Varš − labākais līdzeklis 0

Malakologs lūdz gliemju nīdēšanā neizmantot spīdzināšanai pielīdzināmas metodes, piemēram, gliemežu mērdēšanu un tad dzīvu sadedzināšanu, kā tas daudzviet aprak­stīts. Pelni it kā atbaidot citus radus, bet speciālists stāsta, ka tāda pati iedarbība būs parastajiem pelniem. Kamēr tie sausi, gliemeži klāt nelīdīs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Arī griezt ar šķērēm, kā to dara dažas puķu mīļotājas, ir sadistiski. Gliemezis, kas ielauzies cilvēka teritorijā, ir pelnījis ātru (!) nāvi.

Ko darīt? Gliemežu augumus no visa, kas dabā, droši sargā gļotu apvalciņš, taču pret ķīmiskām vielām tas ir jutīgs. Viskrasāk tas reaģē ar varu. Viens no malakologa ieteikumiem – izlikt dārzā vara plāksnes. Pārrāpojot tai, gliemis otrā pusē nokritīs beigts.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Labi palīdz smidzināšana ar 1% vara vitriola šķīdumu. Tas jādara, kad augi ir mitri – pēc lietus vai vakarā.

• Ar šo pašu šķīdumu var apsmidzināt nopļautās zāles vālu, kur saradušies gliemeži.

• Uz puķu podiem vai zem blīvām augu lapām (hostām), kur maz mitruma, var lietot arī veikalos nopērkamās granulas. Visefektīvākās ir zilā krāsā.

Ļauj vaļu fantāzijai

Salīdzinājumā ar cilvēku acīgāki ienaidnieki ir mājputni. Tie notiesā gan gliemjus, gan to oliņas. Zīmīgi, ka laucinieki, kuriem vistas izkašā dārzu, par gliemežiem nesūdzas. Ja ir mājputni, tos der izlaist sirojumos pa dārzu vismaz rudenī pēc ražas noņemšanas un pavasarī, kamēr vēl nekas nav iesēts. Malakologs par čaklākajiem palīgiem uzskata nevis dējējvistas, bet rijīgos broilerus, kam nav sāta sajūtas. Gliemeži ļoti garšo cūkām, bet tās dārzā neprot uzvesties. Taču, ja salasītos gliemežus iebērs silēs, apēdīs, ka kraukšķ.

Ko darīt? Der vērot, kur gliemji pulcējas visvairāk. Izlemj, vai šo vietu likvidēt vai izmantot kā lamatas.

• Gliemežiem garšo alus. Noēnotās vietās noliekot trauciņus žūpības veicināšanai, drīz vien varēs salasīt pļēguru slīkoņus.

• Dārzā noliek dēļus, plāksnes, zem kuriem gliemji meklēs patvērumu no saules. Lamatas var papildināt ar izlaistītu alu. Tur tos arī regulāri savāc.

Reklāma
Reklāma

• Gliemežu pievilināšanai der iestādīt dienziežu vai delfīniju cerus, jo uz šiem upuraugiem vienmēr būs daudz gliemju. Kaitēkļi tad jānolasa.

Bremzē naidu

Malakologs Arturs Stalažs atgādina, ka naidā nevajag kvēlot pret visiem gliemjiem un visās vietās. Dodoties rudenīgās pastaigās, nevajag tīšuprāt braukt vai kāpt virsū gliemezim. Kādu noziegumu gan nodarījis gliemezis uz kāpnēm Gaujas nacionālajā parkā? Arī raženie parka vīngliemeži cieš nevainīgi, jo to postījums, salīdzinot ar sīkākajiem radiem, ir niecīgs.

SVARĪGI 

Salasītos gliemežus nepalaiž brīvībā mežā vai pļavā. Tā nav dabai draudzīga rīcība!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.