Tūkstošiem bērnu skola ir ne tikai izglītības ieguves vieta, bet lielā mērā arī mājas. Attēlā: internāta istabiņa Rīgas Lastādijas internātpamatskolā.
Tūkstošiem bērnu skola ir ne tikai izglītības ieguves vieta, bet lielā mērā arī mājas. Attēlā: internāta istabiņa Rīgas Lastādijas internātpamatskolā.
Foto – Timurs Subhankulovs

Ģimenē abi vecāki, bet bērns internātskolā 26

Internātskolas ir sociālais, ne tik daudz izglītības pakalpojums, tāpēc no nākamā gada 1. janvāra to uzturēšana no Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā nodotajiem valsts budžeta līdzekļiem vairs netiks apmaksāta.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Tāda bija galvenā vēsts, ko pagājušajā nedēļā šo skolu un arī pašvaldību pārstāvjiem centās nodot IZM pārstāvji. Ministrijā kopš pagājušā gada septembra strādājusi darba grupa, kas sprieda, kādas varētu būt internātskolu attīstības iespējas tad, kad valsts finansējuma uzturēšanai vairs nebūs un no valsts budžeta tiks finansētas tikai pedagogu algas. Jāuzsver, ka runa nav par specializētajām internātskolām, kur mācās bērni ar īpašām vajadzībām.

Gandrīz 2000 eiro vienam skolēnam

IZM secinājusi, ka pašvaldībām par bērnu uzturēšanos internātskolās nāksies maksāt pašām pašvaldību savstarpējo norēķinu kārtībā. Dažus gadus internātskolas varētu saņemt Eiropas Savienības struktūrfondu finansiālu atbalstu. Savukārt vēlāk sociālajam atbalstam ģimenēm būtu jāattīstās tā, lai bērni nemācītos internātskolās ilgstoši un skolas sniegtu terminētu sociālo pakalpojumu pašvaldībām, kas nolēmušas, ka kādu bērnu vajadzētu sūtīt uz internātskolu. Šobrīd no valsts budžeta internātskolu uzturēšanai tiek tērēti 4,5 miljoni eiro gadā, kas nozīmē, ka uzturēšanas izdevumi gadā uz vienu internātskolēnu ir teju 2000 eiro. Ja ģimene nav atzīta par trūcīgu vai maznodrošinātu, bet vecāki paši nolēmuši sūtīt bērnu uz internātskolu, mēnesī tas vidēji izmaksā 120 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašvaldību pārstāvji norāda: ja nebūs iespēju bērnu no riska ģimenēm sūtīt uz internātskolu, risinājums varētu būt bērnunams, bet tas izmaksās vēl vairāk.

IZM apkopotie dati liecina: uz internātskolām tiek sūtīti pat mazuļi, jo daļā šādu skolu ir arī pirmsskolas grupas. Skolās ir pat 40 bērni, kuri nav sasnieguši piecu gadu vecumu. Piecgadīgie un sešgadīgie internātskolās ir 65.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.