Ģimenes ārste: Mēs mazgājamies par daudz 0
Lasītājs jautā: “Pediatre teica, ka bērns (sākumskolēns) katru dienu nav jāmazgā dušā, ja vien nav ļoti sasvīdis sportojot vai patiešām netīrs, piemēram, spēlējoties dubļos. Pietiekot intīmās daļas apskalot ar ūdeni, un ne vienmēr vajagot lietot ziepes. Vai kāds varētu paskaidrot, kas uzskatāms par pārmērīgu mazgāšanu un kā tā kaitē?”
“Zīdainītis būtu jāmazgā katru dienu. Nevar precīzi pateikt, cik reižu nedēļā jāmazgā ar ziepēm, jo šāda vajadzība var atšķirties. Tomēr to nevajag darīt katru dienu, jāizvērtē nepieciešamība,” konsultē Infekciju kontroles dienesta vadītāja, infektoloģe Dace Rasmane. “Pēc vēdera izejas intīmās daļas ieteicams mazgāt ar bērnu ziepēm. Pēc tam jāuzklāj attiecīgi ādas kopšanas līdzekļi – pūderi, losjoni, krēmi.
Mazliet vecākiem bērniem jānoskalojas katru dienu, bet ziepes jālieto pēc vajadzības (sasvīdis pēc sporta vai netīrs). Pusaudžu vecumā hormonālu pārmaiņu ietekmē parasti pastiprinās svīšana, tāpēc duša un mazgāšanās līdzekļi jālieto ik dienu. Meitenēm šajā vecumā ieteicams jau lietot intīmos ādas kopšanas līdzekļus, kas no ikdienas līdzekļiem atšķiras galvenokārt ar pH līmeni, kas ir aptuveni 5,5.
Antibakteriālus ādas kopšanas līdzekļus (ziepes, salvetes) katru dienu nav nepieciešams lietot. Ja pirms ēšanas nav iespējams nomazgāt rokas (piemēram, ir pikniks brīvā dabā), pietiek ar parastajām mitrajām salvetēm. Antibakteriālie līdzekļi vajadzīgi, vienīgi nonākot siltajās, eksotiskajās zemēs, kur atrodas mūsu organismiem sveši, potenciāli bīstami mikroorganismi.”
Ģimenes ārste Ella Šatalova uzskata, ka mazgājamies par daudz. “Tīrāki gan nekļūstam. Jo vairāk mazgājamies, jo vairāk rodas vajadzība mazgāties atkal. Šodien pie manis ieradās pusaudze ar ādas problēmām. Dušā ejot trīsreiz dienā, un ādas stāvoklis tikai pasliktinās. Ādu sausina ūdens sliktā kvalitāte un sintētiskie mazgāšanās līdzekļi. Ādai ir sava barjerfunkcija, bet, pārmērīgi mazgājoties, nomazgājam tās dabisko mikrofloru. Tas pats attiecas uz intīmo higiēnu. Maksts pati saražo Doderleina nūjiņas – pienskābās baktērijas, kas aizsargā pret infekcijām un regulē pH līmeni.
Svarīgāk ir pievērst uzmanību tam, ko ēdam. Ādai piemīt izvadfunkcija, un, iespējams, problēmas rodas uztura dēļ. Jāsecina, ka tādēļ mūsdienās cilvēks vairs nevar iztikt bez mazgāšanās tik ilgi kā agrāk, kad ēdām dabiskāk. Katrā ziņā mazgāties iesaku pēc vajadzības.”