Ģimenes pieaugums, jauns bizness un aizliegtās kāzas! Kā pandēmijā mainījušās iemīļotu “Mājas Viesa” rakstu varoņu dzīves? 0
Signe Mengote, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Jauns gads, jauns sākums? Kaut kādā ziņā noteikti. Taču nereti pārmaiņas notiek nemanot – pat tad, ja šķiet, ka stāvam uz vietas. “Mājas Viesis” aicināja piecus jau iepriekš iepazītus rakstu varoņus līdzdalīt pārdomas par aizgājušo gadu. Kas ir mainījies? Kā viņu dzīves ir ietekmējis šis sarežģītais un joprojām neparastais laiks?
Pandēmija vairāk vai mazāk ietekmē mūs visus. Kāds zaudē, kāds iegūst. Psiholoģe Baiba Kalnciema uzsver, ka pagājušais gads bijis ļoti sarežģīts: pēkšņas izmaiņas ikdienas darbos un pienākumos daudzās ģimenēs radīja domstarpības: “Ne visi mācēja pielāgoties jaunajai situācijai, sākās rīvēšanās, dažādi konflikti, izceļot otra trūkumus. Taču jāatzīst, ka šis ir bijis arī laiks, kas ļāvis ieskatīties sevī, vairāk būt kopā ar mīļajiem. Protams, ir arī ieguvumi – krīzē cilvēks attīstās, kļūst stiprāks.”
Tam piekrīt arī mūsu raksta varoņi – bez pārdzīvojumiem, protams, neiztikt, un neziņa, kas valda jau gandrīz divus gadus, mēdz izsist no līdzsvara. Un tomēr pandēmijas izraisītās grūtības palīdz augt un attīstīties, piepildīt sapņus, īstenot biznesa idejas un satuvināties ar saviem mīļajiem.
Ģimenes pieaugums
Daces Grundmanes aizraušanās ir zumba – savu ceļu viņa sāka kā fitnesa trenere, un tas savukārt noveda pie jaunā hobija. Dace vairākkārt žurnāla rakstos ir līdzdalījusi savu pieredzi un ieteikumus par veselīgu dzīvesveidu, kustību un sporta nepieciešamību cilvēka ikdienā.
Un tagad viņa un vīrs Valts kļuvuši par vecākiem dēliņam Teodoram. Bērniņš nāca pasaulē laikā, kad kovids sāka izplesties, – tas sagādājis ne mazums grūtību un pārdzīvojumu: “Mums regulāri bija jāveic kovida testi. Kopā sanāca veseli deviņi – viens no tiem arī dzemdību dienā.” Atbalsts, kuru ierastā situācijā saņemtu sieviete gaidībās, šoreiz izpalika: “Vīrs nedrīkstēja būt klāt pārbaudēs, viņš nepiedalījās arī sonogrāfijās. Tādā ziņā tas bija liels izaicinājums un pārbaudījums.”
Jau apprecoties 2018. gada vasarā, Dace un Valts bija vienisprātis – viņi vēlas ģimenes pieaugumu. Bērniņš bijis ļoti gaidīts: “Jau tad zinājām, ka vēlamies mēģināt. Sākām tam nobriest pēc kāzām. Gribējām vēl paspēt apceļot tālākas zemes, uzkāpt kalnos, izdarīt lietas, kuras uz laiku būtu jāatliek, kad piedzims bērniņš. Paspējām.”
Teodors ir pandēmijas laika bērniņš, un Dace atklāj, ka ir pazīstama ar dažādiem jokiem šajā sakarā: “Jā, ir cilvēki, kuri joko, ka mums ir kovidlaika bērns – piespiedu bezdarbības dēļ, jo tik daudz laika tika pavadīts mājās. Neņemam šos jokus galvā, bet zinu cilvēkus, kurus šādi it kā nevainīgi joki var ļoti sāpināt, jo ne visiem tas ir vienkāršs, skaists stāsts ar laimīgām beigām.”
