Ģirts Kurmis: Latvijā patēriņa kredīta procentu likme samazinās, Igaunijā – kāpj 0
Iepriekšējās valdības pieņemtie likuma grozījumi ir mazinājusi patēriņa kredīta procentu likmi. Tie paredz maksimālās procentu likmes un patēriņa kreditēšanas pakalpojumu reklāmas ierobežojumus.
Igaunijā līdzīgi ierobežojumi, kas attiecas uz patēriņa kredīta reklāmu, noteikti jau agrāk, kas sākotnēji veidoja procentu likmes samazinājumu, bet tagad vidējā patēriņa aizdevuma likme tur atkal ir kāpusi.
Jaunā valdība gan divas dienas pirms vēlēšanām pieņemtos grozījumus jau sauca par neprecīziem un neatbilstošiem sākotnējam mērķim. Reklāmas ierobežojumi stātos spēkā 1. jūlijā, un tie attiektos arī uz, piemēram, banku piedāvāto līzingu vai preču iegādi uz nomaksu.
Pēc reklāmu nozares aizstāvošo institūciju protestiem 13. Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti arī vienojušies, ka iepriekšējās Saeimas pieņemtie ierobežojumi ar steigu jāpārskata.
20. februārī Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sanāca kopā un deputāti atkal apsprieda šo jautājumu.
Tā rezultātā cietīs vietējā mediju satura ražošana, un, visticamāk, lielākā daļa no šīs summas pārcelsies no Latvijas uz lielajām reklāmdevēju kabatām, piemēram, “Facebook” un “Google”.
Ir arī pozitīvā puse paredzētajiem likuma grozījumiem – tie veicinājuši patēriņa kredīta vidējās gada procentu likmes samazināšanos.
Ja 2018. gada sākumā gada procentu likme Latvijā bija 20,87%, tad gada beigās tā bija jau 18,26%.
Iespējams, ka patēriņa kredītu reklāmas ierobežojumi nav padarījuši aizdevumus izdevīgākus, bet ierobežojumi ir radījuši augstākas procentu likmes.
“Bigbank” mātes banka atrodas Igaunijā, un bankas tirgus analīzes liecina, ka Igaunijā šobrīd ir visdārgākais patēriņa kredīts Eiropā. Tikmēr Latvijā notiek likmes svārstības, kas skaidrojamas ar likumdošanas izmaiņām.
Tomēr gan Somijā, gan Zviedrijā patēriņa kredītu gada procentu likme ir uz pusi labvēlīgāka nekā Baltijā – ievērojami zemāka par 10%.
Arī valstīs ar zemāku dzīves līmeni, piemēram, Bulgārijā vai Rumānija, patēriņa kredīta vidējā likme valstī ir mazāks par 11%.