Ģipškartona šķērssiena – vieglāka, nekā izskatās. Montāžas apraksts soli pa solim 0
Ģipškartons – moderns, viegls un ļoti pateicīgs celtniecības materiāls, ko iecienījuši profesionāli celtnieki un arī iesācēji. Tieši nelielā svara dēļ tas ļauj arī daudzstāvu ēkas dzīvoklī izveidot nišas, starpsienas, citas konstrukcijas, neradot būtisku papildu slodzi nesošajām konstrukcijām. Turklāt montāža ir pa spēkam jebkuram, kurš prot turēt rokā skrūvgriezi.
Kas nepieciešams
Ģipškartona šķērssienas ierīkošanai nepieciešamas piemērotas markas ģipškartona loksnes, kuru biezums ir 12,5 milimetri. Populārākais izmērs – 1,2×2,5 m. Materiāla izmaksas – aptuveni 1,40 eiro par kvadrātmetru. Bez parastā ģipškartona sausām iekštelpām ražotāji piedāvā arī mitrumizturīgu materiālu, kas būs piemērots sanitārajām telpām un citur, kur ir paaugstināts mitruma līmenis, un ugunsdrošās loksnes dūmeņu, kamīnu un citu virsmu apdarei. Ražotāji piedāvā arī citām, ļoti specifiskām vajadzībām piemērotas loksnes, kuras, piemēram, kavē rentgena staru izplatību.
Būs vajadzīgi arī metāla profili un/vai koka brusiņas karkasam. Tieši karkasa materiālu platums nodrošinās sienas biezumu.
Vēl vajadzēs montāžas skrūves koka un metāla konstrukcijām, stiklšķiedras sietiņš šuvju armēšanai, dziļumgrunts, ģipša bāzes špakteļmasa – rupjāka šuvju aizpildīšanai, smalkāka nobeiguma izlīdzināšanai.
Aprēķināts, ka viena kvadrātmetra ģipškartona sienas izveidošanai nepieciešams kvadrātmetrs ģipškartona, 2 metri CD profila, 2 metri UD profila, 1,32 profilu montāžas skavas, 2,2 dībeļi (6×40 mm), 2,7 profilu montāžas skrūves (3,5×9,5), 12 ģipškartona montāžas skrūves (3,5×25) metāla profiliem, 1,1 metrs stiklšķiedras sietiņa lentes, 300 g rupjās špakteles, 100 ml dziļumgrunts, 1,2 kg smalkās nobeiguma špakteles. Ņemot vērā šīs attiecības un zinot plānoto šķērssienas vai jebkuras citas ģipškartona konstrukcijas laukumu, viegli aprēķināt nepieciešamo materiālu daudzumu. Protams, materiālus vislabāk iegādāties ar 10 procentu rezervi.
Skrūvgriezis, nazis un mērlente
Elektrisks skrūvgriezis ar attiecīgiem uzgaļiem, kas piemēroti ģipškartona montāžas skrūvju skrūvēšanai (PH2), garš metāla lineāls gan mērīšanai, gan lokšņu griešanai, celtniecības uzstūris, līmeņrādis, svērtenis, zīmulis, metāla šķēres, elektriskais figūrzāģis, špakteļlāpstiņas, grunts, nazis ģipškartona lokšņu griešanai, elektriskais urbis, adatu veltnītis, ja plānots veidot izliektas formas, mērlente, neliels āmurs.
Darba secība
“Vadoties pēc iepriekš izveidotās skices, jāsāk ar šķērssienas iezīmēšanu telpā. Visvienkāršāk sākt ar atzīmju veidošanu uz grīdas, lietojot celtniecības uzstūri un garu lineālu,” skaidro būvfirmas KMT projekts valdes loceklis Māris Stiprais.
“Pie šīm līnijām tiks stiprināti sienas karkasa metāla profili. Ja šķērssienā paredzētas durvis, arī to atrašanās vieta jāiezīmē. Metāla profilu durvju ailas apakšā neierīko. Ar svērteni uz grīdas uzzīmēto līniju projicē uz griestiem. Svērteni novieto tā, lai auklas gals, kurā tas iesiets, būtu piespiests pie griestiem, bet apakšējais gals atrastos pret līniju uz grīdas. Uz griestiem attiecīgajā vietā izdara atzīmi. Tā projicē visus nepieciešamos punktus. Savukārt, ievērojot taisnus leņķus, uz grīdas un griestiem novilktās līnijas turpina arī uz sienām. Ja viss izdarīts pareizi, uz sienas novilktās līnijas būs vertikālas. Par to var pārliecināties ar līmeņrādi.
