Foto Anita Pirktiņa

Padoms profesionālim. Metodes un izmaksas glabātavu sagatavošanai augļu ražai 0

Autore: Karina Juhņēviča-Radenkova, Dārzkopības institūts

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Mitruma apstākļi dažādu apvidu dārzos, kā jau tas Latvijā parasti ir, šogad ir dažādi. Vēsais laiks aizkavē arī augļu gatavošanos. Turpretī strauji aug jaunie dzinumi, kas no augsnes paņem lielāko daļu kalcija. Ja augļkopis nospriedis, ka nelielās ražas dēļ nav nepieciešami kalcija sāļu smidzinājumi, zaudējumi glabāšanas laikā var būt ļoti lieli, piemēram, šķirnei ‘Sinap Orlovskij’.

‘Sinap Orlovskij’ šķirnes augļus šogad vairāk nekā jebkad pēc novākšanas un pirms ievietošanas dzesētavā vajadzētu apmēram divas nedēļas paturēt vietā, kur temperatūra ir ap 10 0C, tātad nojumē, šķūnī vai citā siltā vietā. ULO kameras un SmartFresh lietošana ziemas šķirņu augļu glabāšanai šogad nebūtu ieteicama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Glabātavu sagatavošana un dezinfekcijas metodes

Augļu uzglabāšanos būtiski ietekmē ne tikai to augšanas ap­­stākļi, gatavības pakāpe vākšanas brīdī un saudzīga novākšana, bet arī taras un uzglabāšanas telpas tīrība. Neievērojot tīrību, strauji attīstīsies mikroskopiskās sēnes, kas bojās augļus. Piemēram, sēne Penicillium spp., kas tiek dēvēta par netīrumu mikroskopisko sēni, gadā sabojā līdz pat 60% ābolu ražas visā pasaulē. Pie mums gan tā sastopama daudz retāk.

Jau tūlīt pēc augļu izvākšanas jāizmet bojātie, bieži vien pie kastēm pielipušie iepriekšējā gada augļi un to pārpalikumi. Glabātava kārtīgi jāizvēdina, lai samazinātu mitrumu tajā. Ja tara vai augļu glabātava ir stipri netīra, pirms dezinfekcijas tā obligāti jāizmazgā, mazgāšanai izmantojot grīdas birsti ar kātu vai švammi, kas paredzēta virsmu tīrīšanai vai trauku mazgāšanai. Tomēr ātrāk un ērtāk ir izmantot augstspiediena mazgāšanas ierīces vai smidzinātājus.

Agrāk viena no populārākajām dezinfekcijas metodēm bija sēra dedzināšana, kas ir ļoti efektīva, tomēr tai ir būtisks trūkums – dedzināšanas procesā izdalās sēra dioksīds, kas bojā metāla konstrukcijas, izraisot koroziju. Līdz ar to glabātavās ar metāla konstrukcijām šo dezinfekcijas metodi nav ieteicams izmantot. Jāatceras, ka sēra dioksīds ir kaitīgs cilvēka veselībai, tas var izraisīt klepu, acu asarošanu un pat bezsamaņu. Pēc sēra aizdedzināšanas pēc iespējas ātrāk jāpamet glabātava, cieši aiztaisot durvis. Durvis nav ieteicams atvērt vienu divas dienas. Arī kastes un konteinerus, kas ir iztīrīti no iepriekšējā gada ražas pārpalikumiem, var salikt glabātavā un apstrādāt ar sēru. Izdalītā gāze viegli iekļūs taras koksnē, samazinot mikroorganismu daudzumu tajā. Atkarībā no telpas tīrības ieteicamais sēra daudzums ir 20–50 g uz 1 m3. Sēru var iegadāties dārzkopības veikalos; atkarībā no ražotāja cena svārstās no 1,39 līdz 5,70 eiro par 0,5 kg.

Reklāma
Reklāma

Pašlaik pasaulē viena no populārākajām augļu glabātavas dezinficēšanas metodēm ir ozonēšana. Latvijā šo pakalpojumu piedāvā uzņēmums O Trīs. Pakalpojuma cena ir 0,20 eiro/m3 + PVN + ceļa izdevumi. Ozonēšanu iespējams veikt arī patstāvīgi, iznomājot ozona ģeneratoru no iepriekš minētās firmas. Ja glabātava vai tara nav kārtīgi iztīrīta, tad ozonēšana ir jāatkārto. Ozona ģeneratoru var iegādāties uzņēmumā O Trīs; tā cena atkarīga no tā ražības, piemēram, ozona ģenerators ar ozona ražību 3,5 g/h maksā 200 eiro + PVN. Savukārt ozona ģenerators ar ozona ražību 20 g/h maksā 600 eiro + PVN.

Vairākās Eiropas valstīs augļu uzglabāšanas telpu un taras dezinfekcijai izmanto hlorkaļķi, formalīnu, kā arī ūdeņraža peroksīdu. Dezinfekcijai ar hlorkaļķi šķīdumu sagatavo, litrā ūdens šķīdinot 40 g hlorkaļķa. Jāatceras, ka hlorkaļķim piemīt specifiska hlora smaka, augļi to viegli var uzsūkt, līdz ar to dezinfekcija jāveic 50–60 dienas pirms augļu ievietošanas glabātavā. Taru pēc dezinfekcijas ieteicams noskalot ar tīru ūdeni. Hlorkaļķi var iegadāties uzņēmumā Latvijas ķīmija; cena par 1 kg ir 1,35 eiro ar PVN. Ar sagatavoto šķīdumu var nomazgāt sienas, griestus un arī taru, izmantojot krāsotāju rullīti, birstes utt.

