Kas īsti ietilpst ģimenes ārsta pienākumos!? Neapmierinātas lasītājas jautājums 14
“Pirms gadumijas nolēmu pārbaudīt veselību. Ģimenes ārsts ne man spiedienu mērīja, ne sirdi pārbaudīja. Tikai pajautāja, kā jūtos, un izrakstīja kvīti par 1,42 eiro. Par savu naudu veicu arī D vitamīna noteikšanu organismā, un tas izrādījās kritiski zemā līmenī. Bet ģimenes ārsts teica, ka tāda problēma esot 80% Latvijas iedzīvotāju, taču, ja es gribot, varot aptiekā nopirkt un lietot D vitamīnu eļļā. Arī ginekologs mani pat neapskatīja, un mamogrāfijas izmeklējuma rezultāti viņu neinteresēja, bet 4,27 eiro gan nācās samaksāt! Par ko es maksāju, nespēju aptvert. Vienīgi kardiologs gan sirdi izklausīja, gan spiedienu izmērīja, gan uz riteņa uzlika… Nesaprotu, kas tad ietilpst ģimenes ārsta pienākumos.” AINA LĪVĀNOS
Ģimenes ārstam jāseko līdzi, lai pacients apmeklētu ieteiktās procedūras, atbilstīgi norādījumiem lietotu medikamentus, ierastos uz profilaktiskajām pārbaudēm un veiktu skrīninga izmeklējumus. Viņam arī jāpanāk, lai profilaktiski pārbaudītos pacienti, kuri ilgāku laiku nav apmeklējuši ārstu. Tāpat jāatgādina bērnu vecākiem vakcinācijas kalendārs un jāizglīto pacienti par veselīgu dzīvesveidu.
Veselības pārbaudes vizītes laikā ārsts izvērtē individuāli, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas.
Ja gada laikā cilvēks nav vērsies pie ģimenes ārsta ar kādu saslimšanu, viņš var pieteikties uz bezmaksas profilaktisko apskati. Tas jāpaziņo, piesakoties vizītei un vienojoties par ērtāko dienu un laiku.
Profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts uzklausa pacienta sūdzības, izvērtē veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā mēra ķermeņa svaru, augumu, pārbauda ādas un gļotādu stāvokli, apskata mutes dobumu, apskata un iztausta kakla, padušu, cirkšņu limfmezglus, novērtē vairogdziedzera stāvokli, izmēra asinsspiedienu, pulsu, ķermeņa temperatūru, izvērtē redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību un neiroloģiskās funkcijas, izklausa sirdsdarbību un plaušas, iztausta vēderu, pacientiem pēc 50 gadu vecuma – taisno zarnu, sievietēm pārbauda krūšu dziedzerus.
Pēc apskates ģimenes ārsts var ieteikt papildu izmeklējumus vai speciālistu konsultācijas vai sniegt rekomendācijas, kuriem apstākļiem savā veselības stāvoklī turpmāk jāpievērš uzmanība.
D vitamīna noteikšana nav iekļauta valsts apmaksājamo laboratorisko izmeklējumu sarakstā, un par to jāmaksā pašiem atbilstīgi laboratorijas cenrādim.
Savukārt profilaktiskajā ginekoloģiskajā pārbaudē ietilpst ginekoloģiskā un krūšu dziedzeru izmeklēšana un dzemdes kakla pārbaude – onkocitoloģiskā analīze (uztriepe).
Ja ir šaubas par ārstniecības personas kompetenci un darbības atbilstību spēkā esošajiem tiesību aktiem, varat vērsties Veselības inspekcijā ar iesniegumu, lai konkrēto gadījumu izvērtētu.