Glikozes tolerances tests. Kad tas jāveic? 0
Mani nosūtīja uz glikozes tolerances testu, kaut man ir normāls cukura līmenis asinīs. Līdz šim domāju, ka to veic tikai tad, ja tas ir paaugstināts. Lūdzu, pastāstiet par šo testu un tā nozīmi! GUNITA RĪGĀ
Ogļhidrātu tolerances tests veicams gadījumos, kad ir aizdomas par cukura diabēta diagnozi vai cukura vielmaiņas traucējumiem. Tas būtu ieteicams katram, kam pastāv II tipa cukura diabēta riska faktori:
• ar to slimojuši vai slimo pirmās pakāpes radinieki;
• ir liekais svars;
• ir paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs.
Kā stāsta “Diabēta centra” endokrinoloģe, medicīnas doktore Indra Štelmane, bieži diabēta sākumā paaugstināts cukura līmenis asinīs ir tikai pēc ēšanas, jo aizkuņģa dziedzera beta šūniņas, kuras izdala insulīnu, tieši tad nespēj strādāt pietiekami aktīvi.
Lai veiktu ogļhidrātu tolerances testu, jāizvēlas diena, kad iespējams divas stundas mierīgi pavadīt laboratorijā. Jāierodas no rīta tukšā dūšā, kad pēc pēdējās ēdienreizes pagājušas vismaz astoņas stundas, atsakoties arī no kafijas. Kad veikta pirmā analīze, jāizdzer glāze ūdens, kurā izšķīdināti 75 grami glikozes pulvera, un pēc divām stundām jāizdara otra analīze.
Tie, kam netīk izteikts saldums, var paņemt līdzi un pasūkāt citrona šķēlīti. Šajā laikā nedrīkst būt nekādas fiziskas aktivitātes, jo slodze var mainīt testa rezultātus.
Jārēķinās, ka diabēts mēdz attīstīties ļoti lēni un pakāpeniski. Reizēm gadiem ilgi nav nekādu sūdzību, taču pat nelielas cukura līmeņa izmaiņas laika gaitā mēdz izraisīt nopietnas veselības problēmas. Piemēram, ja pēc ēšanas tas asinīs ir lielāks par 7,8 mmol/l, 5–8 gados var attīstīties diabēta komplikācijas.
Glikozes tolerances tests ir svarīgs ne tikai tādēļ, lai laikus atklātu diabētu, bet arī lai agrīni konstatētu sākušos cukura vielmaiņas traucējumus, kuri pamazām var pāraugt slimībā. Cukura vielmaiņas traucējumus iespējams novērst, ja mazina II tipa cukura diabēta riska faktorus: pārskata ēšanas ieradumus, normalizē svaru, aktivizē dzīvesveidu. Diabēta profilaksei iespējams lietot arī medikamentus, taču bez iepriekš minētā tie nebūs pietiekami efektīvi. Lai novērstu cukura vielmaiņas traucējumu attīstību, svars gada laikā būtu jāsamazina par 5–10%, kā arī jānodrošina normāls asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs. Pēc pusotra vai diviem gadiem tests jāatkārto, lai pārliecinātos, kā dzīvesveida izmaiņas ietekmējušas svarīgos rādītājus.