Glābējsilītēs pamestie: skaudri stāsti, kāpēc vecāki atsakās no sava bērna 8
Šī gada pirmajos divos mēnešos glābējsilītēs Latvijā atstāti jau trīs jaundzimušie. Tas ir satraucošs skaits, jo iepriekšējos gadus vidēji četri bērniņi tika ievietoti šajās ”dzīvības kapsulās” visa gada laikā. Taču kopš glābējsilīšu ieviešanas Latvijā tajās atstāts jau 41 bērniņš. Eksperti norāda, ka šī iespēja mātēm no saviem mazuļiem atteikties, ir attaisnojusies, jo pretējā gadījumā varētu nākties runāt jau par satraucošu, novārtā pamestu mirušu bērnu skaitu, vēstīja “TV3 Ziņas”.
Kāpēc vecāki atsakās no sava zīdaiņa?
Kā norāda glābējsilīšu projekta ieviesēja Latvijā, Laura Zvirbule, nav viena iemesla, kādēļ vecāki vai māte izlemj, ka bērna dzīvei jāturpinās caur glābējsilīti. Pārsvarā tas esot pārdomāts lēmums. To varot spriest pēc vēstulēm, kas līdz ar bērniņu tiek atstātas glābējsilītē.
Laura Zvirbule, projekta ”Glābējsilīte” vadītāja: “Latvijā ir bijuši gadījumi, kad jau grūtniecības laikā sievietei nomirst vīrs, un viņa saprot, ka nespēs uzturēt bērnu, un arī psiholoģiski netiek notikušajam pāri. Ir bijuši izvarošanas gadījumi, kur tomēr nolemts bērnu saglabāt, bet traumas iespaidā atstāt citiem vecākiem. Kā tiešā tekstā rakstīja meitene – lai viņš man nestaigātu acu priekš, un visu laiku nejundītu atpakaļ tās emocijas, kas bija izvarošanas laikā.”
2006.gadā vien, kad glābējsilītes Latvijā vēl nepastāvēja, tika atrasti 11 miruši zīdaiņi. Izmesti atkritumos, vārtrūmēs vai pagrabā. Kopš glābējsilīšu ieviešanas 2009.gadā, dramatisko statistiku izdevies gandrīz izskaust. Šobrīd glābējsilītes ir astoņās Latvijas pilsētās.