Gleznojums brīvformu tehnikā 0
Rokdarbniece Sarmīte Elsta, darinot spilvena dekoratīvo pārvalku, izmantojusi oriģinālu rokdarbu tehniku – brīvformu jeb “free form” tamborēšanu, kas apvienota ar adīšanu. Šī tehnika līdzinoties gleznošanai, jo katrs nākamais rokdarbu motīvs top, skatoties, kā veidojas kopējais zīmējums un kā tajā vēl trūkst.
Svarīgs brīvformu tamborēšanas elements ir bullion stitch (stieņa valdziņš – angļu val.), ko adītāju slengā sauc par buljonu. Tas veido savdabīgu ziedu – diezgan sarežģītu, bet skaistu.
Materiāli
Akrila dzija, buklē dzija, vidēji rupja un smalka aitu vilnas dzija, efektdzija.
Darba gaita
Spilvena pārvalka pamatni ada labiskajā adījumā no vidēji rupjas aitu vilnas dzijas. Pārvalku rotā ar dekoratīviem elementiem, kas adīti un tamborēti dažādās tehnikās un no dažādām dzijām. Ar rotājumiem nosedz visu laukumu vai tikai daļu. Tamborētos un adītos elementus savā starpā un pie adītā spilvena pārvalka piestiprina šujot. Rotājumus vispirms piešuj spilvena centrā un tad noklāj pārējo virsmas daļu.
1. Buljona stabiņu ar 10 apmetumiem (jo rupjāka dzija, jo mazāk apmetumu jāizdara) tamborē šādi. Dziju 10 reizes apvij ap tamboradatu (lai būtu vieglāk izvilkt cauri 10 vijumiem, talkā ņem koka adāmadatu – dziju apvij ap tamboradatu un adāmadatu). Iedur adatu vajadzīgajā vietā, izvelk cilpiņu (uz adatas ir 13 cilpiņas), apmetums, izvelk to cauri 12 cilpiņām (uz adatas paliek 2 cilpiņas), apmetums, izvelk to cauri pēdējām 2 cilpiņām. Uz tamboradatas paliek 1 cilpiņa.
2. Tamborēti īsie stabiņi (pusvilna).
3. Tamborēti īsie stabiņi (efektdzija).
4. Tamborējums bullion stitch tehnikā (akrila dzija).
5. Tamborēti īsie stabiņi (speciāla dzija zeķu adīšanai).