Gladiolas 0
Kā pareizi glabāt gladiolu sīpolus un vairsīpolus, lai tie līdz pavasarim neizkalstu?
Andra K. Kuldīgas rajonā
– Gladiolas pavairo ar bumbuļsīpoliem un vairsīpoliņiem. Ar bumbuļsīpoliem veģetācijas periodā no viena iestādītā attīstās 1 – 3 aizvietotājbumbuļsīpoli un aptuveni 10 – 100 (un vairāk) vairsīpoliņu. To skaits atkarīgs galvenokārt no šķirnes un agrotehnikas. Bumbuļsīpola mūžs ir apmēram 3 – 4 gadi, vēlāk tas dod mazākus ziedus, arī uzzied vēlāk, augi biežāk slimo, vairsīpoliņu kļūst mazāk, – stāsta gladiolu selekcionārs Juris Bāze.
Tādēļ audzētājiem ik gadu vajadzētu sēt vairsīpoliņus. Piemēroti vismaz 5 mm diametrā, jo no tiem veģetācijas perioda laikā izaug vidēja un liela izmēra bumbuļsīpoli. Ar vairsīpoliņiem stādāmo materiālu var viegli atjaunot un šķirni ātri savairot.
Vairsīpoliņi parasti ir iekļauti ciešā, cietā zvīņu apvalkā, daudz retāk zīdainā apvalciņā, kā, piemēram, selekcionāra V. Viņķeļa izveidotajai šķirnei "Zibsnītis".
Vairsīpoliņus pirms sēšanas der nolobīt, lai tie ātrāk sadīgtu, taču tos neievainojot. Cietās čaulas noņemšana ir darbietilpīga un prasa zināmas iemaņas, tāpēc iesācējiem ieteicams vairsīpoliņus pirms izsējas aptuveni diennakti izmērcēt remdenā ūdenī, kam pievienots nedaudz kālija permanganāta, un iztikt bez lobīšanas.
Bumbuļsīpolus toties pirms stādīšanas no sausajām zvīņām nevajag atbrīvot, varbūt tikai dažus, lai pārliecinātos, vai nav kādas slimības. Sausās zvīņas bumbuļsīpolu aizsargā augsnē.
Gladiolu veselībai ir jāseko visā veģetācijas periodā, laikus jāizrauj un jāiznīcina slimie augi. Ļoti ieteicams profilaktiski miglot ar kādu insekticīdu, kas nonāvēs varbūtējos gladiolu kaitēkļus – tripšus, kuri vasarā var sabojāt ziedus, bet ziemā – nosūkt bumbuļsīpolus (kaitēkļu bojātie bumbuļsīpoli iet bojā – izkalst). Šim nolūkam der preparāti aktara 25 (4 g uz 5 l ūdens, pietiek 250 m2 platībai), danadims 40 (10 l/200 m2), fastaks 50 un kestaks 50 (10 – 15 ml/10 l ūdens, pietiek 250 m2), sumialfa 5 (10 ml/10 l ūdens, pietiek 500 m2), nīmazals (50 ml/10 l ūdens, pietiek 170 m2).
Bumbuļsīpolus izrok septembra beigās, oktobra sākumā, tas ir, apmēram 30 – 40 dienas pēc gladiolu noziedēšanas. Uzreiz nogriež ziednesi vai neziedējušo lakstu tieši virs jaunā aizvietotājbumbuļsīpola, neatstājot celmiņu. Tāds celmiņš ir lieka mitruma krātuve un tripša iespējamā paslēptuve. Pēc tam apgriež lielo bumbuļsīpolu saknes. No lielajiem bumbuļsīpoliem uzmanīgi atlauž vecos, pavasarī stādītos. Pievērsiet uzmanību: vecajam bumbuļsīpolam jābūt veselam, tātad stingram! Ja tas ir iepuvis, jau mīksts, tad gandrīz vienmēr ir slims arī jaunais aizvietotājbumbuļsīpols, kaut arī vizuāli izskatās labi. Šādi attīrītos bumbuļsīpolus noskalo sietā zem tekoša ūdens. Ja pieturas labs laiks, pēc novākšanas bumbuļsīpolus ieteicams vienu vai divas dienas turēt saulē un vējā, lai nožūst liekais mitrums. Pēc tam tos 7 – 10 diennaktis žāvē +25…+30 °C temperatūrā. Ja izmanto krāsns vai centrālapkuri, telpā pie griestiem vēlams ventilators, lai radītu vienmērīgu siltuma režīmu. Vēlāk bumbuļsīpolus apmēram divas nedēļas turpina žāvēt istabas temperatūrā. Tad bumbuļsīpoliem norauj atlikušās saknītes un atdala vairsīpoliņus. Bumbuļsīpolus un vairsīpoliņus ievieto kastītēs, kaprona maisiņos vai zeķēs. Ļoti labi tos var uzglabāt ledusskapja sakņu un augļu nodalījumā, kur temperatūra ir apmēram +2…+4 °C. Lielākam daudzumam piemērota telpa, kur temperatūra ziemā nav augstāka par +8…+9 °C. Mēnesi pirms stādīšanas gladiolu bumbuļsīpolus un vairsīpoliņus pārvieto istabas temperatūrā.