Foto: Sarycheva Olesia/SHUTTERSTOCK

Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt? Kā tos labāk uzglabāt? 0

Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt, tāpat kā to dara ar dāliju gumiem? Kā tos uzglabāt?

Reklāma
Reklāma

Parafinēšana neder visiem

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Ne jau visiem ir iespēja glabāt stādāmo materiālu optimālos apstākļos, taču dāliju gumiem ir tieksme izžūt, tāpēc tos mēdz parafinēt. Gladiolām parafinēšanu nepraktizē – ja bumbuļsīpoli ir veseli, nobrieduši, nekas slikts ziemā nenotiek, pat ja tos tur nepiemērotā temperatūrā.

Nav jēgas to darīt arī tāpēc, ka parafinētie sīpoli tiek nosprostoti, ielikti tādā kā kapsulā: ja bumbuļsīpolos attīstās puve, tie neatgriezeniski aiziet bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpretī, ja glabāšanas laikā sīpoli ir saskarē ar gaisu, noņemot zvīņas, izgriežot bojātās vietas un tās dezinficējot, ir iespēja stādāmo materiālu glābt, kas īpaši svarīgi, ja audzētājs iegādājies pāris kādas unikālas šķirnes sīpolu,” teic Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības valdes priekšsēdētāja, kolekcionāre Ērika Ozere.

Praksē ilgstoši pārbaudīta metode

Dunikas pagasta gladiolu kolekcionārs Imants Ziemelis sīpolpuķes ziemas miegam sagatavo šādi: izraktajiem sīpoliem vispirms ar ūdens strūklu noskalo zemi. Nomazgātos bumbuļsīpolus liek kastītēs ar sieta dibenu, lai labāk ventilējas, un 7–10 dienas žāvē – lauku virtuvē, virs plīts ierīkotos plauktos, kurinot un uzturot 25–30 °C temperatūru.

Pēc tam jaunajiem bumbuļsīpoliem atdala vecos, sakaltušos sīpolus un aptuveni nedēļu tur istabas temperatūrā. Pēc tam sīpolus liek neapkurināmos bēniņos, nodrošinot 5 °C temperatūru (8–10 °C kļūst aktīvs bīstamais kaitēklis tripsis, kas sīpolus var sabojāt).

Lai nodrošinātu konstantu temperatūru, audzētājs izmanto elektrokaloriferu un termoregulatoru – tiklīdz temperatūra nokrītas zem 5 °C, sistēma automātiski ieslēdzas, bet, paaugstinoties virs 5 °C, izslēdzas. “Glabājot pilsētas dzīvoklī, jāmeklē visvēsākā vieta. Var arī sīpolus salikt elpojoša materiāla tīkliņā un turēt ledusskapja dārzeņu nodalījumā,” pamāca kolekcionārs.

Kad modināt

Aptuveni mēnesi pirms stādīšanas (marta beigās, aprīļa sākumā) sīpolus pārnes istabas temperatūrā, lai tie sāktu mosties. Noņemot virsējās zvīņas pamatnē, pārbauda, vai sīpoli nav slimību vai kaitēkļu bojāti. Nevajadzētu stādīšanai izmantot tikai lielos bumbuļsīpolus.

Tieši II (2–2,5 cm diametrā), III (1,5 cm) un IV (ap 8 mm) lieluma sīpoli ir labākais stādmateriāls, jo dod skaistus, kvalitatīvus ziedus. Nereti, glabājot siltā vietā, pavasarī agro šķirņu sīpoliem izaug 2–3 cm gari asni.

Reklāma
Reklāma

Šos sīpolus var iestādīt (martā) kūdras celulozes podiņos (sīpoli ļoti strauji apsakņosies) un aprīļa beigās izstādīt dārzā ar visiem podiņiem. Tie uzziedēs par divām nedēļām agrāk nekā nesaasnojušie sīpoli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.