Meistars Pēteris Graudulis izstādē Brīvdabas muzejā.
Meistars Pēteris Graudulis izstādē Brīvdabas muzejā.
Foto – Andris Ozoliņš

Līmētie koka šķīvji 3

Pēteris savas idejas realizē plašā amplitūdā, viņa rokas rada šķīvjus, kroņlukturus, kausus, traukus, cibas, svečturus, pīpes, karotes, intarsijas un daudz ko citu. Tiek izmantotas daudzas tradicionālās apkārtējās koku šķirnes. Īpaši skaista koksne ir augļkokiem – ābelei, bumbierei, ķirsim ar maigu aplievas krāsu un kontrastējošu, brūnu kodolu. Daudz meistars izmanto etiķa koku, kurš atkarībā no vecuma ir ļoti atšķirīgs un dekoratīvs. Gatavajos izstrādājumos lietots arī dzintars, metāls, kauls un ragi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Kā meistarstiķi gribētos izcelt tieši šķīvjus, kur vislabāk atsedzas koka šķiedras skaistums. Meistaram ir sava, atslīpēta šķīvju izgatavošanas tehnoloģija. Vispirms no vienkāršas koksnes izgatavo šķīvja pamatni. Tad to gabaliņu pa gabaliņam aplīmē ar dekoratīvās koksnes fragmentiem. Dažreiz aplīmē arī otru šķīvja pusi. Sarežģītākajos darbos fragmentu skaits sasniedz 400 gabalu. Lai panāktu izteiksmīgāku koku, tiek izmantots gan puvis bērzs, gan koka māzeri. Ir savi amata noslēpumi – izrādās, no vienkārša sveķaina egles māzera fragmenta, to pamatīgi izmērcējot, var iegūt dzintaram līdzīgu izskatu. Darbi top lēnām. Dažs šķīvis tapis soli pa solim desmit gadu laikā. Koka šķīvjos var turēt ūdeni un mazgāties. To panāk, šķīvi 50 reizes (!) nolakojot plānā kārtiņā ar ūdensizturīgu laku. Katrs jauns šķīvis top kā glezna un ir ceļojums nezināmajā, jo nekad nevar simtprocentīgi iztēloties, kā koka salikums izskatīsies nolakots.

“Darbs ir nepārtraukti un paņem visu laiku. Astoņpadsmit stundu darba diena sākas agri no rīta un beidzas vēlu vakarā. Esmu visu laiku nodarbināts, man praktiski nav atvaļinājuma. Tāda ir tā aroda maģija. Kad pabeidzu vienu darbu, kārta nākamajam… Parasti top vairāki darbi reizē. Tirgum vai pārdošanai tādus taisīt nevaru – pārāk liels darbs katrā šķīvī ir ielikts, ikviens no tiem man ir mīļš,” stāsta meistars.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētera paša veidotajā muzejā aplūkojami viņa mūža darbi. Daudzi kolekcionāri grib nopirkt unikālos darbus. “Tos varētu pārdot tikai kopā ar mani pašu. Katrs mans darbs ir ar savu dzīves stāstu un teju kā izauklēts bērns. Sieva tikai smej, ka es valkāju savus klučus no viena kakta uz otru kā kaķene tikko dzimušus kaķēnus,” stāsta Pēteris. Lai darbi vienmēr pulcētos vienkopus, viņš noslēdzis vienošanos ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju.

Par nopelniem latviešu daiļamatu mākslas attīstībā un popularizēšanā viņam 2009. gadā piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

VĒRTĒJUMS

Guntis Lībeks, Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs: “Pētera Grauduļa amatnieku darbnīca jau iekļauta tūristu maršrutos. Pilsēta ar viņu lepojas, un sēta ir iecienīts apskates objekts. Mākslinieks ir ļoti savdabīgs, ar īpašu aroda izpratni. Vienmēr pilsētas svētkos darbnīcas durvis ir atvērtas. Viņš nekad neatsaka savu palīdzību gan vienkāršos, gan sarežģītos darbos. Jaunjelgavā viņš jau sen ir populārs, saņēmis pilsētas apbalvojumus. Var teikt, ka viņš ir īsts goda pilsonis, jo visi viņu ciena, mīl un lepojas. Pilsēta ir mežu ieskauta un kokapstrāde šeit ir tradicionāla. Meistara piemērs mums liek pastiprināti domāt par vietējā amatniecības centra izveidi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.