Ģimenes budžeta plānošana 0

Lai naudas pietiktu ne tikai pāris nedēļām pēc algas dienas un pat atliktu uzkrājumiem, jāsāk ar ģimenes budžeta plānošanu, apkopojot un saprotot, kādi ir ģimenes kopējie izdevumi un ienākumi mēnesī. Visu izvērtējot, jācenšas atrast veidus, kā samazināt izdevumus.

Reklāma
Reklāma

 

Kladēs un internetā

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

– Veicot personīgā budžeta plānošanu, jāseko līdzi tam, lai, pirmkārt, no ikmēneša ienākumiem nauda vienmēr tiktu atlikta svarīgākajiem mēneša izdevumiem – obligātajiem maksājumiem (īre, elektrība, gāze, apkure, tālrunis, bērnudārzs, kredītmaksājumi u.c.), otrkārt, lai ikmēneša kredītmaksājumi nepārsniegtu 30 – 40% no ikmēneša ienākumiem, treškārt, lai tiktu paredzēta pietiekama naudas summa ģimenes ikdienas tēriņiem – pārtikai, transportam utt., un, ceturtkārt, lai tiktu veidoti uzkrājumi “nebaltām dienām”, jo var rasties neparedzētas situācijas, kad tie var būt ļoti noderīgi, – skaidro Naudas plānošanas centra vadītāja Signe Bierande.

Metodes un rīki, kā plānot ģimenes budžetu, ir dažādi. Vieniem šķiet vieglāk pierakstīt kladē vai krāt čekus un pēc tam tos analizēt. Citiem jau par ieradumu ir kļuvis veikt un pārraudzīt savus pirkumus dažādu banku interneta piedāvājumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Naudas plānošanas centrs piedāvā to darīt arī ar programmas “Naudas kontrolieris” palīdzību, ko var ielādēt mobilajā tālrunī un šādā veidā sekot līdzi saviem ikdienas tēriņiem un plānotajiem pirkumiem. Soļi, kā to izdarīt, aplūkojami mājaslapā www.vissparnaudu.lv

 

Tikai disciplīna!

Speciāliste norāda, ka budžeta plānošana nav sarežģīta, taču prasa disciplīnu, koncentrēšanos un mazliet piepūles.

– Nav jābūt finanšu vai matemātikas ģēnijam, lai to izdarītu! Daži ieteikumi: jābūt godīgam un jācenšas uzskaitīt pilnīgi visus izdevumus, lai varētu kontrolēt, kur paliek nauda. Personīgo budžetu ieteicams plānot gan īsākā termiņā, gan ilgākā periodā.

 

Tāpat kā trenējoties organisms pierod pie noteiktas fiziskās slodzes, tā arī, regulāri plānojot budžetu, šī nodarbe var kļūt par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, kas vairs nešķiet apgrūtinoša. Budžeta plānošanai ir jākļūst par ieradumu.

 

Vai pierakstus uztic vienam ģimenes loceklim vai visi kladē veic attiecīgos ierakstus, nosaka ģimenē valdošās tradīcijas. Galvenais kopīgā budžeta plānošanā ir godīgums, uzticēšanās un regularitāte.

Ja ienākumi un izdevumi nav līdzsvarā, rūpīgi jāanalizē, no kuriem tēriņiem varētu atteikties, kurus pakalpojumus un preces varētu iegādāties par zemāku cenu, kā arī jāpārdomā iepirkšanās paradumi. Veicot budžeta plānošanu arī turpmākajos mēnešos, jāsalīdzina, vai ir izdevies samazināt ģimenes izdevumus un cik lielā mērā.

 

– Pētījumos esam secinājuši, ka lielāko izdevumu daļu veido pārtikas iegāde. Mūsu mājaslapā ir noderīga informācija, kā sekot līdzi pirkumiem un kā pagatavot lētu, bet sabalansētu un veselīgu maltīti.

Reklāma
Reklāma

 

Lai iemācītos savu naudu tērēt gudri, svarīgi ir veidot iepirkšanās tradīcijas un censties ietaupīt.

– Vispirms zināmu daļu ienākumu var “samaksāt sev”, tas ir, atlikt naudu krājkasītē vai veidot uzkrājumu bankā. Tad mazināsies iespējas to iztērēt impulsīvos pirkumos. Varbūt kāds maksā par telefonu vai kabeļtelevīzijas pakalpojumiem, kurus ikdienā neizmanto. Atsakoties no šiem vai citiem tēriņiem, var ietaupīt. Var samazināt izdevumus ēšanai ārpus mājas un biežāk gatavot mājās. Var izmantot bibliotēku pakalpojumus un tā ekonomēt uz grāmatu, žurnālu un interneta rēķina.

Budžeta plānošana palīdz ietaupīt naudu un liek tai strādāt, lai piepildītu dažādus izvirzītos mērķus.

 

Kā veidot uzkrājumus?

Lai veidotu uzkrājumu, jābūt vēlmei uzkrāt, noteiktam mērķim un brīviem naudas līdzekļiem, ko ik mēnesi atvēlēt šim nolūkam. Ja brīvu naudas līdzekļu ir maz vai tādu vispār nav, jāapsver, kur ikdienā tomēr var ietaupīt.