Nākamais darbs – sienas karkasa profilu montāža. Atbilstīgi atzīmēm pie grīdas un griestiem tos stiprina ar dībeļiem un skrūvēm. Šeit tiek stiprināti attiecīgā platuma UD profili. Tālāk tiek piestiprināts profils pie sienas ‘Tā novietojums jākontrolē ar līmeņrādi. Ja siena ir mazliet līka, profilā ar metāla šķērēm veido iegriezumus, lai to varētu pielāgot sienas formai. Šā profila stiprināšanai izmanto dībeļus un skrūves, ja siena ir betonēta vai mūrēta no ķieģeļiem. Ja tā ir no mīkstākiem materiāliem, var iztikt bez dībeļiem. Skrūves citu no citas skrūvē 25–30 centimetru attālumā. Savukārt profilus citu ar citu sastiprina ar attiecīgām montāžas skrūvēm vai kniedēm.
Ja šķērssienā ir durvis, turpina ar to ailas izveidošanu no attiecīgā platuma profiliem. Profilus ierīko no grīdas līdz pat griestiem, bet pēc tam ierīko horizontālo profilu, kas iezīmēs durvju ailas augstumu. Šos profilus no iekšpuses var pastiprināt ar attiecīga platuma koka brusiņām.
Turpmākais solis – vertikālo profilu uzstādīšana, pie kuriem tiks stiprinātas ģipškartona loksnes. Vertikālo profilu (CD profili) galus stiprina UD profilu iekšpusē. Ja griesti ir augsti, konstrukcijas stiprībai vērts papildus ierīkot horizontālos profilus.
Pēc karkasa montāžas tajā iestiprina elektroinstalācijas vadus, ja tādi paredzēti. Elektroinstalācijas montāžu var veikt arī pēc tam, kad sienas vienā pusē ģipškartona loksnes jau samontētas. Vadus ievieto gofrētās izolācijas čaulās.”
Ģipškartona montāža
“Ģipškartona loksnes stiprina ar šim mērķim paredzētajām montāžas skrūvēm (melnajām). Skrūvju galvas ģipškartonā jāiedziļina 0,1–1 mm, taču tā, lai nesaplēstu kartonu. Visvienkāršāk to panākt, noregulējot elektriskā skrūvgrieža sajūgu tā, lai skrūves tiktu pievilktas ar vienādu spēku, un, tiklīdz sasniegts noteiktais dziļums, ierīce apstājas,” turpina Stiprā kungs.
“Ja nepieciešams, ģipškartonu var viegli nogriezt ar nazi. Vispirms rūpīgi jāizmēra nepieciešamais loksnes izmērs. Tad uz loksnes izdara atzīmes ar zīmuli un lineālu. Pēc tam pa līnijām loksnes priekšpusē izdara iegriezumu ar attiecīgu nazi. Nazi velk gar metāla lineālu! Pēc tam loksni liec, un iegriezuma vietā tā pārlūst. Atliek tikai pārgriezt loksnes aizmugurējo daļu.
Kad ģipškartons šķērssienas vienā pusē piestiprināts un ierīkota elektroinstalācija, sienu piepilda ar minerālvati. Tikai pēc tam pieskrūvē ģipškartonu sienas otrā pusē. Ja elektroinstalācija paredzēta arī sienas otrā pusē, tai paredzētās atveres jāierīko iepriekš –pirms lokšņu pieskrūvēšanas.
Tālāk, ja paredzētas durvis, ierīko durvju kārbu. Ievērojot līmeni, durvju kārbu piestiprina ar izturīgākām kokskrūvēm – trim četrām katrā kārbas detaļā. Skrūvju galvas iegremdē kokā, lai tās varētu paslēpt.
Savienojuma šuvju špaktelēšana
Kad ģipškartona siena pilnībā samontēta, jāķeras pie šuvju špaktelēšanas. Uz visām šuvēm uzlīmē armējošu stiklšķiedras lenti. Šuves aizdara ar rupjāko špakteļmasu, pēc iespējas gludāk to izlīdzinot un neatstājot lieku materiālu. Vietas, kur ir griezuma līnija, pirms armēšanas apstrādā ar grunti un ļauj tai nožūt. Tāpat jāaizšpaktelē padziļinājumi virs skrūvju galviņām. Špakteļmasai ļauj pilnībā izžūt, pēc tam apstrādā ar dziļumgrunti. Kad grunts nožuvusi, uzklāj smalko špakteļmasu un rūpīgi slīpē. Ja nepieciešams, uzklāj vēl vienu kārtu plānās špakteles un noslīpē. Pirms krāsošanas vai tapešu līmēšanas sienu visā tās platībā gruntē, darbus turpina, kad grunts pilnībā izžuvusi.