Ģimenes ārsti – trīs dienu protesta atpūtā 0
No šodienas Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA), kurā apvienojušies 90% ģimenes ārstu, izsludinājusi trīs dienu brīdinājuma akciju, kuras laikā ārsti varēs doties atvaļinājumā.
Šāda protesta forma izvēlēta tāpēc, ka valdība, neņemot ārstu iebildumus, vakar pieņēma Veselības ministrijas izstrādātos grozījumus veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas noteikumos.
Veselības ministre Ingrīda Circene uzskata, ka tie ģimenes ārsti, kuri piedalīsies akcijā, trīs dienas neapmeklējot darbu, apzināti iestāsies pret pacientu. Ministre uzsver, ka esot darīts viss iespējamais, lai meklētu kompromisu, un Veselības ministrija ir piekāpusies ļoti daudzos jautājumos. Vienlaikus to ģimenes ārstu labad, kuri izvēlēsies neatbalstīt akciju, I. Circene aicina iedzīvotājus atcerēties, ka LĢĀA nepārstāv visus Latvijas ģimenes ārstus.
Pret ko tad iebilst ārsti? LĢĀA prezidents Pauls Princis sacīja, ka galvenais iebildums ir pret to, ka 2013. gadā tiek samazināts finansējums ārstu praksēm, bet darba kļūst vairāk. “It kā jau izskatās skaisti – ģimenes ārstiem tiek 6,7% no ambulatorā budžeta. Tā ir kapitācijas nauda (63 santīmi par pacientu, no kuriem atskaitīs 6 santīmus tā saukto darba kvalitātes naudu; ja ārsts būs izpildījis visas prasības, viņš šo naudu saņems atpakaļ 2014. gadā – M. L.) un nauda (3,7 miljoni latu) otrajai medicīnas māsai. Taču ārstu prakses izdevumi tiek segti no kapitācijas naudas, kas sarūk,” skaidroja P. Princis. Ārsti iebilst arī pret atsevišķiem ministrijas noteiktajiem darba kvalitātes kritērijiem, tostarp kvotām, kas noteiktas par laboratoriskajiem izmeklējumiem.
P. Princis uzsvēra, ka ar šo akciju nekādā gadījumā ārsti negribot kaitēt pacientiem, bet gan atgādināt valdībai un sabiedrībai, ka ģimenes ārstiem ir nozīmīga loma, lai cilvēki būtu veseli un darbspējīgi un ka valdības apstiprinātie noteikumi nestimulēšot sasniegt šo mērķi.
Ģimenes ārsti neviennozīmīgi uztver izsludināto atvaļinājumu. Piemēram, Valkas ģimenes ārsts Māris Nātra vakar divas stundas runājis ar Veselības ministrijas ierēdņiem, lai saņemtu atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem, kas viņam radušies pēc Ministru kabineta noteikumu pieņemšanas, taču atbildes tā arī neesot saņēmis. Neviens viņam nav varējis paskaidrot, kāpēc slēptā veidā ģimenes ārstiem tiek samazināts finansējums praksei un kāpēc ir uzliktas kvotas laboratoriskajiem izmeklējumiem. Viņš atgādinājis ministrijas ierēdņiem, ka nav bijis neviena ģimenes ārsta, kas būtu izpildījis līdz šim uzliktos brīvprātīgos kvalitātes kritērijus, jo tie neesot bijuši izpildāmi. Uz jautājumu, kā ministrija prognozē, cik daudz būs to ārstu, kas izpildīs obligātos kritērijus, atbilde neesot saņemta. Ģimenes ārsts Nātra atbalsta, ka ārstiem ir jāreaģē uz šīm nejēdzībām, bet viņš uzskata, ka akcijai neesot izvēlēts īstais laiks – pirms Ziemassvētkiem un Jaunā gada pie ārstiem esot pierakstījušies daudz pacientu, un kā lai viņiem tagad atsaka? Dakteris uzskata, ka šādai nozīmīgai akcijai vajadzēja gatavoties jau pusgadu iepriekš, lai tā nebūtu sasteigta, kā tas ir patlaban.
Līdzīgu viedokli pauda arī Valmieras novada Burtnieku pagasta ģimenes ārste Inga Bērziņa un Rīgas dakteris Andris Lasmanis. Arī viņi uzskata, ka nav izvēlēts īstais laiks protestam.
Fakti Protesta akcijas laikā ģimenes ārstu prakses būs atvērtas, medicīnas māsa vai ārsta palīgs turpinās sniegt palīdzību savas kompetences ietvaros, tai skaitā informēs par iespējām saņemt veselības aprūpi citās ārstniecības iestādēs. |