– Ja līdz šim ģimenē ienākumu uzkrāšana nav bijis viens no naudas izlietošanas paradumiem, var sākt ar vienkāršāko – atvērt bankā kontu. Parasti bankas piedāvā divu pamatveida noguldījumu iespējas – termiņnoguldījumu un krājkontu. Protams, ir jāinteresējas par katra darījuma papildu izdevumiem, lai nebūtu nekādi “pārsteigumi” gadījumos, kad ir vēlme naudu no krājkonta izņemt vai uzkrājumu neturpināt.

Lai izvēlētos sev atbilstošāko ieguldījuma veidu, iepriekš jāizpēta visa pieejamā informācija. Var arī izmantot finanšu speciālistu bezmaksas konsultācijas jebkurā no iestādēm, kas piedāvā ieguldījuma pakalpojumus. Un jātiek skaidrībā, vai uzkrājumus vēlaties veidot īsā vai ilgākā termiņā. Īstermiņa uzkrājumi palīdz, ja nauda ir nepieciešama ātri vai arī neparedzētiem gadījumiem. Ilgtermiņa uzkrājumi būs atspaids vecumdienās, palīdzēs apmaksāt bērnu izglītību un atvieglos citus apjomīgus izdevumus nākotnē.

 

Naudas aizņemšanās

Tā ir nopietna atbildība, tāpēc aizņemties naudu drīkst tikai tad, ja ir pārliecība, ka būs iespēja to atmaksāt.

 

– Naudas aizņemšanās var būt noderīga un sniegt zināmas ērtības, bet ir divi gadījumi, kuros mēs noteikti atrunātu no kredīta ņemšanas. Ja, to darot, neatliek līdzekļi neparedzētiem gadījumiem, un ja ir pazīmes, kas liecina, ka ģimenes budžets samazināsies kredīta atmaksas periodā, piemēram, saistībā ar bērna piedzimšanu vai aiziešanu pensijā, – brīdina Signe Bierande.

 

Uzņemoties kredītsaistības, rūpīgi jāizvērtē to attiecība pret tagadējo un nākotnē sagaidāmo materiālo stāvokli: vai darbs ir stabils, vai būs pietiekami ienākumi, lai kredītu atmaksātu. Ņemot hipotekāro kredītu, izvērtēšana jāveic īpaši rūpīgi un apdomīgi, jo atmaksas termiņš, iespējams, ir ļoti ilgs, līdz ar to neskaidrība par nākotni ir lielāka nekā par īsākiem patēriņa kredītiem. Tādēļ, pirms plāno uzņemties jebkādas kredītsaistības, rūpīgi jāapkopo informācija, kas ļauj izdarīt pareizu izvēli – kurā kredītiestādē, cik lielu un uz kādu laiku ņemt šo kredītu. Jāseko arī, lai ikmēneša kredītmaksājumi nepārsniedz 30 – 40 procentus no ikmēneša maksājumiem.

 

Svarīgi

Lai veidotu iepirkšanās tradīcijas:

• Pirms lielāka pirkuma jānoskaidro, kad ir visizdevīgākais laiks to veikt (piemēram, atlaides, sezonas izpārdošanas).

• Jāapkopo informācija par dažādiem piedāvājumiem un jāsalīdzina preču cenas, ņemot vērā vairākus būtiskus kritērijus (kvalitāti, garantijas laiku, veikala vai produkta reputāciju).

• Jāsastāda nepieciešamo lietu saraksts un pēc dienas tas jāpārskata, cenšoties noteikt prioritārās vajadzības un tā saīsinot šo sarakstu. Iepirkties vajadzētu, respektējot šo sarakstu.

• Jānosaka skaidras naudas daudzums, ko var atļauties tērēt, un tikai šī šumma jāņem līdzi uz veikalu, lai nebūtu iespēja ļauties kārdinājumam un iztērēt vairāk.

• Jāpārbauda pārtikas produkta derīguma termiņš (it īpaši vasarā!), lai pēc pāris dienām tas nav jāizmet.

• Izpārdošanās iespējams atrast teju vai visu sezonu apģērbus. Var apmeklēt arī outlet veikalus, kuros par zemāku cenu piedāvā dažādu zīmolu apģērbus no iepriekšējām kolekcijām.

• Lai arī sviestmaizes un kafija tuvējā benzīntankā vai kafejnīcā ir mūsdienu aizņemto cilvēku kultūras sastāvdaļa, šāds dzīvesveids ātri apēd ne tik viegli sapelnīto naudu. Izdevīgāk ir šādas uzkodas pagatavot mājās un paņemt līdzi uz darbu.

• Saglabājiet iepirkumu čekus! Šodien pircēji arvien biežāk izmanto savas patērētāju tiesības un atgūst naudu par sabojātiem produktiem vai citām nekvalitatīvām precēm, kas iespējams vienīgi tad, ja ir čeks, ko uzrādīt.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.