Glābjam skujeņus: tiem katastrofāli trūkst mitruma 0
Šis gads bijis ekstremāls pārbaudījums skujeņiem, secina dendrologs Andrejs Svilāns no Salaspils. Turklāt lielākajā daļā Latvijas teritorijas vēl aizvien augsne ir pārāk sausa, tādēļ augi jālaista, mazs lietiņš nepalīdzēs.
Kad kokiem skujas jau birst, var arī neizdoties augu glābt. Skujeņi spēj paciest sausumu, taču visam ir savs mērs. Ja auga saknes vēl nav atmirušas, varbūt skujenis, ja to intensīvi laistīs, saņemsies. Ārā rakt cietušo augu nevajag, pavasarī varēs pilnībā novērtēt situāciju.
• Sausuma novārdzinātam skujenim nepalīdzēs mēslojums.
• Noteikti jāsalaista visi augi, kuriem lapojums un skujas ir zaļas arī ziemā (sevišķi jutīgi pret iekalšanu ir mūžzaļie rododendri).
Ja skujas birst no stumbra iekšpuses, nav īpaši jāuztraucas, jo tas ir dabīgs process. Šādi koks aug, un notiek skuju nomaiņa. Protams, šogad, kā jau ekstrēma sausuma gadā, šo rudo skuju birums ir lielāks. Koki sevišķi rudi izskatās arī tāpēc, ka nav lietus, kas skujas no cekuliem izskalotu. Kritiskāka ir situācija, ja skujenim nokaltuši arī jaunie dzinumi.
• Kokam par labu nāks un augi izskatīses glītāki, ja skujas nopurinās, pakratot zarus, vai nobraucīs ar roku (uzvelk biezu cimdu).
• Līdzīgi kā skujkokiem, arī rododendriem raksturīga šāda lapu nomaiņa no stumbra puses.
Patlaban ir labs laiks stādīšanai. Visās stādaudzētavās ir izdevīgas atlaides (sevišķi noderīgi, ja plānots stādīt dzīvžogu). Turklāt skujeņi siltajā laikā iesakņosies, kas ir garantija labākai pārziemošanai. Bedri vai tranšeju, kurā plānots stādīt dzīvžogu, pamatīgi salaista. Arī pēc iestādīšanas jaunajiem kociņiem nedrīkst trūkt mitruma.
• Ja nopirkti stādi, tos nevajag turēt podos, gaidot, kamēr iestājas ilgstošs lietus periods. Zemē tiem noteikti būs labāk.