Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Karīna Miezāja

Kā ārstējas alojieši 0

Ģimenes ārste un Alojas veselības aprūpes centra vadītāja Gunta Kundrāte, kura alojiešus ārstē jau 30 gadus, ir novērojusi, ka pacienti medikamentiem parasti spēj atlicināt naudu, bet uz nepieciešamajiem izmeklējumiem ne vienmēr aizbrauc, jo tad jādodas uz Limbažiem, Valmieru vai vēl tālāk – Cēsīm. Izmantojot sabiedrisko transportu, uz Valmieru var tikt trīs reizes dienā, bet uz pēdējo autobusu atpakaļ jāpaspēj jau pusčetros pēcpusdienā. Uz Limbažiem satiksme ir labāka, taču novadā ir vietas, piemēram, Vīķi, kur satiksmes autobuss iegriežas vien reizi dienā, tādēļ nereti vairākas sievietes sarunā, lai noteiktā dienā kaimiņš viņas visas reizē aizved pie ārsta.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Daktere atzīst, ka alojieši ielaiž slimības naudas trūkuma dēļ, gaidot rindā pie speciālistiem un uz izmeklējumiem. Reizēm šejieniešiem visparastākais rentgena izmeklējums pieejams tikai pēc vairākām nedēļām, pie atsevišķiem speciālistiem, piemēram, reimatologa, izdodas nokļūt tikai pēc diviem trim mēnešiem. Pat vēža slimnieks, ja neizvēlas maksas konsultāciju, pie onkologa tiek aptuveni pēc mēneša, un pēc tam, lai nokļūtu slimnīcā, atkal spiests gaidīt rindā. Ne visi sagaida savu ārstēšanos un, veselības stāvoklim pasliktinoties, nomirst. Daudziem pacientiem sirds asinsvadu šuntēšanas operācija tikusi veikta steidzamības kārtā, nesagaidot savu kārtu uz koronogrāfiju.

“Pacienta līdzmaksājums par vizīti pie ģimenes ārsta vai speciālista, stacionārā par gultas dienu un izmeklējumiem, kā arī par medikamentiem ir pārāk liels. Bet visvairāk jāmaksā tad, ja grib laikus nokļūt pie speciālista vai uz izmeklējumu. Tā jau ir maksas medicīna,” pārliecināti saka daktere Kundrāte. “Paskatoties portālā www.latvija.lv ambulatoros talonus, kurus ārsti aizpildījuši par pacientiem, atklājas interesanti fakti. Tur var redzēt, cik liela ir pacienta iemaksa salīdzinājumā ar to, ko valsts maksā ārstam. Mēdz sacīt, ka ģimenes ārstiem par visu ir samaksāts, taču mēs par pacienta apmeklējumu nesaņemam neko, tikai kapitācijas naudu, kas noteikta līgumā ar Nacionālo veselības dienestu, bet pacients par katru vizīti maksā 1 eiro un 42 centus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiem, kam trūkst naudas, visizdevīgāk ir izsaukt ātro palīdzību, lai nekas nebūtu jāmaksā. “Neatliekamā medicīniskā palīdzība ir kā glābšanas riņķis, jo tad iespējams bez rindas nokļūt slimnīcā un veikt izmeklējumus, nestāvot rindā. Piemēram, ja cilvēks nokrīt un sasit galvu, viņam uzreiz izdara datortomogrāfiju. Toties tiem, kas jau ilgāku laiku mocījušies ar galvassāpēm, izmeklējums jāgaida pāris mēnešu,” situāciju vērtē Alojas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Daiga Daugule.

Par laimi, šā dienesta mediķu palīdzība alojiešiem pieejama vienmēr. “Mums bieži sanāk braukt uz Mazsalacu, Salacgrīvu un Limbažiem. Gadījumos, kad jau esam izsaukumā, dispečerdienests pie slimnieka sūta kādu no apkārtējām brigādēm,” stāsta Alojas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta šoferis Aivars Maksims. “Parasti pie pacienta nokļūstam noteiktajā laikā – 25 minūtēs. Nedaudz aizkavēties sanāk vienīgi tad, ja jāmēro lielāks attālums, piemēram, 54 kilometri līdz Salacgrīvai, naktīs, kad meža dzīvnieki iznāk uz ceļa, vai braucot pa sliktiem ceļiem, piemēram, kādi ir starp Korģeni uz Salacgrīvu.”

Uzziņa

 Pavisam Alojas novadā darbojas četras ģimenes ārstu prakses, kā arī Braslavas pagastā un Brīvzemnieku pagastā ir feldšeru punkti, kuros noteiktās dienās arī pieņem ģimenes ārsti Elita Šķirmante un Zigurds Ozoliņš. Līdz ar to veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību var vērtēt kā pietiekami labu.

 Ģimenes ārstes Guntas Kundrātes praksē, kas iekārtota Veselības aprūpes centrā (tajā sniedz arī sociālās aprūpes pakalpojumus, paliatīvo aprūpi, hronisku slimnieku aprūpi un pagaidu patvērumu sociāliem pacientiem) iespējams veikt arī pārsiešanu, nelielu brūču sašūšanu, injekcijas, kardiogrammu, uzlikt sistēmu, nodot analīzes (tās ved uz laboratoriju Rīgā), pārbaudīt elpošanas funkciju, noteikt glikozes līmeni asinīs un izskalot ausi. Konsultācija pēc pieraksta iespējama vismaz otrajā trešajā dienā, bet akūtos slimniekus pieņem tajā pašā dienā.

 Pacientu ērtībām speciālisti tiek aicināti braukt uz Aloju. Divas reizes mēnesī šeit iespējams veikt ultrasonoskopiju, acu un redzes pārbaudes, acu spiediena mērījumus, saņemt briļļu receptes (pašas brilles pēc tam atsūta ar kurjeru).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.