Formalīns arī ir labs dezinfekcijas līdzeklis. Dezinfekcijai ieteicama deva 0,25–0,30 ml formalīna uz litru ūdens. Dezinficējot glabātavu ar šo dezinfekcijas līdzekli, pēc telpas apstrādes cieši jāaiztaisa durvis uz divām trim dienām, pēc tam tā kārtīgi jāizvēdina, bet tara pēc dezinfekcijas kārtīgi jānoskalo. Formalīnu var iegadāties uzņēmumā Latvijas ķīmija; cena par litru ir 1,91 eiro + PVN. Diemžēl formalīnu var iegādāties tikai juridiskas personas.

Daži zinātnieki uzskata, ka telpu dezinfekcijai var izmantot ūdeņraža peroksīdu. Pēc literatūrā minētās informācijas, dezinfekcijai plašāk izmantotā darba šķīduma koncentrācija ir 30% un 3%. Atkarībā no telpas un taras tīrības pakāpes darba šķīduma koncentrācija var variēt: piemēram, netīrām glabātavām un/vai tarai litram ūdens jāpievieno 300 ml ūdeņraža peroksīda, bet tīrām telpām vai tarai koncentrāciju var būtiski samazināt, litram ūdens pievienojot tikai 30 ml ūdeņraža peroksīda. Ūdeņraža peroksīdu var iegādāties aptiekās; tā cena 0,50 eiro par 100 ml. Interneta veikalos to var iegādāties daudz lētāk – 21,94 eiro par 4 litriem. Pēc taras dezinfekcijas ar ūdeņraža peroksīdu tā nav obligāti jāskalo.

Dezinfekcijai var izmantot arī pārtikas sodu. Uz litru ūdens ieteicams ņemt 50 g sodas. Dzeramo sodu var nopirkt gandrīz jebkurā pārtikas veikalā; cena par 500 g svārstās no 0,50 līdz 1,10 eiro.

Vairākos rakstos minēts, ka saules stari arī ir labs dezinfekcijas līdzeklis, tie izdala ultravioletos starus, kas ir nāvējoši mikroorganismiem. Saules stari var dezinficēt tikai labi apgaismotas vietas, tie netiek klāt konteinera apakšai, tātad tā dezinficēta netiks. Tarai jābūt tīrai no bojāto augļu pārpalikumiem, tāpēc pirms novietošanas tiešajos saules staros konteinerus un/vai kastes kārtīgi jāizmazgā.

Kurš dezinfekcijas veids efektīvāks?

Dārzkopības institūtā pārbaudīti vairāki dezinfekcijas veidi. Pirms dažiem gadiem augļu uzglabāšanas telpas un arī tara tika ozonētas. Konstatēts, ka ozons labi nomāc nelabvēlīgo mikrofloru kamerās, tomēr tā lietošana ir dārga. Jāpiebilst, ka kastēm un konteineriem jābūt iztīrītiem no bojāto augļu pārpalikumiem, uzglabāšanas telpas sienas, ja tās ir netīras, jānomazgā un tikai tad jāozonē.

Vairākus gadus pēc kārtas institūts augļu uzglabāšanas telpas un taras dezinfekcijai izmantoja Aseptol XL dezinfekcijas līdzekli. Dezinfekcijai tika gatavots 5% darba šķīdums, 10 l ūdens pievienojot 500 ml aseptola. Kastes un konteineri tika mazgāti ar augstspiediena mazgāšanas ierīci un švammi, lai izvairītos no iepriekšējās sezonas augļu pārpalikumiem, pielipušiem puvušiem augļiem. Pēc taras dezinficēšanas kastes un konteineri tika noskaloti, jo, pēc Aseptol XL ražotāja ieteikumiem, jāskalo visi dezinficējamie priekšmeti, kas nonāk saskarsmē ar pārtiku. Glabātavas sienas un grīda tika mazgāta ar grīdas birsti ar kātu. Interneta veikalā Aseptol XL cena par 5 litriem ir 14,58 eiro. Dārzkopības institūta augļu uzglabāšanas taras dezinfekciju joprojām veicam ar Aseptol XL.

Pēdējos gados institūtā augļu glabātavu dezinfekciju veic uzņēmums “DHS”. Šā uzņēmuma pakalpojuma maksa par m3 ir 0,043 eiro + PVN + ceļa izdevumi. Uzņēmums augļu glabātavas dezinfekciju veic ar Hygisoft dezinfekcijas līdzekļa 0,5% darba šķīdumu (uz 10 l ūdens 50 ml Hygisoft). Šo dezinfekcijas līdzekli var iegādāties privātpersonas un patstāvīgi veikt glabātavas un/vai taras dezinfekciju. Uzņēmums piedāvā Hygisoft par 10 eiro litrā + PVN.

Jāatceras, ka neviens dezinfekcijas veids nebūs efektīvs, ja netiks ievērotas ražotāja instrukcijas dezinfekcijas līdzekļa lietošanai, neievērojot darba šķīduma vai izdalītās vielas (ozons, sēra dioksīds) koncentrāciju. Tad daļa mikroorganismu neies bojā un labvēlīgos apstākļos strauji attīstīsies un bojās augļus. Viennozīmīgi nevar teikt, ka kāds dezinfekcijas līdzeklis ir labāks vai sliktāks, katram augļu audzētājam pašam jāizvēlas, ar ko un kā dezinficēt telpu un taru, lai sasniegtu maksimāli labāko rezultātu augļu uzglabāšanas laikā.

Žurnāla “Agrotops” 2017.gada septembra – jubilejas numura – vāks
Žurnāla “Agrotops” 2017.gada septembra – jubilejas numura – vāks

Vairāk žurnāla AgroTops šā gada septembra numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.