Tomāti kļuvuši zilgani, gurķi laukā nopuvuši: vai var ko glābt? 7
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Tomāti kļuvuši zilgani, laukā izstādītie gurķi nopuva, kaut arī labā stādīšanas lielumā bija. Arī siltumnīcā viss nobremzējies. Nezinu – raut ārā vai mēslot?” – jautā Elza Engures novadā.
“Gurķiem aukstums sevišķi nevēlams, jo mitrumā un vēsumā tiem sākas puve. Tādus glābt nevar, labāk iesēt jaunus. Ar tomātiem, kas kļuvuši lillīgi, ir cerīgāk – tagad tos vajadzētu likt mierā. Iestājoties siltākam laikam, tie atsāks augt,” iesaka dārzkopis Aivars Presnikovs.
Gurķiem līdz šim bija pavēsi pat neapkurināmā siltumnīcā, kur nu vēl uz lauka. Lai gurķi labi augtu, augsnes temperatūrai jābūt ap 15 grādu. Ja uz lauka tie gājuši bojā, tagad var iesēt jaunus, taču labāk nevis atkal uz lauka, bet podiņos siltā vietā. Gurķus var labi paaudzēt siltumnīcā un jūnijā izlikt ārā veselīgus stādiņus. Ja naktīs ir salnas, tos no siltumnīcas var ienest istabā.
Augu lēnā attīstība izskaidrojama arī ar gaismas trūkumu, jo lietainajās dienās tās ļoti trūka. Ar siltumu un barību vien nepietiek. Saules gaisma vajadzīga, lai notiktu fotosintēze, kas ir galvenais process, kas nodrošina augu augšanu.
Tomāti siltumnīcā patlaban izturēs, taču arī tos, kurus plānots stādīt uz lauka, vēl vajadzētu pasaudzēt. Piemēram, podus ar stādiem var izvietot starp siltumnīcā augošajiem un pagaidīt stabili silta laika iestāšanos.