Foto: Shutterstock

Vai sniegs no kokiem un krūmiem ir jānopurina? Iesaka dārzniece 1

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Tīrīt sniegu no koku zariem vai ļaut, lai viss notiek, kā daba lems? Baidos, ka, tīrot sniegu, salauzīšu zarus un būs vēl sliktāk. Turklāt sniegs pasargā no sala”, – jautā Ginta Slokā.

“Sniegs no kokiem ir jātīra, cik spēj,” mudina dārzu ierīkotāja Avita Jasliņa. Viņa ik gadu pavasaros pārliecinās, ka tie skujkoki un dzīvžogi, no kuriem sniegs nav tīrīts, izskatās daudz sliktāk nekā tie, par kuriem saimnieki parūpējušies.

Sāk laikus

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo agrāk sniegu nokrata, jo labāk, kamēr tas nav paguvis ledot pie zariem. Kad sniegs snieg, parasti sals vēl nav liels, tāpēc jāizmanto šis brīdis. Var sākt rosīties, kamēr snigšana nav beigusies, jo katrs sniega klēpis nāk ar savu svaru, kas kokiem jānotur.

Noteikti sniegu nogrābj no cirptajiem dzīvžogiem, jo uz tiem sniegs krājas kā uz plauktiem, izļogot zaru sienu.

Sala laikā sniegu notrauš lēni un uzmanīgi.

Smalkākos satin

Apsniguši skujeņi izskatās ļoti skaisti, taču nereti aina mainās, kad sniegs nokūst. Bojāto formu ir grūti atjaunot.
Foto: SHUTTERSTOCK

Īpaši rūpējas par skujeņiem, kam ir regulāra, sakopta forma, piemēram, dažādas bumbiņas, kolonnas vai izcirptās formas. Šiem augiem jau rudenī var profilaktiski aptīt neitrāla toņa auklu. Tā pazudīs zaru mudžeklī un nebūs pamanāma, taču saturēs zarus un neļaus tiem izgāzties. Ap katru atsevišķu zariņu auklu nevajag tīt, jo tā var traumēt mizu.

Vairāk piedomā arī par formas saglabāšanu kadiķiem.

No sniega attīra arī mazāka auguma skujkokus, bukšus, rododendrus. Sniegu no tiem labāk nenorakt, bet pabužināt augu cekuliņus, lai sniegs iebirst zaru padusītēs, atbrīvojot dzinumu galus. Ja auga zari pie apakšpuses atradīsies kupenā, tad nākamā sniega porcija nevarēs tos aplauzt. Arī kalnu priedēm vajadzīga bužināšana un palīdzība, lai sniegs nesabojā formu.

Skaistums zūd

Skaraino hortenziju galvas, kas nolīkušas no sniega smaguma, var atstāt. Ja kāds zars aplūzīs, nav liela nelaime, jo izaugs jauni dzinumi. Kad sāksies atkusnis, tad gan tās vajadzētu nogriezt, jo skaistuma vairs nebūs, bet vēji izpluinīs ziedus pa visu dārzu.
Foto: Inita Šteinberga

Pārējā daiļdārzā par sniegu nav jābēdā. Piemēram, rozēm pat noderēs kāda lieka lāpsta sniega, kas atņemta skujeņiem, bet ne kalns. Dārzniece uzskata, ka nav īsti prātīgi atstāt nenogrieztas graudzāles, hortenziju ziedkopas, ziemcietes, kā tas pēdējā laikā ierasts. Latvijas klimatā zāļveida ziemcietes ir skaistas tikai rudens sarmās, bet sniegi un atkušņi tās ātri vien padara neglītas. Turklāt ziemas vēsumā tās vākt nav patīkami. Lai skaistums saglabātos ilgāk, lielā auguma graudzāles var saņemt kopā un piesiet pie balsta.

Reklāma
Reklāma

Ievēro!

Tīrot sniegu no celiņiem, sniegu nemet uz krūmiem. Ja svarīga augu un mauriņa labsajūta, celiņus nekaisa ar sāli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.