Dace atzīst, ka kovidlaiks viņu ģimenē gan nav ieviesis lielas korekcijas – jau pirms pandēmijas abi bieži devās dabā, pastaigājās, tāpat bija arī ceļojumi un laiks, kas pavadīts kopā ar ģimeni: “Nekas daudz nav mainījies. Joprojām ceļojam, dodamies dabā – protams, ievērojot visus noteikumus. Darba ziņā mans vīrs var doties mājās nedaudz agrāk, lai veltītu laiku bērniņam. Es savukārt nevaru nosēdēt mierā, tāpēc jau trīs mēnešus pēc dzemdībām atsāku vadīt zumbas treniņus. Uzskatu, ka reizi pa reizei ir jāvelta laiks arī tikai un vienīgi sev – kaut pāris stundu nedēļā.”
Laimīgi kopā
Sabīne un Kaspars Šmiti pagājušajā vasarā dalījās ar savu kāzu stāstu – viņi bija vieni no tiem, kuri, neskatoties uz ierobežojumiem un grūtībām, teica viens otram “Jā!”. Kopš pāra kāzu dienas ir pagājis pusgads, un viņi pārliecinoši saka – šis laiks ir bijis patiesi lielisks! “Mūsu attiecības tagad noteikti ir vēl tuvākas, saliedētākas. Esam īsta ģimene.”
Laikā, kad veidojām rakstu par kāzām kovida periodā, Sabīnes un Kaspara darbi operā bija “uzlikti uz pauzes” ierobežojumu dēļ, taču tagad profesionālā dzīve ir atsākusies: “Par to mēs ļoti priecājamies, jo atkal varam darboties un dalīties ar jauniem iespaidiem. Un ir ļoti svarīgi atrast kādu brīvu brīdi, lai pabūtu kopā. Gada nogalē bieži muzicējām kopā, un šādi mirkļi bija lieliski.”
Sabīne ar vīru pieņem un izprot situāciju Latvijā un pasaulē kopumā: “Mēs saprotam, ka vīruss ar mums vēl kādu laiku būs. Lieki neiespringstam, cenšamies dzīvot normāli, protams, ievērojot visus noteikumus. Mūsuprāt, svarīgākais ir saglabāt veselo saprātu un meklēt labo sevī un savos tuviniekos. Bet, protams, ka brīžiem tā neziņa ir biedējoša.”
Iespējams, ka neskaidrība par to, ko nesīs nākotne, valdīs vēl ilgi, tāpēc Šmitu pāris iesaka novērtēt to, kas mums ir dots šajā brīdī: “Būt kopā, tā ir laime, taču tas ir arī liels darbs. Lai attiecības izdotos, pie tām ir jāstrādā – un nav svarīgi, vai ir pandēmija vai parasta ikdiena.” Sabīne un Kaspars noteikti ir piemērs tam, kā kāzas organizēt neprognozējamos apstākļos – galu galā viņi savu īpašo dienu sāka plānot divus gadus pirms tās, un toreiz nevienam nebija nekādu aizdomu par vīrusu un korekcijām, kuras tas ieviesīs.
Neskatoties uz to, ka pasaule bija mainījusies, abi nolēma kāzu datumu nepārcelt un ļauties visam, kas notiks. Pāris uzskata, ka galvenais ir saglabāt mieru, jo jebkuru situāciju ir iespējams atrisināt. Viņu kāzās visiem bija jāuzrāda sertifikāts vai negatīvs kovida tests. Tā, lai visi varētu atpūsties un justies droši.
Sabīne un Kaspars iedrošina tos pārus, kuri savu īpašo dienu plāno šovasar (vai šogad): “Novēlam saglabāt vieglumu, kā arī atcerēties, ka viss notiks šā vai tā. Jādomā par to dienu, jāredz tas, cik ļoti laimīgi esat, ka jums blakus ir jūsu mīļie cilvēki. Sapņot, iztēloties un ticēt – viss notiks!”
