labi uzsilst. Trūkums – sausums. Tāpēc dobi noteikti mulčē. Populārā skuju koku mizu mulča neder. Piemērota ir lapu koku zaru, lapu, salmu, nopļautās zāles mulča. Pēc kāda laika dobi var papildināt ar kompostu, melnzemi.

Piparmētras vai līdzīgus augus ar agresīviem sakneņiem šādā dobē nestāda.

Hugeldobe

Dobes karkasam noder žagari, dažāda diametra bluķīši un celmi. Var izmantot patrunējušus, bet stiprāki un piemērotāki būs svaigi zāģētie materiāli. Dobi gatavo vai nu virs zemes, vai padziļinātā tranšejā. Tās izmēri: 1,5–2 m plata un apmēram 50 cm augsta (ja virs zemes). Ja krauj virs zemes, apakšā atkal klāj mitru kartonu. Gatavojot tranšeju, padziļinājumam norok velēnu. Dobei paredzētajā vietā vispirms izvieto resnākos, tad mazākos bluķus. Spraugas starp tiem pieblīvē ar žagariem. Aplaista. Starp žagariem ber pērnās lapas, nesadalījušos kompostu, virtuves atkritumus, kūtsmēslus u.c. Katru kārtu atkal aplaista. Visbeidzot uzber apmēram 20 cm biezu melnzemes kārtu. Pārklāj ar brezentu, lai iesilst. Ja šādu dobi gatavo rudenī, tā labāk nosēdīsies.

Bluķīši un žagari sadaloties izdalīs siltumu, saglabās mitrumu, veidos barības vielas augiem.

Iestādītos augus mulčē.

Pavasarī gatavotas dobes saplaks, un vajadzēs papildināt augsni. Svaigi krautā dobē ideāli jutīsies ķirbji un kabači.

Reklāma
Reklāma

Atslēgdobe

Dobe vizuāli vairāk atgādina atslēgas caurumu, nevis pašu atslēgu. Tās veidošanai vajadzēs stabilus materiālus, piemēram, ķieģeļus, akmeņus. Ja akmeņi nelieli, dobes malas var pat mūrēt. Derēs arī koka mietiņi, ko iedzen zemē, taču tad konstrukciju varēs izmantot īsāku laiku.

Atslēgdobi veido apmēram 2–2,5 m diametrā. Ārmalā tā ir zemāka (ap 30 cm), vidū – augstāka (ap 50 cm). Centrā no sieta izveido it kā aku apmēram 30 cm diametrā. No malas līdz tai ierīko šauru eju, kuras malas ir krautas no ķieģeļiem, mūrētas. Svarīgi, lai nelielo aku no visām pusēm apņemtu augsne (no takas gala līdz akai ir ap 0,50 m). Dobes karkasu pilda ar tādu augsni, kāda pieejama. Apakšā var klāt kartonu, likt rupjākas frakcijas kompostu, lapas, augu atliekas, zariņus u.c. Virsējā slānī uzber melnzemi.

Visu vasaru aciņā lej virtuves ūdeņus, dažādus vircūdeņus u.c. Mitrums un labums pa slīpumu sūksies pie augiem dobē. Iestādītos augus mulčē.

Lai augsne dobē nosēstos, to ieteicams gatavot rudenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.