
Munka mantojums 2
Desmitiem cilvēku, kuri tā vai citādi saskārušies ar norvēģu gleznotāja un grafiķa Edvarda Munka gleznu “Kliedziens”, pakļauti ļaunam liktenim. Daži piepeši saslimuši, citi sagājuši ragos ar tuviniekiem, bet bijuši arī tādi, kuri ieslīguši smagā depresijā līdz pat pilnīgai prāta zaudēšanai vai neizskaidrojama iemesla dēļ nomiruši. Tas viss gleznai radīja nelāgu slavu.
Visvairāk negatīvās enerģijas no gleznas izjutuši Norvēģijas Nacionālās mākslas galerijas darbinieki. Reiz muzeja apkalpotājs netīšām to nometis zemē. Pēc kāda laika viņam sākušās šausmīgas galvassāpes. Jāteic, ka iepriekš viņam nebija ne jausmas, ko patiesībā nozīmē īstas galvassāpes. Migrēnas lēkmes kļuva arvien biežākas un nepanesamākas. Viņam likās, ka galvā sakoncentrējusies visa tā agonijas spriedze, ko Munks ietvēris savā darbā. Viss beidzās ar to, ka nabaga cilvēks izdarīja pašnāvību.
Citā reizē vēl kādam muzeja darbiniekam glezna nokrita, kad to pārkāra no vienas sienas pie otras. Pēc nedēļas viņš iekļuva smagā autoavārijā, kuras rezultātā viņam bija lauztas kājas, rokas, dažas ribas, viņš guva iegurņa lūzumu un spēcīgu smadzeņu satricinājumu. Bet kādam muzeja apmeklētājam, kas sadomāja aptaustīt gleznu, pēc dažām dienām mājās izcēlies ugunsgrēks, kurā šis mākslas mīļotājs sadega.
Paša Edvarda Munka dzīve arī bijusi nebeidzamu traģēdiju un satricinājumu virkne. Viņu vajāja slimības, radinieku nāve, neprāts. Viņa māte nomira ar tuberkulozi, kad viņam bija pieci gadi. Pēc deviņiem gadiem ar smagu slimību nomira viņa iemīļotā māsa, tad brālis, bet viņa jaunākajai māsai ārsti uzstādīja baiso diagnozi – šizofrēnija. Munks pārdzīvoja smagu nervu sabrukumu, un ilgu laiku viņu ārstēja ar elektrošoku. Viņš nekad neapprecējās, jo doma par seksu uzdzina viņam šausmas. Šis patiešām nelaimīgais cilvēks nomira 81 gada vecumā, atstādams savai pilsētai Oslo milzīgu radošo mantojumu: 1200 gleznu, 4500 skiču un 18 000 grafikas darbu. Bet par viņa jaunrades virsotni joprojām uzskata gleznu “Kliedziens”.