Bizness plaukst un zeļ
Atvērt savu uzņēmumu pandēmijas karstumā? Kāpēc gan ne? Pagājušā gada pavasarī rakstījām par Darju un Artūru Denisoviem, kuri 2020. gada sākumā deva startu savam biznesam – uzņēmumam “AA Woodcraft”, kas specializējas bērnu gultiņu ražošanā. Neilgi pēc priecīgā notikuma stāstā ienāca kovids. Toreiz abi uzņēmēji bija nobažījušies par to, kā vīruss ietekmēs pasūtījumu apjomu. Par spīti bažām tas nesaruka, bet turpināja augt. Ja kovidlaiks kaut kā negatīvi ietekmēja pāra biznesu, tad tās bija neregulārās materiālu piegādes – klienti nereti nevēlējās tik ilgi gaidīt un no pasūtījuma atteicās.
Kā jaunajiem uzņēmējiem veicas šobrīd? Darja atzīst, ka aizvadītais gads bijis viens liels izaicinājums. Neskatoties uz to, uzņēmums turpina augt un darboties: “Pirmkārt, mēs beidzot atradām darbinieku, kurš palīdz ražošanā, kā arī uzstāda mēbeles klientiem. Otrkārt, izstrādājām pavisam jaunu gultiņas modeli un sākām to ražot. Šī gultiņa lieliski iederas klasiska stila interjerā, tāpēc modeli nosaucām par VINTAGE. Treškārt, izveidojām arī jaunu un modernu mājaslapu, kas atspoguļo mūsu vīziju un misiju.”
Darja skaidro, ka nākas saskarties arī ar dažādiem sarežģījumiem: “Nemitīgs cenu kāpums kokmateriāliem, kā arī īres un elektroenerģijas maksai. Šo iemeslu dēļ bijām spiesti celt cenas arī mūsu produkcijai.” Savas korekcijas ievieš arī kovida ietekmētie noteikumi: “Jāievēro jaunie spēles noteikumi, piemēram, vienu dienu tika plānota gultiņas piegāde uz Tallinu, taču vajadzēja paspēt visu izdarīt līdz komandantstundas sākumam. Tas nebija viegli, bet, par laimi, viss noritēja veiksmīgi.” Denisovi nākotnē raugās ar cerīgu skatu: “Mums patīk mūsu darbs, tas, ka esam ģimenes uzņēmums un katram tajā ir savi pienākumi. Februārī uzņēmumam apritēs divi gadi, un viens no mūsu mērķiem nākotnē ir piedalīties mēbeļu izstādē. Varam droši apgalvot, ka kopīgs bizness mūsu ģimeni ir darījis stiprāku.”
Arī Gunta Pikša sveču liešanas uzņēmumu “Pikka Candles” atvēra tieši pandēmijas laikā – 2020. gada nogalē. Guntas uzņēmums ir audzis, tāpat arī cilvēku interese par produkciju: “Arvien labāk iepazīstam savu klientu loku un to, kādus aromātus cilvēki visbiežāk izvēlas. Šajā laikā ir gūtas vairākas atziņas par to, kā veiksmīgāk organizēt darbu gada griezumā, jo lielākais noiets noteikti jūtams gada vēsajā periodā.” Pagājušajā gadā “Pikka Candles” sāka sadarbību ar tirdzniecības centru “Stockmann”.
Gunta stāsta, ka ļoti priecājas arī par iespēju darboties dažādos tirdziņos, veikaliņos – klātienes tirdzniecība ļauj aprunāties ar klientiem, noskaidrot viņu viedokli un vēlmes. Lai gan viņa uzskata, ka lielākie izaicinājumi un mācības jauno uzņēmumu vēl tikai gaida, jau tagad esot liels gandarījums par paveikto: “Savā virtuvē no nulles radīju produktu, par kuru ik dienas priecājos un saņemu lieliskas atsauksmes. Darbs ar produktu izstrādi un pārdošanu stiprina spēju darboties neatkarīgi un patstāvīgi. Katra atsauksme, katrs darījums nes milzīgu prieku. Mana ikdiena ir mainījusies, jo jāatrod balanss starp dažādiem pienākumiem un ģimeni.”
