Foto: pexels.com

Ģimnāzistes no Rīgas atklāj, cik daudz plastmasas izdzeram kopā ar rīta tēju 9

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Kad roka stiepjas pēc tējas maisiņa, apdomājiet labi, jo reizē ar dzērienu var gadīties uzņemt mikroplastmasu. Kanādas zinātnieki pērn jau pārsteidza pasauli ar pētījumu par plastmasu tējas maisiņos, pie mums šovasar ar maisiņiem eksperimentēja divas Rīgas 3. ģimnāzijas skolnieces.

Lielākā daļa tējas maisiņu satur līdz 25% plastmasu. Kanādas Makgila universitātes zinātnieki pētījumā konstatēja, ka no viena tējas maisiņa, kas apliets ar karstu ūdeni, izdalās ap 11,6 miljardiem plastmasas mīksto daļiņu jeb mikroplastmasas un 3,1 miljards nanoplastmasas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs domājam, ka tas ir daudz, salīdzinot ar citiem pārtikas produktiem, kas satur mikroplastmasu,” atzina zinātniece Natālija Tufenkji. Tējas maisiņa mikroplastmasas miljardi tūkstošiem reižu pārsniedzot tās koncentrāciju vārāmajā sālī, kam tiek atzīts samērā augsts plastmasas mīksto daļiņu piejaukums.

Kad eksperimentā pētnieki ar mikro un nano plastmasu dažādās devās apstrādāja ūdens organismus – ūdens blusas –, tām parādījās anatomiskas un uzvedības patoloģijas. Lai noskaidrotu, kā daļiņas var ietekmēt cilvēku, nepieciešams vairāk izpētes, norādīja zinātnieki.

Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 11. klases skolnieces Eva Guļevska un Alise Zoltnere-Šakina Latvijas Hidroekoloģijas institūta pētnieces Intas Dimantes-Deimantovičas vadībā zinātniski pētnieciskajā darbā ERAF projektā šovasar piecas nedēļas sekoja, kā tējas maisiņi sadalās augsnē, un konstatēja, ka lielākā daļa sadalījusies pilnībā, 24% vēl turpināja sadalīties, bet 15%, to skaitā arī viens bioloģiskais iepakojums, bija neskarti, kas liecina par materiāla sintētisko sastāvu.

Plastmasa maisiņos tiek pievienota labākas formas uzturēšanai, taču izvēlētais materiāls ir polimērais polipropilēns, kas nelabvēlīgi ietekmē organisma endokrīno sistēmu. Aicinājumam saiņot tēju tikai papīra fasējumā daudzi ražotāji iebilst, jo būšot pārāk dārgi.

Pasaules veselības organizācija ar atzinumu, ka mikroplastmasas kaitīgums nav pierādīts, atbalsta šāda iesaiņojuma izmantošanu. Tirdzniecībā atrodami arī maisiņi bez mikroplastmasas, taču nav tik vienkārši tos sazīmēt.

Vai nebūtu prātīgi tējas maisiņus ievietot preču sarakstā līdzās salmiņiem, traukiem, vates kociņiem un citiem vienreizlietojamiem plastmasas štruntiem, kuri no nākamā gada tirdzniecībā nav atļauti?

Reklāma
Reklāma

Avots: Amerikas Ķīmijas biedrības žurnāls “Environmental Science & Technology”, Latvijas Hidroekoloģijas institūta informācija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.