Manfrēds Vēbers: Glābjot Eiropas vasaru 0
Autors: Manfrēds Vēbers, Eiropas Tautas partijas grupas priekšsēdētājs Eiropas Parlamentā
Lai glābtu šīs vasaras tūrisma sezonu, ir ļoti svarīgi atjaunot cilvēku brīvu pārvietošanos Eiropā un atvērt Eiropas Savienības valstu iekšējās robežas. Ir apdraudēti desmitiem miljonu darba vietu un daudzu ģimeņu labklājība, jo Covid-19 ir nodarījis lielu kaitējumu tūrisma nozarei.
Kamēr ekonomiskā aktivitāte visā Eiropā pamazām sāk atjaunoties, brīva starpvalstu pārvietošanās joprojām ir ierobežota. Robežu slēgšanu Eiropā uzskatīja par vajadzīgu epidēmijas sākumā, lai apturētu iespējamo infekcijas izplatību.
Uzskatu, ka patlaban šie lēmumi ir nesamērīgi. Valstis ir spējušas kontrolēt epidēmiju; jaunus gadījumus var atklāt un izolēt ātrāk nekā krīzes sākumā. Tādēļ Šengenas zona, kas nodrošina brīvu pārvietošanos, ir steidzami jāatjauno.
Patlaban dzirdam sarunas par divpusējiem nolīgumiem starp dažām Eiropas Savienības valstīm, lai organizētu savstarpēju ceļošanu vasaras sezonā. Tā būtu milzīga kļūda. Tas radītu pirmās un otrās šķiras iedzīvotājus, jo ne visiem Eiropas pilsoņiem šādā gadījumā būtu līdzvērtīgas ceļošanas iespējas. Tas būtu nepieņemams Eiropas Savienības pamattiesību pārkāpums. Ja dažas valstis atver tūrismu saviem pilsoņiem, tad tūrismam ir jābūt atvērtam visā Eiropas Savienībā.
Eiropas Savienības dalībvalstu ekonomika jau drīzumā saskarsies ar vienu no lielākajiem izaicinājumiem vēsturē. Mums ir jādara viss iespējamais, lai nosargātu cilvēku darba vietas un ienākumus. Tas ir īpaši svarīgi ceļojumu un tūrisma nozarei, kas nodrošina 10% no Eiropas IKP un nodarbina gandrīz 23 miljonus cilvēku. Tūrisma jomā ir iesaistīti daudzi ģimenes un mazie uzņēmumi, kas lielā mērā ir atkarīgi no ārvalstu viesiem. Tādēļ Eiropas Savienībai ir jādara viss iespējamais, lai nosargātu tūrismu, steidzami izstrādājot visaptverošu izejas stratēģiju šai nozarei.
Koronavīruss mums visiem sagādā līdzīgas problēmas, tāpēc Eiropai ir jāreaģē vienoti. Šādai stratēģijai būtu jāietver kopīgi Eiropas gaisa telpas, jūras un vilcienu transporta, kā arī auto noteikumi. Viesnīcām, restorāniem un muzejiem vajadzīgi vienoti veselības un sanitārie standarti, lai nodrošinātu vietējās tūrisma infrastruktūras darbību. Galvenais jautājums, ar ko mēs šobrīd saskaramies, – cik labi varam regulēt pārvietošanos, lai dotu cilvēkiem pēc iespējas lielāku brīvību, vienlaikus iespējami ierobežojot vīrusa izplatīšanās risku.
Tajā pašā laikā ir skaidrs, ka šovasar ceļojumu Eiropā vairs nebūs tik daudz, cik cerēja viesnīcas un restorāni. Pat tad, ja mums izdosies veiksmīgi un atbildīgi atkal atsākt darbību tūrisma nozarē Eiropā, daudzi uzņēmumi joprojām saskarsies ar grūtībām un pat bankrotēs. Tāpēc mēs aicinām, lai mazie un vidējie uzņēmumi tūrismā būtu tiesīgi saņemt likviditātes atbalstu no Eiropas Savienības budžeta. Valstīm, kuras ir vairāk atkarīgas no tūrisma nekā citas, ir jāsaņem lielāks atbalsts. Tā Eiropā darbojas solidaritāte.
Eiropas Savienības rīcība nākamajās dienās un nedēļās būs izšķiroša miljoniem cilvēku un viņu iztikai. Eiropas Komisijai ir jārīkojas steidzami un jāpieņem lēmumi, lai atjaunotu mūsu tiesības un izrādītu solidaritāti miljoniem nodarbināto cilvēku tūrisma jomā.