Trešais bērns
Ar Zavadsku ģimeni mūs kopā saveda projekts “Trešais bērns” – toreiz rakstījām par ģimenēm, kurās aug trīs vai vairāk bērniņu. Monta un Mārtiņš toreiz tikai gaidīja savu trešo atvasi, un nu mazajai peciņai Elzai jau ir viens gadiņš. Šobrīd jau pie trīs bērnu vecāku statusa abi ir pieraduši, taču tas prasīja zināmu laiku un pielāgošanos situācijai: “Mainījām dzīvesvietu un arī auto, lai visiem būtu ērtāk. Tā ka pielāgošanās beigās izvērtās plašāka, nekā plānojām. Abi brāļi ļoti gaidīja māsu, un lielākais pat raudāja, kad viņu beidzot satika. Šobrīd vidējais brālis ir lielākais palīgs ikdienā, jo, kamēr lielais dodas uz pirmsskolu, vidējais dēls un mazā māsa pavada laiku mājās kopā ar mani.”
Monta uzskata, ka kopumā trīs bērniņi nerada vairāk grūtību kā divi – brīžiem pat esot vieglāk: “Neesam manījuši papildu sarežģījumus. Droši vien, ka būtu grūti tikt galā gan ar darbu, gan ar bērniem, kuri ir apslimuši, taču, kopš esmu mājās, viņi vairs neslimo. Laimīga mamma = laimīgi bērni.”
Gluži tāpat kā Grundmaņu ģimenei, arī Montai un Mārtiņam gaidību periodā nācās veikt testus – tas radīja papildu stresu: “Es baidījos dzemdēt viena. Vīrs regulāri taisīja testus par savu naudu, un beigu beigās viņam sanāca būt man blakus. Kopumā tas bija liels juceklis, un es neapskaužu nevienu sievieti, kurai jādzemdē šajā laikā. Interesanti ir tas, ka vairākas māmiņas, kuras dzemdēja tajā pašā laikā, kad es, vairāk satraucās par testiem, nevis dzemdībām.”
Pandēmija ģimenei nesusi pozitīvas pārmaiņas – pateicoties tam, ka Mārtiņš var strādāt attālināti, Zavadski piepildīja sapni par dzīvesvietas maiņu: “Principā pandēmija mums nesusi tikai pozitīvas pārmaiņas. Šobrīd mūsu jaunā dzīvesvieta atrodas Cēsīs – tikai 50 minūšu brauciena attālumā no Rīgas. Bija vairāki varianti, bet beigu beigās mūs uzrunāja jaunais dzīvokļu projekts Cēsīs. Tikai nesen ievācāmies. Esam ļoti apmierināti un uzskatām, ka šis bija labākais lēmums – šeit redzam savu turpmāko dzīvi.
Tā kā ar vīru neesam ballētāji, mums nepietrūkst arī sabiedriskās dzīves. Ļoti daudz laika pavadām kopā ar ģimeni, dodoties pie dabas, kā arī uz muzejiem, pilīm.” Neskatoties uz to, ka lielāko daļu pāra ikdienas aizņem rūpes par trīs maziem ķipariem, abi ir pārliecināti, ka arī laiks divatā ir vitāli svarīgs: “Kad Elza nedaudz paaugās, atkal varējām skatīties seriālus un filmas divatā. Parasti vismaz divas stundas vakarā, kad bērni jau guļ, veltām tikai un vienīgi viens otram. Tas ir ļoti svarīgi, lai nepazaudētu saikni.”